Gnomónia, a kajszi súlyos betegsége

Agrofórum Online

A. Viktor kérdése: A képeken látható foltok miatt aggódom. 3 kajszi mutatja ezeket az elváltozásokat. Ezek már a vírusfertőzés jelei? Ha igen, akkor érdemes lehet még megtartani a fákat, vagy meg kell tőlük szabadulni?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A képen látható tüneteket gombás betegség okozza, amely fertőzésének az elmúlt hetek csapadékos időjárása is nagy valószínűséggel kedvezett. A gnomóniás betegség mellett, már a sztigminás foltok is láthatóak. A gnomónia a kajszi súlyos betegsége, egyes évjáratokban a nyár közepére akár teljes lombvesztést okoz, amit rendszerint gyümölcshullás követ. A gnomóniás levélfoltosság elleni növényvédelem a kajszibarack védelmének legfontosabb eleme. Az előző évi beteg levelekben képződő spórák a tavaszi fertőzés forrásai, elindítói. A fertőzésveszély április közepétől egészen június közepéig fennáll. A legsúlyosabb járvány az intenzív májusi csapadék hatására következhet be. A védekezéseket ezért ennek megfelelően kell időzíteni. Sztigminás betegség esetében a gyümölcsön először apró 1–2 mm átmérőjű, kerek lilás-piros foltok jelennek meg. Később a folt közepe kiemelkedik, parásodik, szélét pedig lilás-piros udvar övezi. A gyümölcsök mellett a leveleken is kialakulnak a sztigminás fertőzés okozta tünetek. A gombás betegségek ellen pl. a mankoceb és ciprodinil hatóanyagú készítmények használhatóak.

Abban az esetben, ha növényünk vírussal fertőzött a gyümölcs felületén kissé bemélyülő, többnyire gyűrű, de több esetben például szabálytalan alakú barázdák figyelhetők meg. A kialakult foltok színe halványabb, mint az egészséges gyümölcsé. A termés idő előtt megpuhul. A magon is gyűrű mintázottság figyelhető meg, színe sárgásfehér, kissé elmosódott. Ezeket a foltokat más néven leopárd foltnak is neveznek.  A levéltünetek is feltűnőek vírusos megbetegedés esetében, a levélerek körül sárgászöld foltosodás jelenik meg, melyek a gyümölcsön kialakultakhoz hasonlóan gyűrű alakúak is lehetnek. Leggyakrabban fertőzött oltvány ültetésével terjed, de a vírust levéltetvek is terjesztik.  A vírusbetegséggel megfertőzött növények életük végéig betegek maradnak, nem gyógyíthatóak. A vírusok elleni egyetlen védekezési lehetőség a megelőzés, vagyis a legfontosabb egyrészt a vírusmentes oltványok vásárlása, másrészt a terjesztő levéltetvek megfelelő irtása.

A hazai gyümölcsültetvények fagykárainak értékelése

2018. március 14. 11:15

Jelenleg csak rügykárokról lehet beszélni, terméskárokra vonatkozóan csak nagyon áttételes és pontatlan következtetések vonhatók le.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Mi ellen kell permetezni a kajszifákat az egészséges termés érdekében?

2023. április 16. 04:39

Mi ellen kell permetezni a kajszifákat, hogy egészséges maradjon a termésük?

Mi ellen kell permetezni a frissen telepített kajszifát?

2023. február 12. 04:38

Frissen telepített kajszifákat milyen betegségek, illetve kártevők ellen kell permetezni?