Hogyan előzzük meg a paradicsom bogyóinak repedését?

Agrofórum Online

Felrepednek a kertemben termesztett paradicsombogyók. Hogyan előzhetem meg ezt a kedvezőtlen jelenséget?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A paradicsom termésrepedése mögött többféle tényező is állhat. A legtöbb esetben viszont, ahogyan a cseresznyénél is, a nem megfelelő vagy egyenetlen vízellátás áll a repedések hátterében. Emellett a nagyon magas hőmérséklet egyaránt kiválthatja a termések felnyílását, de vannak olyan fajták, melyek kifejezetten erre hajlamosnak is mondhatók. Érdemesebb tehát a fajtaválasztás során vastagabb terméshéjjal rendelkező fajtákból választani, a vékonyabb héjjal rendelkezők ugyanis kevésbé állnak ellen a felrepedésnek. Emellett a több rekeszű, nagyobb mérettel rendelkező, befőző paradicsomok is nagyobb mértékben hajlamosak a felrepedésre. Hőmérsékletingadozás általi repedés is bekövetkezhet, de ez leginkább fóliában, üvegházban fordulhat elő, abban az esetben, ha a hőmérsékletingadozás a 10 fokot meghaladja. A termések mellett ekkor a száron és a leveleken is létrejöhetnek apró repedések.

Az egyenetlen vízellátásra, valamint a hirtelen nagy mennyiségű csapadékra, vagy öntözővízre általában a termések reagálnak a legérzékenyebben. A nagyobb méretű paradicsomok főként sugárirányban repednek fel, míg a kisebb bogyókon rendszerint koncentrikus repedések figyelhetők meg. A koncentrikus repedés leginkább a kocsány körüli részen alakul ki, hiszen itt tud a bogyó legkönnyebben felrepedni, főként, akkor ha nagyobb mennyiségű esővíz meg is áll a termések ezen részén. Erre leginkább öntözés hiányában, száraz időszakot követő nagy esőzés után lehet számítani, akár még a zöld, éretlen bogyók esetében is. A sugárirányú repedés a kocsánytól indul és a bogyón halad végig függőlegesen a bibepont irányába. Az ilyen jellegű repedés a túléret, valamint túlöntözött termésekre jellemző. Az érés előrehaladtával a termésrepedési hajlam egyre jobban fokozódik.

A repedéseket sajnos orvosolni már nem lehet, továbbá a sebeken gyakran másodlagos kórokozók, kártevők is megjelenhetnek, ezért fontos, hogy a kialakulást megelőzzük. A fajtaválasztás mellett az egyenletes vízellátással már sokat tehetünk a megelőzés érdekében. Emellett a tápanyagok harmonikus ellátásával, főként a kalcium, kálium és a bór kellő mennyiségben történő adagolásával is megelőző jelleggel védekezhetünk.

Kiemelt kép: Pixabay

Milyen módszerekkel védekezhetünk sikeresen a paradicsomvész ellen?

2019. február 22. 08:01

K. Anikó kérdése: Változó sikerrel harcolok a paradicsomvész ellen évek óta. Van-e valami új eljárás, módszer, ami segítené a védekezés sikerét?

Paradicsom: később ültettek a spanyolok, és kis híján ráfáztak

2024. február 12. 10:10

A Grupo Paloma várhatóan 42 millió kilogramm paradicsomot termel az idei szezonban, és a jelenlegi jó időjárási körülmények miatt optimista a mennyiség és minőség tekintetében.

Pici balkon nagy terméssel

2022. június 4. 05:36

Tavasztól őszig a zöldségek és fűszerek egész garmadáját termelhetjük meg még pici balkonon is.

Takarékos öntözés

2018. április 4. 14:13

Pontosan meg kell határozni, hogy a növénynek az egyes fejlődési fázisaiban mennyi vízre van minimálisan szüksége