A Germersdorfi és a Katalin cseresznyefák fejtenek-e ki egymásra kölcsönös beporzó hatást?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy a kertemben, egymás mellett álló Germersdorfi és Katalin cseresznyefajták fejtenek-e ki egymásra kölcsönös beporzó hatást? Ha nem, milyen fajta az, ami mindkettőnek jó porzója lenne?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A cseresznyefajták többsége nem önbeporzó, ezért szüksége van másik, porzó fajtára.

Ha egy fa nem porozza be önmagát, ezt nevezik önmeddőnek, ennek jele, hogy a virágzás ugyan bőséges, de utána nem képződik gyümölcs a fán. A porzó fajta virágpora gyakran más, szomszédos kertek fáiról is származhat, de az a biztos, ha saját kerten belül neveljük a porzó fát is.

Alapelv, hogy csak azok a cseresznyefajták alkalmasak egymás beporzására, melyek azonos időben virágoznak.

A Katalin fajtát a középérésűek csoportjába sorolják, érési ideje – átlagos évjáratban – június vége, július eleje.

A Germersdorfi név egy fajtacsoportot jelent, általában június 18-25. között érnek. A klónjaik közül a Germersdorfi 1-es kettő-öt nappal korábban érik a fajtacsoporton belül. A fajtajellemzések szerint a Germersdorfi 1-es klónok és a Katalin fajták kölcsönösen jó porzói egymásnak. Az Ön esetében csak azt kellene megtudni, hogy a Germersdorfi fája vajon az említett klónok közé tartozik-e. A Germersdorfi klónok 10-15 éve vannak a piacon, ha annál idősebb telepítésű a fája, akkor nem tartozik abba a csoportba.

Megoldásként ajánlom: Figyelje meg mindkét fája virágzási idejét, – most már csak jövőre -, azonos időben történik-e a tömeges virágzásuk? Ha igen, nagy valószínűséggel kölcsönösen porozzák egymást. Amennyiben nem együtt, hanem egymást követően virágzik a két fa, érdemes egy harmadik, mindkét fajtát megtermékenyítő cseresznyefát ültetni a két fa közelébe. Ha erre nincs lehetőség, javaslom 2-3 oltóággal átoltania mindkét fát, amik a beporzást majd biztosítani fogják. Mindkét fajtának jó beporzói a Hedelfingeni óriás és a Linda fajták, közülük válasszon.

A hazai gyümölcsültetvények fagykárainak értékelése

2018. március 14. 11:15

Jelenleg csak rügykárokról lehet beszélni, terméskárokra vonatkozóan csak nagyon áttételes és pontatlan következtetések vonhatók le.

Vajon megtérülő lesz gyümölcsöt termelni Spanyolországban a 21. század folyamán?

2021. június 28. 07:39

Az adatok azt mutatják, hogy az elkövetkezendő 30 évben az egyes növényfajták gazdasági életképessége veszélybe kerülhet azokban a régiókban, ahol jelenleg magas terméshozam jellemző.

Mi terem júliusban a kertben, és hogy tároljuk be a terményt télire?

2022. július 13. 04:36

A legtöbb konyhakertész ott szokott elbukni, hogy bár sokféle dolgot vetett tavasszal, nincs ötlete, hogy az egyszerre beáramló cukkini-, barack-, szilvamennyiséget, és más zöldséget, gyümölcsöt hogyan is tárolja be hatékonyan.

Problémás évkezdet a mezőgazdaságban: reped a cseresznye, alig lesz meggy

2019. június 7. 09:28

A rendkívül hideg május és a hosszú szárazság után megérkező hektikus csapadék sajnos nem tett jót sem a szántóföldi, sem a kertészeti kultúráknak. Általános megfigyelés, hogy a tavalyihoz képest 2-3 héttel, az átlaghoz képest 1-2 héttel van lemaradva a természet.