Érdemes lemosó permetezést végezni a rózsáknál?

Agrofórum Online

Érdemes-e lemosó permetezni a rózsákat? Véd-e a lisztharmat ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszi lemosó kezelés nemcsak a gyümölcsfák és a szőlő esetében, hanem a dísznövények számára egyaránt fontos növényvédelmi beavakozást jelenthet a tél beállta előtt. Ezzel a beavatkozással ugyanis az áttelelő rovarok és kórokozók képleteinek száma is csökkenthető, mellyel a következő évi fertőzési nyomás mérsékelhető. Amennyiben ősszel nem is, úgy tavasszal mindenképpen érdemes a lemosó permetezésről gondoskodnunk dísznövényeink esetében.

A rózsáknál elsősorban a pajzstetvek egyedeit, valamint a levéltetvek telelő tojásait gyéríthetjük, amennyiben olajos készítményt választunk a kezeléshez. Abban az esetben, ha az év folyamán apró fehéres-sárga megjelenésű foltokat láttunk a rózsa levelein, melyek egyre jobban sűrűsödtek, úgy a kabócák szívogatására és jelenlétére is következtetni lehet. Az olajos lemosás a kabócák ellen is hatásos, hiszen tojás alakban telelnek át a rózsák hajtásain.

A betegségek közül a rózsán gyakran jelenik meg a peronoszpóra, a rózsarozsda, a diplokarponos levélfoltosság, melynek okozói a fertőzött leveleken képesek áttelelni. A még leveles rózsatöveket ezáltal érdemes lehet rezet is tartalmazó készítménnyel kezelni, amennyiben e betegségek tüneteit tapasztaltuk az évben. A lehullott levelek összegyűjtését azonban minden esetben érdemes elvégzeni a lehullást követően, a fertőzési források száma ugyanis ezzel csökkenthető a leghatékonyabban.  

A rózsa esetében is mindenki számára ismeretes betegség a lisztharmat, melynek tünete egyrészt fehéres lisztes bevonat formájában jelenik meg a növény minden föld feletti részén. A fehéres bevonat alatt e részek deformálódása is bekövetkezik idővel. Főként meleg, párás időben kell felkészülnünk a lisztharmat elleni védekezésre, de a kihajtástól őszig folyamatosan számíthatunk megjelenésére. A kórokozó elleni védekezésben nagy szerepet kap a folyamatos gyomirtás, valamint a megfelelő metszési eljárás. A kórokozó a rügyekben telel át, ezért a védekezésben kiemelt jelentősége főként a tavasszal tüneteket mutató hajtások eltávolításának van. Másik megoldás lehet a tövek erőteljes visszametszése is, valamint megelőző jelleggel a rügyek kihajtásakor, tavasszal érdemes a kémiai védekezést elvégezni.

Fog valaha teremni a magról nevelt mandarinfa?

2023. február 19. 04:39

Hogyan ápoljam a magról vetett mandarint? Fog valaha teremni is?

Ritka kártevő: a málna-viaszos pajzstetű (Atrococcus bejbienkoi)

2023. november 8. 10:10

Magyarország melegebbre és szárazabbra fordult klímája nem kedvez a málnatermesztésnek. Jelentős a munkaerőigénye, amelynek döntő hányada a szedési időszakban jelentkezik. Ezekre a gondokra visszavezethetően a hazai gyümölcs árban nem versenyképes az importból származó termékkel. Ezeknek a kedvezőtlen hatásoknak a következménye, hogy a málna országos termőterülete folyamatos csökken. 2022-ben Magyarországon az ültetvényben termesztett málna termőterülete csak 101 hektár volt.

Pajzstetű lehet a tuján és a borókán?

2021. február 18. 10:08

Boróka bokraimon, néhány helyen, a leveleken sok, igen apró fehér foltot látok, mintha lespriccelték volna fehér festékkel. Korábban nem tűnt fel. Közelebbről megnéztem, kicsit kiemelkedők. Mik lehetnek, mit tehetek vele?

Elvégezhetem korábban is a foltos levelű cseresznyefa lemosó permetezését?

2023. november 1. 04:40

Cseresznyefám levelein október közepén kerek foltok jelentek meg. Érdemes a lemosó permetezést már októberben elvégeznem?