Ha talaj- és növénykondicionáló készítményt használok, lehet fungiciddel permetezni?

Ha talaj- és növénykondicionáló készítményt használok, lehet fungiciddel permetezni?

Agrofórum Online

Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy ha Amalgerolt használok, lehet-e fungiciddel permetezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Az Amalgerol állati és növényi olajokat, gyógynövénykivonatokat, nyomelemeket, eszenciákat és kis mennyiségben algakivonatot is tartalmazó készítmény, melyet nemcsak permetezéssel, hanem talajba beöntözéssel egyaránt ki lehet juttatni. A talaj hasznos szervezetei számára könnyen hasznosítható szénforrást biztosít, ami által rendkívül gyorsan felszaporodnak a kedvező bontási folyamatokat segítő és meggyorsító baktériumok.

A növényekre juttatva, kipermetezve a készítményt, a növények fokozottabb növekedésnek indulnak, termésmennyiségük növekszik. Továbbá segítségével a növény számára egyes stresszhelyzetek, pl. fagy vagy jégeső okozta károk könnyebben átvészelhetők lesznek. A zöldségkultúrák esetében már a vetést, kiültetést megelőzően érdemes talajkezelésre felhasználni, majd ültetés után két héttel tíznaponta ajánlatos lehet használata, így téve ellenállóbbá növényeinket a fertőzésekkel és egyéb behatásokkal szemben.

Az Amalgerol használatakor más növényvédő szerekkel egyaránt lehet védekezni, amennyiben a növények egészségügyi állapota azt megköveteli, megbetegedés tüneteinek észlelésekor, valamint megelőző jelleggel is. Az Amalgerol a legtöbb gomba- és rovarölő szerrel akár egymenetben is kijuttatható permetlé formájában, egymással keverhető az adott kultúrában. A szabad forgalmi kategóriába tartozó készítmények általában keverhetők egymással, de előzetesen a gyártó által előírt, erre vonatkozó korlátozásokról tájékozódni szükséges.

A keverés során vegyük figyelembe a készítmény olajos jellegét, valamint enyhén lúgos kémhatását. Az Amalgerol olajos jellege lehetővé teszi, hogy tapadó szerként, hatásfokozóként egyaránt felhasználható legyen. Eltérő szerformák esetében elsőként a por, utána pedig a folyékony állagú kerüljön bekeverésre! A tápanyag-utánpótlás célját szolgáló anyagot általában utoljára szükséges bekevernünk. Arra mindig ügyeljünk, hogy ne keverjünk össze három növényvédő szernél többet, és az oldatot a készítmények teljes mértékű feloldódásáig, homogén állag eléréséig keverjük.

Minőségi búzatermesztés a Bayer készítményeivel

2019. május 14. 10:34

Az átlagosnál melegebb és aszályosabb április nem kedvezett a kalászosokban előforduló gombabetegségek terjedésének. Ezzel ellentétben a vetésfehérítő bogarak és néhol már a gabona poloskák nem várt korai megjelenése borzolja a termelők idegeit.

Mikor és mivel védekezzünk a kalászosok gombabetegségei ellen?

2019. március 13. 09:00

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászosgabona-termesztés: változik a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is!

Milyen módszerekkel lehet hatékonyan védekezni a palántadőlés ellen?

2019. február 5. 10:01

K. Erzsébet kérdése: Minden évben visszatérő probléma palántáim nevelésénél a palántadőlés betegség. Milyen módszerekkel tudok (lehet) ellene hatékonyan védekezni?

Új korszakot nyit innovációival a szántóföldi termesztésben a Syngenta  

2024. január 23. 12:40

Hatékony növényvédelmi termékpalettával és széles, kitűnő vetőmag genetikával indítja az idei esztendőt a Syngenta. A vállalat új programjainak révén a termelők nemcsak ezeket a termékeket kaphatják meg a szántóföldi gazdálkodásukhoz, de számíthatnak a vállalat szakértőinek tapasztalatára is.