Érdemes a gyümölcsfákon zöldmetszést végezni?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy nyáron érdemes-e, szabad-e megmetszeni a gyümölcsfákat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A metszésnek kiemelt jelentősége van a gyümölcsfák életében, ugyanis hiányában gyümölcsfáink koronája túlzottan besűrűsödhet vagy felkopaszodhat, ezáltal terméseinek csökkenése is tapasztalható, valamint a kondíció romlásával párhuzamosan a betegségekre való fogékonyságuk is fokozatosan növekedni fog. E negatív tulajdonságok kiküszöbölésére jó szolgálatot tesz a metszés, melyet megfelelő módon elvégezve a koronarészek növekedése szabályozható, a termés mennyisége és minősége egyaránt javítható.

A gyümölcsfákat általánosságban a tél végén, tavasz közeledtekor, vagy kora tavasszal szokásos megmetszeni, de ez a metszés jól kiegészíthető a nyáron elvégezhető zöldmetszéssel. Az érés után végzett zöldmetszés a leghasznosabb, leghatásosabb. A túl korán elvégzett zöldmetszés ugyanis a tartalék tápanyagok idő előtti felhasználását eredményezheti, mind a gyökérből, mind pedig a fiatal hajtásokból, továbbá a termőrügyképzésre is kedvezőtlenül hathat, valamint a vízhajtásképződést is elősegíti.

A zöldmetszés folyamatát a fás metszéssel szemben kissé nehezíti, hogy a fákon ilyenkor még megtalálható lomb miatt kevésbé áttekinthető a korona. Ezzel szemben viszont a keletkezett sebek gyorsabb beforradása tapasztalható, valamint kórokozókkal történő fertőződésük is megakadályozható. A zöldmetszésen átesett fák koronájának belsejében a fényellátottság jelentősen javul, mely által a következő évi termőrügyek biztonságosabb differenciálódása tapasztalható, viszont a túl erősen zöldmetszett gyümölcsfák nem képesek kompenzálni a veszteségeiket.

A metszés során a nyári időszakban ritkítást érdemes elsősorban végezni, vagyis először a nem odaillő koronarészeket eltávolítani. Főként a beteg, egymást keresztező, a fa belseje felé növekvő, kedvezőtlen irányba álló részeket lehet eltávolítani. Az olyan ágak közül egyaránt válogathatunk, melyekből több nő egy irányba, így alapozva meg a fennmaradt hajtás növekedésének elősegítését. A levegős, napfény által kedvezőbben átjárt koronák lemosó permetezésének hatékonysága egyaránt növelhető a helyesen elvégzett zöldmetszéssel.

Miért érdemes összegyűjteni a lehullott lombot a kertben?

2019. október 16. 04:36

R. Éva kérdése: Kertemben többféle gyümölcsfa található, érdemes-e a lombot összegyűjtenem és megsemmisítenem? Kisebb lesz így a következő évi megbetegedés?

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.

Mikor kell metszeni a kajszifát?

2022. február 28. 17:44

Gyümölcsfák téli metszését rügypattanásig szokták befejezni. Mi az oka, hogy a barackfáknál rügypattanás után, virágzásig ajánlják a szakemberek a metszési munkát?

Metszés tavasztól télig II. rész – mit metsszünk tavasszal?

2019. április 17. 06:31

Az idő felmelegedésével és a nappalok hosszabbodásával a kerti munkák száma és időigénye is sokszorosára nő. Már februárban megkezdhettük egyes növényeink idei metszését. Ebben a cikkben sorra vesszük, melyek azok a kertlakók, akiknek a metszését a tavaszi hónapokra kell időzítenünk.