Érdemes-e még permetezni a gyümölcsfák lombját?

Agrofórum Online

 Szinte mindegyik fám levelei foltosak, azok sárgulnak is és korán lehullanak.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Esős időjárásnál, és amikor erős az éjszakai hőmérséklet csökkenés, emiatt a harmatképződés fokozott, erőteljesen fertőznek gyümölcsfáinkon az úgynevezett levélfolt betegségek. Ezeket gomba kórokozók idézik elő, melyek fa fajonként változóak.

Jellemző rájuk, hogy elsősorban a leveleket fertőzik, azokon néhány mm-es foltokat okoznak, a foltok elhalnak, és a levél a foltok körül elkezd sárgulni, ezt követi a levelek idő előtti hullása. Súlyos fertőzésnél a lombkorona kiritkul, levélszőnyeg borítja a fa alatti talajt. Ez a jelenség visszaveti a fák anyagcseréjét, hiszen az asszimilálást végző levelek eltűnnek a fáról. A fák hajtásainak fásodása lelassul, lecsökken a tartalék tápanyagok képződése és azok hajtásokba történő lerakódása. Mindez a vesszők beérését akadályozza, és következménye lesz majd az éretlen vesszők téli fagykárosodása. Megelőzése érdekében szükséges a szüret utáni lombot megvédeni a gombafertőzésektől.

A levélfolt betegségek kórokozói a fertőzött, lehullott levelekben telelnek, a talajfelszínen maradt levelekről indul el a tavaszi fertőzés. A fertőzési láncot megakadályozhatjuk a levelek talajba forgatásával vagy a levelek összegyűjtésével és területről történő elvitelével, valamint a lombpermetezéssel.

Szürettől az őszi lombhullásig több alkalommal is szükséges lehet a lombvédelem, az aktuális időjárás függvényében, tekintettel arra, hogy a gombaölő szerek hatása legfeljebb 10-14 napig áll fenn.

Szakemberek között is vitatott az őszi (élettani) lombhullás előtti vagy utáni permetezés hatékonyságának és időzítésének kérdése. Korábban az volt az elfogadott gyakorlat, hogy teljes lombhullás után a talajra került leveleket permetezték le olyan helyeken, ahol nem tudták azokat a talajba forgatni a fák alatti növények miatt.

Újabb gyakorlat, mely a korábbinál hatékonyabb, hogy még a fán, a lehullás előtt permetezik a lombot, ott a levelek mindkét oldalát elérik a téli lemosó permetezésre használt, javasolt gombaölő szerek. A réz és mankoceb hatóanyagú valamennyi készítmény alkalmas erre, kontakt hatásúak, csak ott hatnak, ahol a növényt érik a permetcseppek. Ez a módszer eredményesebb, meg tudja akadályozni a levelekben élő levélfolt betegséget okozó gombák szaporító képleteinek áttelelését, elpusztítva azokat. Tehát a lemosó permetezést őszre hozták, és valóban lemosás szerűen kell folytatni, hogy az ágak, törzsek felszínét is érje bőségesen a permetlé a levelek mellett.

Az ajánlott gombaölő szerek a gyümölcsfák fás részein áttelelő egyéb gombabetegségekre is hatnak pl. monília, azok ellen is védelmet nyújtanak. A téli nyugalmi időszak végén – természetesen – ajánlott a lemosó permetezés megismétlése, ez a téli lemosó kezelés. Minden lemosó permetezésnél – figyelembe véve a fákon előforduló rovarokat – kombinált, rovarok elleni hatóanyaggal célszerű a kezelést elvégezni.

Megjelent és ingyenesen letölthető a Nufarmer Magazin őszi száma (pdf)

2019. szeptember 10. 16:34

A tarlókezeléstől a csávázáson, majd a vetésen át egészen a téli nyugalmi állapotig lépésről lépésre foglalkozunk az aktuális teendőkkel, kollégáinkon kívül gyakorló szakemberek is megosztják tapasztalataikat, javaslataikat.

Mágikus permetezési rendszeren dolgozik a német óriásvállalat

2023. november 2. 15:40

A Bayer a hannoveri Agritechnica szakkiállításon mutatja be a növényi kórokozók és kártevők egyaránt eredményesen bevethető MagicSprayer rendszert.

E-permetezési napló - Kitolják a határidőt, változtatnak a szabályokon

2022. június 29. 15:45

2023. január 1-jétől vezetik be a e-permetezési naplókról szóló jogszabályt.

Milyen rovar van a kelkáposztán? Talán poloska?

2023. október 9. 04:40

Milyen rovar lehet a kelkáposztáimon? Hasonlít a poloskákra, korábban ilyen rovarral nem találkoztam a kertemben.