A Germersdorfi és a Katalin cseresznyefák fejtenek-e ki egymásra kölcsönös beporzó hatást?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy a kertemben, egymás mellett álló Germersdorfi és Katalin cseresznyefajták fejtenek-e ki egymásra kölcsönös beporzó hatást? Ha nem, milyen fajta az, ami mindkettőnek jó porzója lenne?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A cseresznyefajták többsége nem önbeporzó, ezért szüksége van másik, porzó fajtára.

Ha egy fa nem porozza be önmagát, ezt nevezik önmeddőnek, ennek jele, hogy a virágzás ugyan bőséges, de utána nem képződik gyümölcs a fán. A porzó fajta virágpora gyakran más, szomszédos kertek fáiról is származhat, de az a biztos, ha saját kerten belül neveljük a porzó fát is.

Alapelv, hogy csak azok a cseresznyefajták alkalmasak egymás beporzására, melyek azonos időben virágoznak.

A Katalin fajtát a középérésűek csoportjába sorolják, érési ideje – átlagos évjáratban – június vége, július eleje.

A Germersdorfi név egy fajtacsoportot jelent, általában június 18-25. között érnek. A klónjaik közül a Germersdorfi 1-es kettő-öt nappal korábban érik a fajtacsoporton belül. A fajtajellemzések szerint a Germersdorfi 1-es klónok és a Katalin fajták kölcsönösen jó porzói egymásnak. Az Ön esetében csak azt kellene megtudni, hogy a Germersdorfi fája vajon az említett klónok közé tartozik-e. A Germersdorfi klónok 10-15 éve vannak a piacon, ha annál idősebb telepítésű a fája, akkor nem tartozik abba a csoportba.

Megoldásként ajánlom: Figyelje meg mindkét fája virágzási idejét, – most már csak jövőre -, azonos időben történik-e a tömeges virágzásuk? Ha igen, nagy valószínűséggel kölcsönösen porozzák egymást. Amennyiben nem együtt, hanem egymást követően virágzik a két fa, érdemes egy harmadik, mindkét fajtát megtermékenyítő cseresznyefát ültetni a két fa közelébe. Ha erre nincs lehetőség, javaslom 2-3 oltóággal átoltania mindkét fát, amik a beporzást majd biztosítani fogják. Mindkét fajtának jó beporzói a Hedelfingeni óriás és a Linda fajták, közülük válasszon.

Megnyitja kapuit a Gyümölcstermesztési Kutatóintézet génbanki gyűjteménye

2018. február 14. 09:17

2018-ban a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szeretné ezt a gyűjteményt megismertetni, ezért az egyes telephelyeken nyílt napokat szervez.

Nem baj, ha a madaraknak a fán hagyjuk a túlérett cseresznyéket?

2024. június 19. 04:40

Cseresznyefám termései leértek. Sok gyümölcs maradt azonban a fán, nem baj, ha rajta marad, és a madarak eszik meg?

A hazai gyümölcsültetvények fagykárainak értékelése

2018. március 14. 11:15

Jelenleg csak rügykárokról lehet beszélni, terméskárokra vonatkozóan csak nagyon áttételes és pontatlan következtetések vonhatók le.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.