A megdőlt szárú vöröshagyma már betakarítható?

A megdőlt szárú vöröshagyma már betakarítható?

Agrofórum Online

Kérem segítségüket a hagyma felszedésével kapcsolatban! A megdőlt szárú vöröshagyma már betakarítható?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vöröshagyma érésének folyamatát, betakarításának közeledtét több külső jel is mutatja, ezek közül az egyik lehet pl. szárának megdőlése, hiszen ez a nyaki rész vízvesztése miatt következik be. További jel lehet még a levelek csúcsi részének száradása is. A dughagymáról történő szaporítás már március közepétől lehetséges, így a betakarítás akár már nyár közepére is eshet. Az érés idejét, vagyis a tenyészidőszak hosszát többek között befolyásolja a fajta tulajdonsága, de a termesztés módja is. Általában a tenyészidőszak 4-5 hónapig tart dughagymáról történő szaporítás esetében.

A hagymafejekben az érés során folyamatosan nő a cukor- és szárazanyag-tartalom, melyek megfelelő mennyiségben csak teljesen érett állapotban találhatók meg a hagymában. A külső jelek mellett a hagymafej vizsgálata is segíthet eldönteni a betakarítás idejét, hiszen a színes buroklevelek kialakulása, valamint a gyökerek száradásnak indulása egyaránt az érettség mutatói közé tartoznak. A fajtára jellemző méret és forma, valamint színezet egyaránt iránymutatásként szolgálhat. Fontos, hogy csak a megfelelően érett hagymát takarítsuk be, hiszen tartós tárolásra csak olyan fejek alkalmasak, melyek kellően érettek.

A felszedésre napos időt válasszunk, továbbá érdemes esős nap után pár napot várni a felszedéssel. A betakarított hagymát akár a területen is szikkaszthatjuk, de csapadékos időjárás esetében érdemes fedett helyen óvni a hagymákat a bevizesedéstől az esetleges újragyökeresedéstől. A szikkasztás után a fejek felületéről a talaj maradványai és egyéb szennyeződések könnyen távolíthatók el. A folyamattal elősegíthető továbbá a buroklevelek megvastagodása, ezzel hosszabb tárolhatóságuk is. A hagymák tisztítása során a válogatás is nagyon fontos feladat, hiszen a beteg, rothadás jeleit mutató, sérült fejek hosszabb ideig semmiképp sem tárolhatók, valamint a többi, egészséges hagymafej romlását is előidézhetik. Hosszabb ideig történő tárolásra csak olyan helyiség alkalmas, melynek hőmérséklete télen sem csökken le három fok alá, valamint jól szellőzik, páratartalma sem magas. A tárolás során is érdemes időnként a hagymákat alaposabban átvizsgálni, a rothadó darabokat kidobálni.

Vegabot: már a jégsalátát is robot takarítja be!

2019. július 20. 10:51

A Vegebot azt mutatja be, hogy hogyan lehetne bővíteni a robotika használatát a mezőgazdaságban, még olyan növények esetében is, mint a jégsaláta.

Gépinfo Videó

Rekord búzatermés a Brexit árnyékában

2019. október 20. 06:47

Becslések szerint az idei brit búzatermés 16,19 millió tonnára növekszik az előző szezon 13,56 millió tonnájával szemben.

Nem mindegy, hogyan mászik fára – biztonságban a gyümölcsösben

2019. január 31. 05:47

Legyen szó metszésről, sebkezelésről vagy éppen gyümölcs betakarításról, fontos szabály a 16/2001. (III. 3.) FVM rendelet a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint is, hogy amennyiben 2 méteres magasság felett végezzük a munkát, azt kizárólag megfelelően stabil, biztonságos segédeszközről tegyük.

Eddig 37,6 millió tonnás az ukrán gabonatermés

2020. szeptember 27. 12:03

A kijevi agrárminisztérium arra számít, hogy a gabonatermés 2020-ban 68 millió tonnára eshet vissza a 2019-es rekord 75 millió tonnáról az ország legnagyobb részén jelentkező súlyos aszály miatt.