Hogyan enyhíthetem a gyümölcsfáim virágainak fagykárosodását?

Agrofórum Online

Segítséget szeretnék kérni a következő kérdésben: a gyümölcsfáim virágainak fagykárosodását lehet enyhíteni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az elmúlt napokban észlelt éjszakai fagyok a korán virágzó gyümölcsfajoknál – kajszibaracknál és őszibaracknál – bizony szemmel látható elfagyást okoztak sok helyen az országban. A kártétel megállapításához a bekövetkezés után 2-3 nap múlva érdemes csak hozzáfogni, nem korábban, az elváltozások kifejlődéséhez, manifesztálódásához időre van szükség.

A felmérés, akár milyen pontos is, nem biztos, hogy reális értékelést ad. Általában a virágok nem egyszerre nyílnak ki, a virágok egy része, az éppen kinyílt virágok bibéje, porzója érzékenyebb, mint a még bimbóban lévők, szirmokkal borított virágoké. Előbbiek nagy része elfagy, elhal és lehullik. Míg a fagy idején még bimbós állapotban lévő virágok nem károsodnak, megmenekülnek, belőlük termés fejlődik.

A fagykárt a fák vesszőinek tápanyag feltöltésével lehet csökkenteni, ami a megelőző kezelést feltételezi. Még az előző vegetációs időben kell a vesszők szöveteit tartalék tápanyaggal ellátni, a magas szárazanyag tartalom védi a növényi szöveteket a fagy kártételétől.

A rügypattanás idején a bór és borostyánkősav összetételű lombtrágyák (pl. a Damisol BB) gyümölcsösben kisebb mértékű fagykár megelőzésére, illetve a fagykár mérséklésére bevált. A felhasználási tájékoztatója szerint a már kinyíló rügypikkelyekből és a vesszőkből is felszívódik a hatóanyaga, virágzáskor is alkalmazható. A virágok megvédésére, regenerálódására alkalmasak lehetnek egyéb tápanyagokat is tartalmazó készítmények, melyekben algák, kálium, kalcium, vitaminok, hormonok, cukrok és bio stimulátorok is találhatók. Például. a Wuxal Ascofol, az Atonik, Megafol stb. Védő hatásuk elsősorban a bekövetkező fagy előtt 1-2 nappal kijuttatva nyilvánul meg, általában -3°C fokos lehűlésig, zárt, bimbós virágoknál. Csodát egyiktől sem várhatunk.

Minden olyan vegyület, növényi kivonat, ami tápanyaggal látja el a növényt, gyorsan felszívódik, leveleinek, virágainak, gyökérzetének növekedését felgyorsítja, fakoronába permetezéssel kijuttatva segít a fák kondíciójának megerősítésében. Nem speciális fagykárra ajánlott, kombinált, összetett lombtrágyákat is érdemes kipróbálni heti gyakorisággal, amennyiben csak az van otthon. Csonthéjasoknál, mivel elvirágzás után még a levelek mérete nem számottevő, ajánlott ebben a fejlődési stádiumban a sűrűbb, gyakoribb lombkorona kezelés, természetesen tapadásfokozóval együtt.

Képalkotó technológia a gabonafélék fagykárának vizsgálatára

2020. november 22. 04:36

Az Optics Express folyóiratban megjelent kutatásuk kimutatta, hogy képalkotó technológiával sikeresen tudják szűrni az árpát fagykár szempontjából.

Gyümölcsöseinkben előforduló környezeti stresszhatások

2022. november 10. 12:24

A növényvédelemben a növényt érő külső hatásokat két nagy csoportra osztjuk.

Így téliesítsük a kertet egyszerűen!

2023. december 31. 05:40

Vajon egy kertet mennyire kell téliesíteni? Nézzük sorra a téli kerti teendőket!

A tavaszi fagykár elvitte a gyümölcs ötödét tavaly

2021. július 7. 05:17

A gyümölcsfélék termése több mint ötödével maradt el az előző évitől, 573 ezer tonnát takarítottak be.