Hogyan előzzük meg a paradicsom bogyóinak repedését?

Agrofórum Online

Felrepednek a kertemben termesztett paradicsombogyók. Hogyan előzhetem meg ezt a kedvezőtlen jelenséget?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A paradicsom termésrepedése mögött többféle tényező is állhat. A legtöbb esetben viszont, ahogyan a cseresznyénél is, a nem megfelelő vagy egyenetlen vízellátás áll a repedések hátterében. Emellett a nagyon magas hőmérséklet egyaránt kiválthatja a termések felnyílását, de vannak olyan fajták, melyek kifejezetten erre hajlamosnak is mondhatók. Érdemesebb tehát a fajtaválasztás során vastagabb terméshéjjal rendelkező fajtákból választani, a vékonyabb héjjal rendelkezők ugyanis kevésbé állnak ellen a felrepedésnek. Emellett a több rekeszű, nagyobb mérettel rendelkező, befőző paradicsomok is nagyobb mértékben hajlamosak a felrepedésre. Hőmérsékletingadozás általi repedés is bekövetkezhet, de ez leginkább fóliában, üvegházban fordulhat elő, abban az esetben, ha a hőmérsékletingadozás a 10 fokot meghaladja. A termések mellett ekkor a száron és a leveleken is létrejöhetnek apró repedések.

Az egyenetlen vízellátásra, valamint a hirtelen nagy mennyiségű csapadékra, vagy öntözővízre általában a termések reagálnak a legérzékenyebben. A nagyobb méretű paradicsomok főként sugárirányban repednek fel, míg a kisebb bogyókon rendszerint koncentrikus repedések figyelhetők meg. A koncentrikus repedés leginkább a kocsány körüli részen alakul ki, hiszen itt tud a bogyó legkönnyebben felrepedni, főként, akkor ha nagyobb mennyiségű esővíz meg is áll a termések ezen részén. Erre leginkább öntözés hiányában, száraz időszakot követő nagy esőzés után lehet számítani, akár még a zöld, éretlen bogyók esetében is. A sugárirányú repedés a kocsánytól indul és a bogyón halad végig függőlegesen a bibepont irányába. Az ilyen jellegű repedés a túléret, valamint túlöntözött termésekre jellemző. Az érés előrehaladtával a termésrepedési hajlam egyre jobban fokozódik.

A repedéseket sajnos orvosolni már nem lehet, továbbá a sebeken gyakran másodlagos kórokozók, kártevők is megjelenhetnek, ezért fontos, hogy a kialakulást megelőzzük. A fajtaválasztás mellett az egyenletes vízellátással már sokat tehetünk a megelőzés érdekében. Emellett a tápanyagok harmonikus ellátásával, főként a kalcium, kálium és a bór kellő mennyiségben történő adagolásával is megelőző jelleggel védekezhetünk.

Kiemelt kép: Pixabay

A KWS paradicsomnemesítő vállalatot vett

2021. március 23. 07:47

A KWS kiterjesztette zöldségvetőmag ágazatát a Geneplanta (Noceto/Parma - Olaszország) zöldségvetőmag előállító vállalat felvásárlásával – olvasható hortidaily.com oldalon. A 2011-ben alapított társaság paradicsom-nemesítési, -termelési és – kereskedelmi tevékenységet végez. A fő értékesítési célterületeket Olaszország valamint Mexikó képviselik.

Mitől lyukas a paradicsom?

2018. szeptember 17. 09:27

F. Géza kérdése: Folyton növő paradicsom növényeim tetején a fiatal zöld terméseken és az érőfélben levőkön is 2-4 mm-es, szabályos kör alakú, mély lyukakat találtam. A szomszédom szerint meztelencsiga okozza. Más nem idézhet elő ilyen kárt a paradicsomnál?

A paradicsom és az uborka gyorsan alkalmazkodott a „fordított” termesztéshez

2023. november 21. 14:10

Az izraeli BiomicAgritech szokatlan próbatermesztést végzett az idén a hollandiai World Horti Centerben. Megbízták a Vertify-t, hogy tesztelje a fejjel lefelé fordított paradicsom- és uborkatermesztő rendszerüket.

Veszélyesen fertőzi az almamoly a dióültetvényeket

2018. július 31. 10:55

Gyümölcsöseinkben a meleg idő több gyümölcsféle érését előrehozta. A korai szilva már leérett, a későbbiek színeződnek. Az őszibarack folyamatosan érik, már a középérésű fajtákat szedik. Szőlőből a korai csemege fajták mellett több borvidéken megkezdődött a fehér borszőlő szüretelése is.