Egyszerre fertőzi a borsót a lisztharmat és a rozsda! – Mit tehetünk?

Agrofórum Online

Gy. Rozália kérdése: Szennyes fehér bevonat van a borsó levelén. Megfogtam, hogy megnézzem és vörös lett az ujjam hegye. Mitől?

Aki válaszol:
Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

Kedves Olvasó!

A szennyes fehér bevonat a borsólisztharmat (Erysiphe pisi), amitől pedig vörös lett az ujja, a borsórozsda (Uromyces pisi). A jelenlegi időjárás, vagyis a meleg, párás, dunsztos idő kedvez mind a kettő kórokozónak.

A lisztharmat a növény valamennyi zöld részét megtámadja. A betegség kezdeti stádiumában a pálhalevélen, a száron és a hüvelyen finom, szürkésfehér, lisztes bevonat található. A bevonat a kórokozó epifita micéliumából és konídiumaiból áll. A lisztes bevonatban később apró, fekete pontok, kleisztotéciumok (régi nevén kazmotécium) képződnek. A bevonat alatt a fertőzött növényfelület vörösesbarnán elszíneződik. A fertőzött borsóhüvelyek deformálódnak, a lisztes bevonat alatt barnulnak, teljesen üresek vagy csak igen kevés szemet hoznak.

A tenyészidő végén a szürkésfehér, lisztes bevonatban képződő kleisztotéciumokkal telel át. A kleisztotéciumban több (4-8) aszkusz található. Tavasszal a primer vagyis első fertőzéseket a kleisztotéciumból kiszabaduló aszkospórák indítják meg. A vegetációs időben a kórokozó a láncokban képződött konídiumai segítségével terjed.

A borsólisztharmat a korai fajták esetében, mivel zöldfogyasztásra kerül, nem jelentős. Egyik legjobb védekezési mód a fertőzött növénymaradványok alászántása betakarítás után.

Borsólisztharmat

A borsórozsda heteroecikus, köztesgazdái a farkas kutyatej (Euphorbia cyparissias), a sárkutyatej (Euphorbia esula), a fényes kutyatej (Euphorbia lucida) és a vesszős kutyatej (Euphorbia virgata). A borsón, mint főgazdán, a pálhalevelek színén és fonákán, ritkábban a levélnyélen, a száron és a hüvelyeken fejlődnek az uredo- és a teleutotelepek. A betegség kezdeti szakaszában a fertőzött részeken apró, sárgászöld foltok jelennek meg, amelyeknek a közepén rövidesen megjelennek a fahéjbarna, többé-kevésbé szabályos, kör alakú uredopusztulák. A sötétebb, majdnem fekete színű teleutotelepek az érés előtt közvetlenül jelennek meg.

A spermogóniumok a kutyatej fajok levelének színén és fonákán fejlődnek nagy számban, míg a csésze típusú, narancssárga ecídiumok csak a levél fonákán találhatók.

A rozsda a kutyatej fajok rizómáiban micélium alakban több évig fennmarad, majd minden évben szisztémikusan megbetegedett hajtásokat fejlesztenek, amelyek az évi fertőzés kiindulópontjai.

A rozsda kifejlődéséhez és elhatalmasodásához kedvez az esős, párás tavaszi időjárás, valamint a kutyatejfajok borsóhoz való közelsége. Az egyik legfontosabb védekezés a közelben lévő kutyatejfajok irtása, valamint a táblán maradt növényi maradványok aláforgatása.

Borsórozsda

Mindkét betegség ellen használhatunk azoxistrobint, vagy ciprodinil és fludioxonil kombinációt vagy spiroxamin, tebukonazol és triadimenol kombinációt.

Mi károsíthatja az érőfélben lévő borsókat a hüvelyben?

2022. június 9. 04:36

Kérem szépen tájékoztatásukat a borsó kártevőivel kapcsolatban! Mi károsíthatja a borsószemeket a hüvelyben?

A borsó védelméről

2021. április 16. 08:18

A borsó mind szántóföldi, mind kiskerti termesztésben eléggé elterjedt növény hazánkban. Értékes, magas fehérje tartalmú takarmány, de étkezési célú felhasználása is jelentős. Növényvédelme nem túl bonyolult, ugyanakkor néhány károsító korai fellépése jókora, bár kevésbé látványos kártételt eredményezhet, amelynek mind a termés mennyiségére, mind pedig koraiságára erős negatív hatása van.

Lapozza át a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusát!

2020. december 19. 06:37

Változatos és alkalmazkodó fajtáinkkal – kukorica, napraforgó, szója, borsó, tavaszi árpa, zab – biztos alapokról indíthatja a tavaszi vetésű növények termesztését.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (16. rész)

2020. február 5. 08:16

A borsó esetében növényvédelmi szempontból a termesztési szezon nagyobbik része elsősorban a rovarkártevők számára alakult kedvezően, a májusi csapadékos hónap pedig a kórokozók járványszerű fellépését idézte elő.