Február közepén megmetszhetem már a fügét?

Agrofórum Online

Segítségüket kérem! Megmetszhetem már a fügét? Hogyan metszek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Nem érdemes a füge metszését még elkezdeni, ajánlatos pár hetet ezzel a folyamattal várni, amíg az időjárás kicsit enyhül. Metszés szempontjából általában a tél végi, tavasz eleji időjárás tekinthető optimálisnak. Enyhébb körülmények esetében február közepén is metszhetjük a fügét, viszont fontos, hogy erős lehűlések a metszés után már ne következzenek. A metszést tavasz elején is el lehet végezni, egy dolog fontos, hogy ne várjuk meg, amíg a növény fakadása megkezdődik!

Lényeges, hogy a többi gyümölcsfaj metszése során a fügét se hagyjuk ki a sorból! A többi fához hasonlóan a fügefa/fügebokor mérete, termésének minősége és mennyisége is csak ezzel a beavatkozással tartható meg. A metszésben nem részesített bokrok és fák hamar elsűrűsödhetnek, belső részeik felkopaszodhatnak a fényhiány következtében, melyre a füge, fényigényes növényfaj lévén nagyon hajlamos.

A metszést kezdjük a beteg és száraz, esetlegesen télen elfagyott részek lemetszésével, ezeket tőből kell eltávolítanunk! Ezután a rendelkezésre álló, maradék, egészséges részekből válogassunk, vagyis ritkítsunk! Azon részek lemetszését részesítsük előnyben, melyek vékonyak, nem erőteljesek, rossz irányba, befelé nőnek, a belső részek megvilágítottságát zavarják, sűrítik a koronát. A termések kinevelése szempontjából az éves vesszők tekinthetők a legfontosabbnak, így az ennél öregebb fás részek eltávolítására érdemes hagyatkozni.

A korona fenntartó metszésének végeztével kezdjünk csak bele a növény magasságának korlátozásába, hiszen ekkor már csak a megmaradt részek visszametszésével kell foglalkoznunk. A visszametszést mindig egy kifelé álló rügy felett végezzük, ezzel segítve elő, hogy a koronába minél több fény tudjon bejutni. A füge a metszésre nem érzékeny növényfaj, így bátran hozzá lehet kezdeni akár kezdő kertészek számára is.

Erős metszés hatására kiválóan képes a növény megújulni, viszont ebben az esetben érdemes a levágott részek alján nagyobb méretű csonkot hagyni, a növény kihajtását így elősegíteni. Az elöregedett fügefák erős metszés hatására szintén jól megújulnak, sok friss hajtást hoznak, viszont terméseik mennyisége és minősége az adott évben jelentősen lecsökkenhet. A metszés végeztével nem szabad elfelejtkezni a nagyobb sebek kezeléséről, lezárásáról sem, ezzel akadályozva meg a betegségek kialakulását.

Kiemelt kép: Pixabay

Nyári teendők a szőlőben

2024. július 10. 07:40

A gyors növekedés időszakában a szőlő érzékenyebb a különböző betegségekre, mint például a lisztharmatra és a peronoszpórára.

Mit tehetek az őszibarackfák hónaljhajtásaival? Hogyan alakítsam a koronát?

2022. július 20. 04:36

Erős hajtásnövekedésű fáimon a fiatal hajtásokon a levelek tövénél hónaljhajtások képződnek, ezáltal elseprűsödik a lombozat. Az első évben egyes fácskákról lecsipegettem ezeket a hónaljhajtásokat, aminek következtében a következő év tavaszán nem voltak rügyek az ágakon. Mit csinálok rosszul?

Kerti kalendárium – novemberi teendők a házikertben

2020. november 19. 10:03

Még egy utolsó, nagy lendületre van szükségünk a házikerti munkák elvégzéséhez: nemcsak a kerti bútorokat kell letisztítva bevinni, a kerti csapokat vízteleníteni, a madáretetőt és –itatót kihelyezni, hanem most alapozzuk meg a sikeres tavaszi növénytermesztést is! Nézzük, milyen munkálatok várnak ránk a novemberi kertben!

Mikor kell metszeni a kajszifát?

2022. február 28. 17:44

Gyümölcsfák téli metszését rügypattanásig szokták befejezni. Mi az oka, hogy a barackfáknál rügypattanás után, virágzásig ajánlják a szakemberek a metszési munkát?