A vízhiány miatt dől el a hagyma szára már a nyár elején?

Agrofórum Online

Veteményesemben a hagyma szára megdőlt már most, a nyár elején. A vízhiány miatt alakulhatott ki ez a jelenség?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Jó esetben a hagymák szárának megdőlésére csak a nyár közepétől számíthatunk, hiszen ekkor kezdődik meg a hagymafejek beérése.

A vöröshagyma egy mérsékelt vízigényű zöldségfajunk, mivel lombozata kicsi, annak felülete pedig viaszos, így párologtatása is kisebb mértékű. Jól viseli a rövid ideig tartó talajszárazságot is, a tartós vízhiány azonban gátolja fejlődését, így a hagymatest növekedését. A dughagymáról ültetett vöröshagymának, a szélsőséges évjáratok kivételével, öntözés nélkül is jó termésmennyiséget kell adni. Vízhiány esetében, szárazságban, ha a gyökerek vízfelvétele nem megfelelő, elsőként a levelek végének sárgulása, majd pedig száradása következik be.

Az okozott kártételt valószínűleg a hagyma egyik legjelentősebb kártevője a hagymalégy okozza. Kisebb-nagyobb jelenlétére minden évben lehet számítanunk, viszont elsősorban csapadékos évjáratban kell számottevő kártételével számolnunk. A tünetek közé, a lankadó levelek mellett sárgulás, majd később pedig a növény pusztulása is felsorolható. A hagymafejben, a pikkelylevelek között, a tüneteket mutató növényeknél a táplálkozó lárvákat is megtalálhatjuk. A fehéres színű nyüvek a hagymafej akár egészét is felélhetik. A nyári nemzedék nem minden esetben okozza a hagymafej pusztulását, annak kártétele később, csak a tárolás során válik nyilvánvalóvá, rothadás formájában.

A hagymán keletkező sérülések által gyakori a másodlagos, kórokozók általi fertőzöttség kialakulása. A hagymalégy báb alakban telel át a talajban, majd onnan április végén jönnek elő imágóik, így rajzása kb. június közepéig-végéig tart. A tojások lerakása a hagyma levelei közé történik meg, majd a kelő nyüvek fúrják be magukat a levelek között a hagymatestbe, melyet belülről élnek fel. A megevett hagymát a nyüvek elhagyják, majd a szomszédos hagymán folytatják károsításukat, ezekbe már gyökerükön keresztül hatolnak be. A lárvák a talajban bábozódnak, majd nyári nemzedékük lárvái 1-2 héten belül újra megjelennek. Védekezni a rajzó alakok ellen, illetve a még fiatal lárvák ellen lehetséges (Mospilan, Karate Zeon). 

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan virágoztassuk az amarillisz hagymákat?

2022. november 21. 04:36

Hogyan virágoztassam az ajándékba kapott amarillisz hagymákat?

A vízhiány tette tönkre a hagyma- és burgonyatermést

2018. szeptember 24. 07:16

Rossz hatással volt a száraz időjárás a hagymafélék és a burgonya termesztésére, miközben jó évet zárt a napraforgó és a paradicsom.

Hagymás, gumós, hagymagumós és gyöktörzses dísznövények

2019. november 10. 05:36

Hajlamosak vagyunk egy kalap alatt emlegetni azokat a dísznövényeket, amelyek különböző módosult föld alatti szárral rendelkeznek. A dísznövények esetében a leggyakoribb módosult formák a hagyma, a hagymagumó, a gumó és a gyöktörzs.

Milyen gyomirtó szerrel kezelhető a hagyma?

2019. augusztus 29. 09:17

Sz. László kérdése: a fóliába vetett hagymát milyen gyomirtóval kezelhetem állományban?