A monília elleni készítmények védik az őszibarackot tafrina ellen is?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy a monília elleni készítmények, növényvédő szerek védik az őszibarackot a tafrina ellen is?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tafrina az őszibarack egyik legsúlyosabb betegsége, mely már korán tavasszal, a fakadással egy időben képes fertőzni a leveleket. A súlyos lombveszteség mellett a fás részeken, hajtásokon, vesszőkön, illetve a gyümölcsökön is kialakulnak tünetek. A korai lombvesztés miatt a fák kondíciójának csökkenése is bekövetkezik, így az éves termések mellett a következő évi termésfejlődés is veszélybe kerülhet. A fertőzés bekövetkezésére azonban nemcsak korán tavasszal, hanem egészen nyár elejéig is számítani kell, hiszen a fertőzésveszély hosszát nagymértékben befolyásolja a hőmérséklet alakulása.

A hűvös és párás időjárás kedvez a fertőzésnek, csökkenésére csak abban az esetben kell számítanunk, ha a hőmérséklet már tartósan eléri a 15-20 Celsius-fokot. Az apró levelek egészséges kinézete nem jelenti azt, hogy a betegség megjelenését sikerült megelőzni, hiszen a lappangási ideje mintegy két hétig is eltarthat. A jellegzetes tafrinás tünetek, besodort, ráncos, pirosasan elszíneződött levelek, melyek deformálódnak és vastagodnak is.

A kémiai védelmet ajánlatos már a lemosó kezeléssel kezdeni, mely során a többi kórokozó ellen is alkalmazott réz hatóanyag használható eredményesen. A permetezést egérfüles állapotban mindenképp érdemes megkezdeni kontakt hatóanyaggal, pl. Cuproxat-tal. A permetezést ajánlott pirosbimbóban, virágzás végén, valamint a terméskötődéskor is megismételni, ekkor már felszívódó készítménnyel. A készítmények közül kiskerti tulajdonosok számára is elérhető a Mavita 250 SC, valamint a Score 250 EC, melyek hosszabb hatástartammal rendelkező felszívódó készítmények.

A felsorolt készítmények őszibarackban monília, lisztharmat és sztigminás levélfoltosság ellen is jó hatékonysággal alkalmazhatók. A kontakt réz hatóanyagú készítményeket a perzselés veszélye miatt a levelek megjelenése után nem ajánlott felhasználni.

A kémiai védekezés mellett a metszés során a beteg, fertőzött fás részek lemetszésének, a harmonikus tápanyagellátásnak is nagy szerepe van a betegség leküzdésében.

Kiemelt kép: Pixabay

Tafrinás levélfodrosodás: időszerű az őszibarack védelme

2025. március 26. 11:10

Gyakorlatilag már a napokban szükséges lehet a tafrinás levélfodrosodás elleni védekezés, mivel sok rügy végén már láthatóak a lomblevelek.

Közepes gyümölcstermésre számíthatunk a fagykárok miatt

2020. április 10. 10:47

Jelentős virág- és rügykárokat okoztak a hazai gyümölcsösökben a március végi és április eleji hideg és az éjszakai fagyok, így idén már a legtöbb gyümölcsfajnál legfeljebb csak közepes lehet a gyümölcstermés.

Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

2019. február 10. 04:36

R. Lajos kérdése: Kertemben sok csonthéjas gyümölcsfa található, legtöbb az őszibarack. Ezeknek a fáknak a metszéséhez melyik időszak a legmegfelelőbb?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.