H. József kérdése: A kertemet elözönlötték a hangyák. Mit tudok tenni?
Aki válaszol:
Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó
Kedves Olvasó!
A tavasszal együtt meg szoktak jelenni a hangyák is. Hazánkban körülbelül 70 hangyafaj található, a kertekben elsősorban a gyepi hangya (Tetramorium caespitum) okoz problémát. A dolgozó imágó 2,5-3 mm hosszú, hártyás szárnyú, erősen kitinezett barnás-fekete, sötétbarna. Társas életűek, kisebb-nagyobb családokban, úgynevezett bolyokban élnek. A hímek és a nőstények szárnyasok, a dolgozók és a katonák tökéletlen ivarszervű nőstények, mindig szárnyatlanok, fullánkjuk, vagy a potroh végén hangyasavtermelő mirigyük van. A gyepi hangya Eurázsiából származik, de mára már az egész világon megtalálható a behurcolásának köszönhetően.
A hangyák családjában munkamegosztás történik, a petéket a megtermékenyítés után szárnyukat levetett hangya anyák, a „királynők” termelik. A hímek feladata kizárólag az anya megtermékenyítése. A boly védelméről a katonák gondoskodnak, az ivadékok és az anya táplálása a dolgozó hangyák kötelessége. A hangyák teljes átalakulással fejlődnek. A lárvák bebábozódáskor többnyire finom burokkal, úgynevezett kokonnal veszik körül magukat. Ezeket szokás tévesen hangyatojásnak nevezni. Polifág kártevő, a cukorrépán keresztül egészen a gyümölcsökig terjed a tápláléka. Rejtett életmódot folytatnak, a helyiségekben található hangyák mindig a dolgozók. Élelem után kutatva a hangyák akár tömegesen ellephetik a házat.
A gyepi hangya vonulásokat házi módszerekkel is megpróbálhatjuk kezelni. Keverjünk össze bóraxot és porcukrot 1:1 arányban, majd szórjuk ki a hangyák közelébe. A cukor vonzza a hangyákat, a bórax pedig elpusztítja őket. Ezzel a módszerrel általában kisebb hangya ártalmakat lehet hatékonyan kezelni, a házi praktika eredményessége természetesen nem összevethető egy profi hangyairtó kezeléssel.
A hangyák a gyümölcsfákon, a zöldségféléken, a díszbokrokon és a lágyszárú növény fiatal hajtásain akkor jelennek meg, ha azokon levéltetvek is vannak. Ha azt látjuk, hogy a növényeken a hangyák le-fel járnak, akkor biztosak lehetünk abban, hogy ott levéltetű károsít, szívogatja a leveleket. A hangyák szimbiózist építettek ki a levéltetvekkel: a hangya masszírozza a tetvek potrohát, ennek hatására azok több mézharmatot választanak ki, amit a hangyák elfogyasztanak. Ebben az esetben a levéltetvek ellen használhatunk flonikamid, tiametoxam hatóanyagú szereket. A hangyák ellen a kertben használhatunk acetampirid hatóanyagú hangyairtót, melyet a vonulási útvonalra és a boly környékére kell szórni. A kis szemcséket beviszik a bolyba, mint táplálék és ott működik a hatóanyag.