22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta

Felépülhet még a kiszállítás után legyengült díszalmafa?

Agrofórum Online

Két napja rendeltem egy díszalmafát. Sajnos, nagyon silány csomagolásban küldték, és azt szeretném tudni, van-e esély a felépülésére? Köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képen látható díszalmafácska viszonylag vékonyka törzzsel rendelkezik, levelei kissé lankadtak. Növényvédelmi problémákra, kórokozók és rovarok jelenlétére utaló tüneteket a fák levelein nem lehet észrevenni, azok egészségesnek tűnnek.

Sajnos a képen egy lényeges dolgot nem látok, azt, hogy mekkora és milyen kiszerelésben van a rendelt díszfa. Feltételezem viszont, hogy a konténer mérete, melyben a fa áll, meglehetősen kicsi, ezáltal gyökere a rendelkezésre álló helyet már bőven kinőtte, így emiatt már nem tud kielégítően fejlődni. Első körben megpróbálnám a fát némi odafigyeléssel és ápolással megerősíteni, melyet a számára optimális helyre történő kiültetéssel kezdenék. Ez a hely legyen kellően napos, esetleg félárnyékos, a talaj pedig kevésbé kötött, inkább kissé homokos, jó vízáteresztő képességű.

Díszalmafa a kiszállítást követően (fotó: a kérdező felvétele)

Amennyiben a fát továbbra is edényben nevelné tovább, annak méretét is ajánlatos lenne jóval nagyobbra lecserélni, és mihamarabb gondoskodni átültetéséről. Akár a kertbe, akár nagyobb edénybe ülteti, előzetesen keverjen a talajba érett szerves trágyát, komposztot, vagy ezek hiányában műtrágyát. Az öntözésről sem szabad megfelejtkezni a kiültetés utáni időszakban, hiszen ekkor mindig jóval nagyobb a kis fák vízigénye. A jobb fejlődés érdekében én annak a néhány termésnek az eltávolítását is javasolni tudom, így a fa nem azok kinevelésére fogja energiáját fordítani, hanem megerősödésére és növekedésére.

A későbbiekben is ajánlatos a fa kondícióját javítani műtrágya, esetleg lombtrágya kijuttatásával. Továbbá nem szabad megfelejtkezni a növényvédelmi gondokról sem, hiszen az almához hasonlóan számos betegség, valamint kártevő megjelenhet a díszalmafákon. A kártevők közül leggyakrabban a levéltetvek károsítják, de a pajzstetvek és atkák egyaránt gyengíthetik fáikat, csökkenthetik díszítő értéküket. A kórokozók közül előfordulhat a lisztharmat és a varasodás is, de a nagy károkat és feltűnő tüneteket okozó tűzelhalás egyaránt gyakorta megjelenik a díszalmákon.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

2019. január 31. 09:37

É. Zoltán kérdése: A tél beálltával egyre feltűnőbbé, láthatóvá válnak az elpusztult (kiszáradt) fenyők a környékünkön. Különösen a lucfenyőknél gyakori. Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

Mit érdemes tudni az articsókáról és termesztéséről?

2023. március 13. 04:38

Mit lehet tudni az articsókáról és termesztéséről? Állítólag nagyon egészséges a fogyasztása.

Így ültessük ki a cserepes fenyőt, ha vége az ünnepeknek!

2023. január 11. 05:36

A cserepes fenyő is hamarosan kikerül a lakásból, és van pár trükkje, hogy sikeresen begyökeresedjen a kertben!

Szabadföldi zöldségtermesztés a hétvégi telkünkön talajtakarással

2018. április 25. 14:40

Községeink határában elterülő, családi tulajdonban lévő kisebb telkek sok lehetőséget rejtenek magukban. Többek között megteremhet rajta számos zöldség- és gyümölcsféle is a család szükségletének kielégítésére.