Zöldítő
Zöldítő

Szélerózióval szembeni védelem: takarónövények, védősávok

Szélerózióval szembeni védelem: takarónövények, védősávok

Agrofórum Online

Előző cikkemben már olvashattak a szélerózióról, ahol a talaj különböző eróziós tényezőit mutattam be. Most az erózióval szembeni védekezés egyik alternatíváját mutatom be. Talajeróziónak nevezzük azt a jelenséget, mikor a víz és a szél nagy mennyiségű talajt szállít el a szántóföldről.

A növények és a növényi maradványok védelmet nyújtanak a talaj számára, illetve a táblaszélekre védősávokat telepíthetünk, amik a vízerózióval szemben is védelmet nyújtanak. Így a terméskiesés és egyéb károk megelőzhetők. A száraz, borítatlan talajon a szél jelentős károkat idéz elő. A szél által szállított homokszemek fizikai sérülést okozhatnak a fejlődő növényeken. Például a hígtrágyázás is csökkentheti a szél által okozott károkat, megakadályozza a talajrészecskék mozgását.

Az alábbi három „növényes opció” közül is választhatunk, ami segít az erózióval szembeni védekezésben:

  1. A szármaradványok is csökkentik a talaj erózióval szembeni kitettségét. Mind a növényi maradványok, mind pedig az élő növények mérséklik a víz és a szél mozgását a talaj felszínén. Más szempontból nézve, a fejlődő növények és a tarlómaradványok aktívan védik a talajt, például az esőcseppek ellen.
  2. A megszokott növénykultúrák közül a fűfélékkel telepített terület nyújtja a legjobb védelmet, míg a gabonanövények csak mérsékelt talajvédelmet biztosítanak. A kapásnövények, mint például a cukorrépa vagy a kukorica betakarítása után a talaj borítatlan marad, így ezek a növények kisebb felszínvédelmet biztosítanak. Az eróziónak leginkább kitett terület a művelt ugar, mivel azon nem termesztenek semmit, és növényi maradványok sem maradnak a talaj felszínén.
  3. A vegyes fa- és cserjefajokból telepített erdősávok, erdőfoltok.

Előnyei a védősávoknak, amiért érdemes alkalmazni:

  • A szélnyomástól és deflációtól védik a tábla talaját, illetve növényállományát.
  • Csökkentik a talaj és növényzet evaporációját és transzspirációját, azaz párolgását és párologtatását. (A levegő relatív nedvességtartalma akár 5-10%-kal magasabb 50 cm magasságban, és a talaj nedvességtartalma 0,5–7,5%-kal lehet magasabb a sávok mögötti 5-6 szoros famagasságnyi távolságban mérve.)
  • Dombvidéken gátolják az eróziót a rétegvonalak mentén elhelyezkedő, vagy ahhoz közeli fekvésű erdősávok.
  • Élő-, búvóhelyet, táplálékot teremtenek számos élőlénynek.
  • Gátolják az esetleges permetlé-, illetve a növényvédőszer-elsodródást.
  • Csökkentik a mezőgazdasági tevékenység által okozott zaj- és porterhelést.
  • Nitrátérzékeny területeken a felszíni vízszennyezést csökkentő potenciálja egy erdősávnak vagy fasornak páratlan.
  • Óriási mennyiségű szén-dioxidot kötnek meg a légkörből, és fás szárú növények lévén ligninképzés által tartósabban, valamint a talajfelszín alatt mélyebben kötik azt le, mint a lágyszárúak.
  • Tájképformáló hatása élhetőbb vidéket kölcsönöz egy adott térségnek.
  • Társadalomszociológiai oldalról pedig munkalehetőséget, tüzelő- és építőipari faanyagot szolgáltatnak, valamint erdei termékgyűjtéshez kiváló alapanyagot (csipkebogyó, gomba, toboz, dió, mandula, mogyoró, hársfavirág) szolgáltathatnak bizonyos fajok betelepítése esetén az erdőrészletekbe.
  • Utak mentén jelenős szélfogó és hófogó akadályt jelent egy jól megtervezett és jól felépülő erdősáv.
  • A mezőgazdasági termelés vonatkozásában a gazdasági előnyök jelentős része a fentebbi felsorolásban részletezett okokra vezethető vissza.

Forrás:

https://www.vaderstad.com/hu/tudastar/agronomiai-ismeretek/talajvizsgalat-es-vedelem/talajerozio/

https://agrarium7.hu/cikkek/435-hova-lettek-a-mezovedo-erdosavok

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ökológiai tutajokkal próbálnak változatosabb rovarfajokat vonzani

2024. július 14. 10:10

Az ökológiai tutajok vízre bocsátása után azt tanulmányozzák, hogy a tutajok milyen hatással vannak egy tó és környezete biológiai sokféleségére.

A füstifecskecsalád, amely rozsdafarkúak fészkébe költözött

2024. június 16. 12:10

A Kiskunsági Nemzeti Park honlapján jelent meg a szokatlan költőhelyet választó füstifecskék története.

Ültethetek fát a nyáron?

2024. június 10. 13:10

A feladat látszólag egyszerűnek tűnik, ám mégsem az, hiszen az eredményes faültetésnek is megvan a maga megfelelő időszaka.

Egy mesterséges menedék megháromszorozta a méhállományt

2024. június 6. 11:40

„Menedékházat” épített egy cég a méheknek. A konstrukció remekül működik, ezért most további méhmenedékek építését tervezik.

Talajmozgások: a földrengések talajra kifejtett hatása

2023. március 23. 05:36

Sok esetben a földkéregben található törésvonal mentén történő elmozdulás láthatatlan marad a felszínen, nagyobb rengéseknél azonban jelentkezik a felszíni talajrétegekben is.

Egymilliárd eurós alap a talajviszonyok javítása érdekében

2022. május 13. 13:47

Aláírtak egy szándéknyilatkozatot egy új magántőke-alap létrehozásáról, amelynek célja a biodiverzitás növelése és az éghajlatváltozás mérséklése a regeneratív gazdálkodás kiterjesztésével.

Mit kell megnézni egy kerten tavasszal kerttervezés előtt?

2023. április 4. 05:38

Nézzük sorra, hogy mire kell figyelni a kerttervezésnél így tavasszal!

Szolnoki Precíziós Gazdálkodási Nap: a Magtár GPS Kft. és az Agro Aim Hungária Kft. szervezésében

2019. június 21. 12:38

Az előadások elsődlegesen a precíziós gazdálkodásról szóltak, de a szakemberek e témakör mellett az egyre nagyobb jelentőséggel bíró talajjavításról, belvízzel veszélyeztetett területek megoldási javaslatairól, valamint az öntözési lehetőségekről is beszéltek.