Hogyan ápoljuk télen a szobanövények leveleit?

Agrofórum Online

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy hogyan ápoljam télen a szobanövényeim leveleit?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sokak otthonát nemcsak virágos növények szépítik, hanem olyan levéldísznövények is, melyek amellett, hogy mutatósak, oxigénnel is gazdagítják a szoba levegőjét. A beltéri növényeknek szépségük megőrzése miatt is megfelelő gondozásra van szükségük, különösen a téli hónapokban a száraz fűtőlevegő és a fényhiány miatt. A legnagyobb problémát a por okozza, hiszen a helyiség levegője folyamatosan mozgásban van a radiátor fölé emelkedő meleg levegő miatt. Amellett, hogy a fűtés közrejátszik a por lerakódásában, szárítja a levegőt, ezáltal a szobanövények leveleit egyaránt. A porréteg csökkenti a levelek fényelnyelését, a fotoszintézisét, így nehezítve meg azok élettevékenységét. A levelekre leülő porréteg eltávolításához nagylevelű szobanövények esetében, akár néhány hetente választhatjuk a puha ronggyal való letörlést.

A zuhany is nyilván jót tesz a szobanövényeknek, melyet kisebb növények esetében alkalmazhatunk, és a legjobb, ha ehhez langyos vizet használunk, és a zuhanyrózsát csak finom vízsugárra állítjuk be. Annak megelőzése érdekében, hogy zuhanyozáskor ne ázzon el a növények földlabdája és talaja, érdemes lehet nejlonzacskóval még a folyamat előtt letakarni cserepüket. A molyhos levelű szobanövényeket, mint pl. az afrikai ibolyát nem szabad zuhanyoztatni, hiszen azok foltosodása, valamint rothadása is bekövetkezhet. A virágaikkal díszítő növényeket is óvatosan le lehet zuhanyoztatni vagy letörölni úgy, hogy közben óvjuk a virágokat a letöréstől, valamint az elázástól.

A levelek vízzel való permetezése a szobanövényeket nem védi meg a porlerakódástól, az esetleg a páratartalom növekedésében játszhat szerepet, viszont hosszútávú megoldásként nem ajánlatos használata a gombás betegségek kialakulása miatt. A vízcseppek továbbá a leveleken fehér foltokat is hagyhatnak maguk után a bennük található mész miatt. A párásítást lehetőleg a radiátorokra helyezett vizes edényekkel, vagy párásító készülékkel végezzük el. Léteznek a kereskedelemben olyan levélfényesítő készítmények, melyek a szobanövények levelét egyrészt fényesítik, másrészt eltávolítják a port és arra taszító hatással is vannak. Ezek a szerek is jó szolgálatot tesznek a háztartásban, azonban nem minden növényfaj esetében érhető el a kívánt hatás, hiszen egyes növények leveleinek elszíneződését is okozhatják, így előzetesen próbaként csak pár levélen alkalmazzuk az adott készítményt.

Érezze magát biztonságban egy téli vészhelyzeti csomaggal!

2024. november 2. 10:10

Bár mostanában nem volt részünk benne, nem lehetetlen, hogy a tél igazán fagyos lesz. Ezért jó ötlet összeállítani egy téli túlélőcsomagot.

Ezekről a kerti tennivalókról ne feledkezzen meg novemberben!

2024. november 8. 11:10

Még nem késett le semmiről, ha csak a hétvégén tud nekiállni a téliesítés utolsó lépéseinek, hiszen az évszakhoz képest kellemes idő várható.

Télen nagyobb odafigyelést igényel a baromfi takarmányozása

2024. október 14. 16:10

Ha szélsőségesek a körülmények, főleg ha hó is borítja a kertet, takarmánykiegészítésre még a szabad tartású baromfiaknak is szükségük van.

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.