Hogyan előzhető meg a gyümölcsök moníliás rothadása?

Agrofórum Online

Gyümölcsfáimon évről évre megjelenik a termések moníliás rothadása. Mit tehetek a probléma megelőzése érdekében?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsök rothadását több monilíniafaj, mint a Monilinia laxa, M. fructigena, M. fructicola is okozhatja. A fejlődő termések már korán, a kötődést követően megfertőződhetnek, de a fertőzésveszély egészen a szüreti időszak végéig fennáll. A betegség kezdetét a gyümölcsön apró, kerek barna folt jelzi. A foltok főként a kórokozó számára optimális, párás, valamint csapadékos időjárás esetén a termések nagyobb, akár egész felszínét beboríthatják.

A kórokozók az ép felületen nem, hanem sebzésen keresztül jutnak be a gyümölcsökbe. Kivéltelt képez a M. fructicola megjelenése, hiszen ez a gombafaj sebzés nélkül is képes a fertőzésre, valamint az egymás mellett növekvő és összeérő terméseknél egyaránt megfigyelhető terjedésük sebzések nélkül. Idővel a fertőzött termések teljes rothadása bekövetkezik, fokozatosan veszítenek nedvességtartalmukból, végezetül pedig szürkésfekete múmiává aszalódnak össze. Az ilyen termések egy része lehull, másik része pedig a fán marad mumifikálódott állapotban.

Moníliás alma

A betegség kialakulásának megelőzése érdekében kiemelt jelentősége van a védekezés megtervezésének. Először is a fán maradt beteg gyümölcsöket a szüret végeztével, vagy legalább a metszés alkalmával szükséges eltávolítanunk. A földre hullott terméseket is gyűjtsük össze és semmisítsük meg, vagy forgassuk a talajba, hiszen ezen beteg részekről indul el következő év tavaszán a fertőzés. A gomba fertőző képletei légmozgással vagy a víz segítségével kerülnek a gyümölcsök felületére. A bejutásukat elősegítő sebzések leggyakrabban rovarok által keletkeznek, de kialakulhatnak mechanikai sérülés, pl. fagy vagy jégeső hatására is. Ezért a vegetációs időszakban a kártevők elleni védekezés a gyümölcsökön megjelenő monília elleni védekezés egyik alapjának tekinthető.

A kémiai védekezés esetében több készítmény közül is választhatunk, előtte a kultúrában való alkalmazhatóságáról, élelmezés-egészségügyi várakozási idejéről tájékozódni szükséges (pl. pentiopirad, ciprodinil, fludioxonil, fenhexamid, réz-oxiklorid). A fertőzött fák kérgén, rákos sebein fennmaradó képletek ellen alapos, nagy lémennyiséggel végzett lemosó kezelés alkalmazása egyaránt elengedhetetlen a nyugalmi időszakban.

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

Hogyan időzítsük megfelelően a permetezéseket? – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 13. 17:10

A márciusi kissé hűvösebb és csapadékosabb időjárás ellenére a növények túlnyomó többsége túl van a rügyfakadás állapotán, a mandula és a kajszi javában virágzik.

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.