A paradicsomvész miatt pusztulhatott ki a paradicsom a kertben?

Agrofórum Online

Miért pusztult ki a paradicsom a kertemben? Lehet, hogy a paradicsomvész miatt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsomvész a legnagyobb problémát csapadékos évjáratban okozza, de gyakori öntözés mellett szárazabb időszakokban is jelenthet gondot a levelek hosszantartó nedvessége miatt. A védekezésben kiemelt szerepet kap a megelőzés, vagyis az öntözés módjának és idejének megválasztása. Lehetőség szerint kerüljük a teljes növény benedvesítését az öntözések során, a vizet a növények tövi részére próbáljuk kijuttatni, a gyorsabb felszáradás érdekében a reggeli órákban.

Emellett a növények helyes sor- és tőtávolságra való ültetésével, a vetésváltás betartásával szintén sokat tehetünk a fitoftóra fellépése ellen. A megelőző védekezésnek részét képezheti a fajtaválasztás is, melyben kevésbé fogékony, vagy rezisztens fajtát választunk. Az ellenálló fajták magjai általában drágábbak, viszont akár több növényvédelmi kezelés költsége, és a ráfordított idő is megspórolható ilyen fajták vásárlásával. Kiskerti tulajdonosok számára is elérhető, fitoftóra ellenálló fajták pl. a Romello, Primavera, Primabella, Pyros vagy a Philovita.

A betegség a növény minden részét, beleértve a terméseket is érinti, súlyos esetben akár azok teljes pusztulását is okozva. Nagyon fontos, ha a megelőzés ellenére nem tudjuk a növényeket megvédeni, kémiai kezelést alkalmazzunk! A kezdeti tünetek a levél szélétől indulnak el, sárguló, majd barnuló foltok formájában. Kellő mennyiségű csapadék megléte esetében a foltokon fehéres gyepréteg is láthatóvá válik. A betegség a növényen gyorsan halad, akár néhány nap alatt képesek a növények lombjukat elveszteni. A termések még éretlenül, zöld állapotunkban is fertőződhetnek, rajtuk kemény, húsukba mélyedő foltok alakulnak ki. A fertőződött termések így fogyasztásra alkalmatlanná válnak.

A levél- és termésfertőzésre szinte az egész nyár folyamán számítani lehet, így a védekezésnek az egész vegetációban kiemelt szerepe van. Megelőzési céllal, illetve a kezdeti fertőzésnél a réz hatóanyagú készítmények is hatásosak, de jelentős fertőzésnél a felszívódó készítmények alkalmazása javasolható, pl. Azbany, Blister, Tazer 250 SC, Mirador, Mister.

Kiemelt kép: Pixabay

Miért nyúlnak meg a paradicsompalánták?

2022. március 19. 05:04

Minden évben hosszúra nőnek a lakásban nevelt paradicsom palántáim. Hogyan tudom elkerülni ezt?

Brexit paradicsom

2021. május 28. 08:36

A Brexit következtében bevezetett importtal kapcsolatos szigorítások is hozzájárulnak a belső termelés fejlesztéséhez, hiszen a behozatal kevésbé gördülékeny.

Mit tehetünk a zölden maradt paradicsomokkal?

2024. november 4. 04:38

Mit tudok tenni a zölden maradt paradicsommal? Mennyi idő alatt pirosodik be, ha leszedem?

Hajtatott paradicsom fitotechnikai munkái I. - Paradicsom felkötözése, szár rogyasztása és kacsozás

2021. június 9. 04:38

Paradicsom esetén más zöldségfélékhez képest jelentős az ápolási, azon belül is a fitotechnikai munka aránya, ami nem gépesíthető.