14℃ 9℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia

Felépülhet még a kiszállítás után legyengült díszalmafa?

Agrofórum Online

Két napja rendeltem egy díszalmafát. Sajnos, nagyon silány csomagolásban küldték, és azt szeretném tudni, van-e esély a felépülésére? Köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képen látható díszalmafácska viszonylag vékonyka törzzsel rendelkezik, levelei kissé lankadtak. Növényvédelmi problémákra, kórokozók és rovarok jelenlétére utaló tüneteket a fák levelein nem lehet észrevenni, azok egészségesnek tűnnek.

Sajnos a képen egy lényeges dolgot nem látok, azt, hogy mekkora és milyen kiszerelésben van a rendelt díszfa. Feltételezem viszont, hogy a konténer mérete, melyben a fa áll, meglehetősen kicsi, ezáltal gyökere a rendelkezésre álló helyet már bőven kinőtte, így emiatt már nem tud kielégítően fejlődni. Első körben megpróbálnám a fát némi odafigyeléssel és ápolással megerősíteni, melyet a számára optimális helyre történő kiültetéssel kezdenék. Ez a hely legyen kellően napos, esetleg félárnyékos, a talaj pedig kevésbé kötött, inkább kissé homokos, jó vízáteresztő képességű.

Díszalmafa a kiszállítást követően (fotó: a kérdező felvétele)

Amennyiben a fát továbbra is edényben nevelné tovább, annak méretét is ajánlatos lenne jóval nagyobbra lecserélni, és mihamarabb gondoskodni átültetéséről. Akár a kertbe, akár nagyobb edénybe ülteti, előzetesen keverjen a talajba érett szerves trágyát, komposztot, vagy ezek hiányában műtrágyát. Az öntözésről sem szabad megfelejtkezni a kiültetés utáni időszakban, hiszen ekkor mindig jóval nagyobb a kis fák vízigénye. A jobb fejlődés érdekében én annak a néhány termésnek az eltávolítását is javasolni tudom, így a fa nem azok kinevelésére fogja energiáját fordítani, hanem megerősödésére és növekedésére.

A későbbiekben is ajánlatos a fa kondícióját javítani műtrágya, esetleg lombtrágya kijuttatásával. Továbbá nem szabad megfelejtkezni a növényvédelmi gondokról sem, hiszen az almához hasonlóan számos betegség, valamint kártevő megjelenhet a díszalmafákon. A kártevők közül leggyakrabban a levéltetvek károsítják, de a pajzstetvek és atkák egyaránt gyengíthetik fáikat, csökkenthetik díszítő értéküket. A kórokozók közül előfordulhat a lisztharmat és a varasodás is, de a nagy károkat és feltűnő tüneteket okozó tűzelhalás egyaránt gyakorta megjelenik a díszalmákon.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Körforgó, lineár, csepegtető öntözés – mikor melyiket használjuk?

2024. szeptember 25. 12:40

A KITE Zrt. őszi rendezvényén a tavaszi vetésű növényekre helyeződött a hangsúly, és bemutatták a vállalat korszerű öntözőberendezéseit is.

A sebesség minden, csak nem állandó – Maximalizálja körforgója potenciálját!

2024. május 3. 17:10

Mivel az X-Tec akár 4-szer nagyobb sebességgel működik, mint egy hagyományos váltakozó áramú középhajtású motor, ideális a haszonnövények termesztéséhez.

A természetes levélváltás miatt sárgulnak a leander levelei?

2023. július 4. 04:37

Leanderem levelei erősen sárgulni kezdtek. Tavaly nem volt ez a jelenség. Mi lehet az oka? Olvastam olyat, hogy ez a levélváltás természetes a leandernél. Fényképet csatolok.

Hogyan menthetem meg a sárguló levelű hibiszkuszt?

2023. december 2. 04:37

Szobai hibiszkuszom levelei tömegesen elsárgultak, és azóta lehullottak a csatolt kép szerint. Hogyan menthetem meg, mit tehetek?