M. Mária kérdése: 10 éves tujasorom lombja helyenként barnán elhal. Van olyan tő, amelynek a csúcsa is elszáradt, de a többségnél csak barna ágelhalásokat figyeltem meg elszigetelten. Mi lehet az oka, hogyan menthetném meg növényeimet?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna ny. egyetemi adjunktus,
okleveles kertészmérnök, okleveles növényvédelmi szakmérnök
A tujafélék nem őshonos növények, nem kedvelik a tartós 30 0C feletti hőmérsékletet, a légszárazságot és a tűző napot. Az utóbbi években bekövetkezett időjárás változás miatt a tuják rendszeres öntözés nélkül nem nevelhetők biztonságosan.
6-7 éve terjedt el, szaporodott fel, elsősorban a száraz körülmények között tartott és legyengült tujáknál a boróka tarka díszbogár (Lamprodila festiva). A bogár 8-12 mm hosszú, szárnyfedői fémes zöld színűek kék foltokkal. Májusban bújnak ki a bogarak a fertőzött tuják fás részeiből, rajzásuk, jelenlétük nyár végéig eltart. A bogarak tojásaikat a kéregrepedésekre helyezik, a kis lárvák berágják magukat a kéreg alá, ott járatokat rágnak, étkeznek, közben a vízszállítást végző edény-nyalábokat károsítják. Víz- és tápanyag szállítás sérülése miatt alakulnak ki a lombon az elhalások. A bogár jelenlétéről a kikelt bogarak okozta jellegzetes röp-nyílások adnak jelzést: az elhalt ág, fatörzs kérgén 2-3 mm hosszú, ovális lyukak figyelhetők meg. A bogár a sárga színű ragacsos rovarcsapdával is fogható, gyéríthető. Érdemes kihelyezni a tujafák déli oldalának csúcsára néhányat.
A bogár 1 vagy 2 éves fejlődésű, kifejezetten a legyengült, napsütötte helyre ültetett, és nem öntözött tujákat, borókákat kedveli. A bogár betelepülésekor csak egyes ágak elhalását figyelhetjük meg, későbbi felszaporodásával a törzset is megfertőzi, ekkor okozza a fa részleges elszáradását, pusztulását.
Fertőzött tujafák mentesítésére rovarölő szerekkel, amikor a lárvák már a fás részekben élnek, nincs módszer. A bogár károsítása csak megelőzéssel hárítható el: a tujákat – csapadék hiányában – rendszeres, nagy vízadagú öntözéssel kell megfelelő kondícióban tartani. A jó erőben lévő tujákat a boróka tarka díszbogár nem fertőzi meg. A bogarak elleni rovarölő szeres permetezés az elhúzódó, több hónapig tartó rajzás miatt bonyolult, és nem hatékony. A bogár betelepülése kezdetén, amikor elszórva egyes oldalágak halnak csak el, még a felszaporodása megakadályozható a hervadó ágak tőből történő lemetszésével, és megsemmisítésével. A lomb figyelését tavasztól őszig folyamatosan végezzük, és a hervadásnak indult részeket folyamatosan távolítsuk el.
Tuják lombján számos egyéb kártevő és gombafertőzés is okozhat barnulást, elhalást. Ha a fa törzsén és vastagabb ágain a jellegzetes ovális lyukakat megtalálja, biztosan a boróka tarka díszbogár kártételével áll szemben.