Az agglegénypálma tényleg mindent kibír?

Agrofórum Online

Valós az a megállapítás, miszerint az agglegénypálma mindent kibír? Tényleg beéri ez a növény minimális törődéssel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az agglegénypálma azon növényfajok közé tartozik, melyek kevés odafigyeléssel és gondozással is beérik, azonban egy-két igényére nem árt odafigyelnünk. Az eredetileg Kelet-Afrikában őshonos agglegénypálma, vagy más néven zámia (Zamioculcas zamiifolia) nemcsak szobanövényként, hanem irodákba, orvosi rendelőkbe és üzlethelyiségekbe is ajánlható, vagyis olyan helyekre is, ahol a növény kevesebb ápolásban részesül.

Egyedei a legjobban kissé napos, de nem közvetlen napfényes helyen és szobameleg környezetben érzik magukat. A kicsit sötétebb körülmény sem zavarja, viszont minél sötétebb a hely, annál sötétebbek lesznek levelei. Talaj szempontjából a jó vízelvezetésű optimális számára, mely enyhén savanyú vagy semleges kémhatású. A helyiség hőmérsékletének azonban télen sem szabad 16 fok alá menni, mert ilyen körülmények között ez a növény már nem érzi jól magát, hiszen ideálisnak a 20 fok körüli hőmérséklet mondható számára.

Öntözés iránt nem túl igényes, hiszen egy-két elfelejtett öntözés sem árt neki, mivel rizómáiban, húsos levélnyelében és leveleiben is képes vizet raktározni. A nagyon megkésett öntözést azonban már levélkéinek lehullásával jelzi. A kissé párás levegőt kedveli, viszont a szárazabb, fűtési időszakban tapasztalható levegő sem okoz neki problémát. Túlöntözését kerülni szükséges, mivel az, a többi szobanövényhez hasonlóan, az agglegénypálma esetében is a gyökerek gyors fulladásához vezethet, mely elsősorban az alsó levelek sárgulásában mutatkozik meg leghamarabb. A problémát leggyorsabban száraz közegbe való átültetésével lehet orvosolni.

Nem pusztán kisigényű növényfaj, hanem szerencsére a kártevők és kórokozók sem kedvelik túlzottan. Amennyiben mérsékelt víz- és fényigényét, valamint az optimális hőmérsékletet tartani tudjuk számára, minden bizonnyal meghálálja azt mutatós leveleivel. Idősebb példányoknál, a megfelelő környezeti tényezők, valamint közepes páratartalom megléte esetében, akár még virágaikkal is megörvendeztethetnek minket.

Tavasszal, amennyiben rizómái a cserépből már kilógnak, érdemes lehet valamivel, de nem sokkal nagyobb edénybe való átültetéséről is gondoskodnunk.

Mire kell figyelni, hogy a japán juhar levele vörös legyen?

2023. augusztus 31. 04:36

Érdeklődöm, hogy a kertbe telepített párakapu jó megoldás-e a juhar páraigényének fedezésére? Ha nem, akkor mit tanácsol? Illetve a vörös lombszín mikor érhető el? Mire kell figyelni, hogy a juharfám levelei egészségesek és szép vörös színűek legyenek?

Legyen saját fűszerkertünk - 4. rész

2019. május 29. 12:52

Hol nevelhetjük házikertünkben sikeresen a bazsalikomot, a citromfüvet és a mentát? Mi a különlegessége ezeknek a fenséges illatú növényeknek, és milyen ínyencségek ízesíthetők ezekkel a fűszernövényekkel?

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Agrárminiszter: a tegnap módszereivel nem lehet eredményesen megküzdeni a ma kihívásaival

2019. augusztus 16. 09:32

Háromszáz kiállító részvételével megnyílt Kelet-Magyarország legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszeripari szakkiállítása, a Farmer Expo csütörtökön Debrecenben.