Egyszerű, de nagyszerű anyagok – növényvédelem káros hatások nélkül

Agrofórum Online

L. Ferencné kérdése: Vannak-e olyan anyagok, melyek nem növényvédő szerek, ennek ellenére növényvédelmi céllal használhatók? Engem különösen házi kerti alkalmazásuk érdekelne.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus  

Kedves Kérdező!

Ismertek olyan anyagok, melyeket élelmezési, háztartási vagy gyógyászati célra forgalmaznak, és alkalmaznak, emellett bizonyítottan növényvédelmi hatással is rendelkeznek. Az ökológiai termesztést folytatók, hobbikertészek házi kertekben, ahol a vegyes növényállományok gyakoriak, régóta használták, használják. Előnyük, hogy a javasolt felhasználási körülmények között sem a környezetre, sem az emberi egészségre nem jelentenek kockázatot. Az Európai Unió az úgynevezett egyszerű anyagok listájában sorolja fel ezeket, és ismerteti ajánlott alkalmazásukat. Jelenleg 14 anyagból áll a lista.

Ételecet

Néhány az anyagokból: a mezei zsurló főzete és a csalánlé különböző gombabetegségek ellen hatásos, a szódabikarbóna-oldat lisztharmatok és gyümölcsök tárolási betegségei ellen ajánlott. A tejsavó lisztharmatok ellen és csigacsapdában hasznosítható. Lecitin lisztharmatok és egyéb gombabetegségek ellen hatásos. Napraforgóolaj lisztharmat gomba elleni hatással is rendelkezik. Eszközök fertőtlenítésére hidrogén-peroxid, háztartási ecet vált be, de magvak csávázására is felhasználhatóak. A mésztej a gyümölcsfák kéregvédelmére ajánlott.

Szódabikarbóna

A konyhasóoldat szőlőnél gombabetegségek és rovarkártevők ellen bizonyított. A répacukor, gyümölcscukor oldatok erősítik a növények, rovarok elleni védelmi mechanizmusát. Gabonamagvak betegségei ellen a mustármag őrlemény vált be. Csigacsapdákban a csalogatást a hígítás nélküli sör biztosítja.

A felsorolt anyagok felhasználásának részletes leírása a https://portal.nebih.gov.hu/-/okologiai-gazdalkodasban-hasznalhato-egyszeru-anyagok file-on olvasható. Az egyszerű anyagok hatását már a gyakorlat régóta ismeri, elterjedten alkalmazták is sikerrel, de hivatalos elismerésük csak az elmúlt évben történt meg. Jellemző, hogy megelőzésképpen (fertőzés előtt) és rendszeres gyakorisággal (7-10 naponta) kell permetezni velük a megvédendő növényeket, hatásukat csak így tudják kifejteni.

Tejsavó

Érdemes az ökológiai gazdálkodásban engedélyezett készítményeket is megismerni, házi kerti alkalmazásuk – az előírt feltételek betartásával – veszélytelen.

Elérhetőségük: https://portal.nebih.gov.hu/web/guest/-/az-okologiai-gazdalkodasban-felhasznalhato-forgalomba-hozatali-es-felhasznalasi-engedellyel-rendelkezo-novenyvedelmi-celu-keszitmenyek-es-termesnovelo.

A fahamu helyes használata a házikertben

2024. március 18. 05:40

A fahamu igazi kincs a házikertben, ha helyesen használjuk fel. Tisztában kell lennünk vele, hogy mikor, mennyit juttathatunk ki belőle, és mely növények fejlődését segítjük elő vele.

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

A termelés nem a szüretig tart, hanem az értékesítésig

2023. szeptember 15. 15:40

Az Alma-tech Kft., a Comavit Slr., a UPL Hungary Kft., az Artevos GMBH, az Auditker Kft., és a Malagrow Kft. kisvarsányi alma szakmai napján a korszerű almatermeléshez szükséges gépesítésről, a jelenlegi almahelyzetről, növényvédelmi vonatkozású kérdésekről, fajtakínálatról, alanynemesítésről egyaránt tartalmas előadásoknak lehettünk fül- és szemtanúi. A helyszín pedig a Varsány-Fruit Kft. impozáns ültetvénye volt, ahol a legmodernebb technológiai felszereltség mellett termelik a szabolcsi almát.

Ultraibolya sugárzás a növényvédelemben

2021. augusztus 3. 05:32

Natalia Peres, a Floridai Egyetem növénypatológusa ultraibolya (UV-C, kis hullámhosszúságú sugárzás) rendszert alkalmazott a szamóca betegségeinek visszaszorításához. Egy idén publikált tanulmányában rávilágított, hogy a kezelés hatékonynak bizonyult a szamóca lisztharmat elleni küzdelemben.