Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom
Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Tegyük a hangsúlyt a fajsúlyra: proaktivitás, új köntösben

Tegyük a hangsúlyt a fajsúlyra: proaktivitás, új köntösben

YARA

Évről évre, egyre szűkülő mozgástérben vagyunk, és be kell látnia annak, aki még nem tette: rá vagyunk kényszerítve a hatékonyságra. Különösen igaz ez a felhasznált inputanyagokra, köztük is a lombtrágyákra, melyekre mindig az alap- és fejtrágyázásra épülő támogatásként, és soha nem azok helyettesítőjeként kell tekintenünk. A lombtrágya nem pótolhatja a növényvédő szereket sem, de ha jól táplált, jól kondicionált a növényem, akkor megerősítem benne azt a természetes ellenálló képességet, amely alkalmassá teszi őt a támadásra készen álló faktorok - köztük elsősorban a stressz - kivédésére. Így van ez az embereknél is: az vagy, amit megeszel.

A Yaránál a proaktív tápanyagutánpótlási szemléletet hirdetjük, kalászosokban is. Ha már látom a hiánytüneteket, mintázom a növényt, laborba viszem és gyógyítom, akkor egy már biztos: elkéstem. (Gondoljunk csak a rézhiány leglátványosabb tünetére, a deformált, kifehéredett, léha kalászokra). Menjünk tehát elébe a dolgoknak, és építsük be ezt a proaktivitást a mindenkori technológiánkba.

YaraVita lombtrágyacsalád. Minden, ami körülötte történik, az a minőségről szól. Kezdve a gyógyszerkönyvi minőségű alapanyagoktól, a gyártási folyamat nyomon követhetőségén át a felhasználásig. Idei évtől új köntösbe öltözött – kalászos gabonáink növényspecifikus terméke – a YaraVita Gramitrel. Lassan másfél évtizede Magyarországon a YaraVita termékcsalád egyik zászlóshajója, literenként immáron 620 g/l összes hatóanyagtartalommal. Magnézium, mangán, réz és cink egy termékben, tápanyagigényt követő, ideális arányban, az intenzív vegetatív növekedési szakasz lombon keresztüli támogatásaként. A fajsúly is tiszteletre méltó: a formulázott szuszpenziót felkapva gyakran hallani fogak közt elmorzsolt hangokat a permetezőgépek mellett. A 10 literes kanna közel 16,5 kg-os. Kapunk viszont cserébe gyors növényi interakciót, 4-6 hét tartamhatást, tapadásfokozót és esőállóságot. Kényelmet, egyszerűséget és kalászosok igényére szabott több kulcselemet egy kannában. Használatra készen, 4-5 db különböző, önálló monotermék kétes kimenetelű vegyészkedése helyett.

A felvételi dinamikához kapcsolódó, osztott kezelés lombtrágyázás esetében is kulcsfontosságú. Ezért szerepel ajánlásunkban a YaraVita Gramitrel esetében bokrosodáskor (legtöbbször gyomirtással egymenetben), illetve szárba induláskor (egészen a zászlós levél kiterüléséig) a megosztott 2-2 l/ha dózis. Ha nincs lehetőség a megosztásra, akkor a 3 l/ha a bevált receptúra. Utóbbi esetben célozzuk meg az 1-2 nódusz közti fenofázist (BBCH 31-32).

Az immár új csomagolású YaraVita Gramitrel a magyar piacon

A Gramitrel 4 fő tartóoszlopa: (1) Magnézium: a klorofill építőköve, mobilizálja a foszfort növényen belül, ezáltal segíti az energiatranszportot is. Miért az idős leveleken látjuk először a hiányát? Mert ha a nedvesség limitált, ez lesz az első elem, ami kikapcsol. (2) Mangán: biztosítja az erős lombozatot már a kezdetektől fogva, a fotoszintézisben nélkülözhetetlen. Mangán nélkül nincs egészséges levéllemez. (3) Réz: légzés, sejtfalstabilitás, pollen-életképesség, termékenyülés. A réz hiánya gyengíti a nitrogén hatékonyságát, csökkenti a fehérje%-ot. (4) Cink: auxintermelés, zöldtömegnövelés. Mindenkori meghatározója a kalászon belüli szemszámnak és méretnek.

A zászlóslevél a világ legszebb napelempanele. Tartsuk felületét tisztán, zölden és egészségesen, minél hosszabb ideig. A fehérjetartalom növekedéséhez egyrészt a lombfelület erőteljes fotoszintetikus aktivitására, másrészt (a tejesérés kezdetén) könnyen hozzáférhető kénre és nitrogénre van szükség.

Itt jön be a mindenkori évjárathoz igazodó harmadik fejtrágyázás élettani jogosultsága és a kalászvédelemmel összekapcsolt, kénes nitrogén lombtrágyánk, a YaraVita Thiotrac (N: 200 g/l, elemi kén: 326,4 g/l) alkalmazása 3-5 liter/ha dózisban. A Thiotrac a bokrosodás kezdetétől alkalmazható, gyengébb állományok felhozatalára (élettani, tápelemfelvételi, talajtani problémák) Gramitrellel keverhető, a két termék egymenetben kijuttatható.

Napraforgó és repce termesztésekor a lombon keresztüli bórpótlás ma már nem kérdés. Arra azonban kevesen gondolnánk, hogy a Yara pocklingtoni laboratóriumába – 2017-2022 közt, Európa különböző országaiból – érkezett és bevizsgált mintegy 24 600 db kalászos növény/levélminta 75%-ában bórhiányt (és ennek 20%-ában súlyos bórhiányt) diagnosztizáltak. Ez egyértelműen rámutat arra, hogy kalászos növényeink esetében is figyelnünk kell a bórigényre, melyet egy egyszeri, 1 liter/ha-os YaraVita Bortrac (65 g/l N, 150 g/l B) kezeléssel könnyedén kielégíthetünk.

Tegyük a hangsúlyt a fajsúlyra, keressük egymást proaktívan!

Szabari Szabolcs
+36 30 964 9513

Májusi teendők a szántóföldön

2024. május 2. 05:40

Minden lombtrágyavásárlás előtt érdemes és szükséges pár percet rászánni, ami a különböző termékek hatóanyag és ár információinak összehasonlításához kell, elkerülve azokat a csapdákat, amelyeket csak a termék árának vagy hektárköltségének a feltétel nélküli elfogadása okoz.

Miért kell a kén? -  Legyél profi a búza nitrogén- és kéntrágyázásában!

2024. április 19. 05:40

A nitrogén hatékony beépüléséhez megfelelő mennyiségű kénre van szükség. Ezenfelül a kén serkenti a növények növekedését, fokozza a fehérje- és a sikérképződést, az ellenálló képességet, javítja a sütőipari értéket, javítja a termésbiztonságot.

A minőségi szemlélet új lehetőséget teremt a piacon

2024. április 17. 06:40

A kalászosok specialistája, a YaraVita Gramitrel lombtrágya, mely jól illeszthető a technológiába, és a legfontosabb mezo- és mikroelemeket tartalmazza.

Tápanyagszolgáltatás és talajszerkezet-javítás: 25 éves a BioFil Kft.

2024. április 12. 15:40

Áprilisban ünnepli alapításának 25. évfordulóját a BioFil Kft. Az elmúlt két és fél évtizedben azon dolgoztak, hogy a legkorszerűbb, leghatékonyabb mikrobiológiai tápanyag-szolgáltató, illetve talajjavító termékekkel lássák el a mezőgazdasági termelőket.

Hibridbúza. Őszi búza. Állománymustra, javaslatok a szükséges és ajánlott tavaszi beavatkozásokra

2019. február 8. 12:16

A mezőgazdaságban dolgozók hozzászoktak és kénytelenek elfogadni a tevékenységüket rendszeresen és igen változatosan befolyásoló időjárás okozta problémákat. A termesztési – agroökológiai – környezet dinamikus változásai ennek megfelelően évről évre sok feladatot adnak a gazdálkodóknak.

Intenzíven kell védekezni repcében

2021. március 9. 09:25

Az elmúlt hét időjárását a nappali és az éjszakai hőmérséklet közötti jelentős különbségek jellemezték. Míg nappal általában a maximumok 8-15 Celsius fok közötti hőmérsékletet mutattak, éjjelre viszont nem volt ritka a -10 fok körüli fagy. Ez a kettősség leginkább a virágzó vagy virágzás előtt álló mandulát és kajszit viseli meg, de nem használ a fejlődés előtt álló repcének, az őszi kalászosoknak és a már elvetett tavaszi árpának, zabnak. Értékelhető mennyiségű csapadék továbbra sem esett. A belvízzel borított területek nagysága emiatt tovább csökkent, de másutt jól jönne egy kiadós meleg eső.

A helyes műtrágyázási stratégia a búza esetében

2020. április 7. 13:33

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztik. Ennek megfelelően a búzafajtákat a minőségi paramétereik alapján különböző osztályokba sorolják.

Kezdje idén is időben a kalászos gombabetegségek elleni védekezést!

2022. április 8. 04:47

A 2022-es évben a tavasz a tavalyi évhez hasonló körülmények között indul. Enyhe, száraz időjárás jellemezi eddig a régiónkat. Ez sajnos kedvez a kórokozók áttelelésének, az évszakhoz képest hűvösebb időjárás miatt pedig nehezen indultak fejlődésnek a kalászos gabonaállományok. Ez azt jelenti, hogy idén is különös gonddal szükséges megválasztani a védekezési technológiákat.