21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Eszelény károsít a szőlőben

Agrofórum Online

Sz. Zsolt kérdése: Idén a képen látható betegség jelent meg a szőlőmben, ami eddig nem volt tapasztalható. A levél a száránál elszárad, lekonyul, foltosodik és el kezd bepöndörödni, majd teljesen szivar szerűen besodródva lóg a hajtáson. Kérném a betegség azonosítását és lehtséges védekezési módokat.

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves  Zsolt!

Az ön szőlőjét a szőlőeszelény károsította. A szőlőeszelény nemcsak szőlőt, hanem körtét, cseresznyét stb. károsíthatja. A bogár acélkék színű, ragyogó fémfényű, 4,5-7 mm hosszú ormányos bogár. Tavasszal április közepétől jelennek meg a bogarak, de fő rajzásidejük április második felétől június harmadik harmadáig tart. A szőlőeszelény először a szőlő levelét és nyelét rágja, majd tojásait elhelyezi a levélen. Egy levélre 5-6 tojást helyez, amelyeket a levélrétegek elválasztanak.

Néha a szivarban 15-22 tojás is van, aminek az az oka, hogy a levélszivart több nőstény egyesült erővel készítette és közben mindegyik tojást helyezett el. A tojás ovális, fehér, 0,6-0,8 mm hosszú üvegfényű. Azért, hogy a tojásból kikelt lárvák biztonságban tudjanak fejlődni, a leveleket összepödri a bogár „szivarokat” csinál a levelekből. Az embrionális fejlődés a hőmérséklettől függően 5-12 napig tart. A szivarokba helyezett tojásokból kikelő lárvák a levélből táplálkoznak. A lárva lábatlan, barna fejű, fehér testű, kifejlődve 5-7 mm hosszú. A lárvastádium 20-28 napig tart, általában július közepe augusztus eleje közötti időszakra esik. Mivel a bogár az összepödrött levél nyelét kicsit megrágta, a levelek megszáradnak és előbb utóbb a „szivarok” a földre hullanak.

A kifejlett lárvák kirágják magukat a szivarból és 6-8 cm mélyen a talajba húzódnak, bábbölcsőt készítenek és bábbá alakulnak. A bábnyugalom 10 napig tart. Az új bogarak augusztus közepére végére fejlődnek ki. Tartós meleg esetén ősszel megjelennek a felszínen. Hűvös idő beálltával rejtekhelyükre vonulnak. Évente egy nemzedéke van.

Védekezés

A bogarakat megismerve begyűjthetjük őket. Az összeszedett szivarokkal együtt a lárvákat elpusztítjuk. Ezzel csökkenthetjük a tárgyévi kárt és megelőzzük a következő évi kártételt.

Milyen szerrel védekezhetünk hatékonyan a peronoszpóra és a lisztharmat ellen szőlőben?

2024. augusztus 1. 04:40

Az után érdeklődöm, hogy szőlőültetvényre, nem idén, de jövő évben a Bukat 500 SC permetszert tudnám-e hatékonyan használni a lisztharmat és peronoszpóra elleni védekezésben?

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

Trichoderma-készítmények alkalmazása a szőlő metszési sebeinek védelmére

2019. január 30. 04:39

A WINETWORK az Európai Unió Horizon 2020 kutatási keretprogramjában támogatást nyert projekt. A célja egy nemzetközi kutatóhálózat létrehozása, amely az európai bortermelő vidékek közötti innovatív tudás cseréjét és átadását teszi lehetővé szem előtt tartva a termelékenység és a fenntarthatóság kritériumait is. Az elmúlt két év együttműködésének eredményeként elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint jó gyakorlatok gyűltek össze a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatosan. A tőkebetegségekkel szembeni védekezés egyik sarkalatos pontja a metszési sebek kezelése.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (6. rész)

2019. december 18. 10:02

Az amerikai szőlőkabóca 2006-ban jelent meg először hazánkban. Felbukkanása azért volt veszélyes, mert a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma (Grapevine flavescence dorée) terjesztője, vektora.