Hogyan fog virágozni jövőre az amarillisz?

Agrofórum Online

Az amarillisz a téli időszak egyik legnépszerűbb ajándéknövénye. Némi odafigyeléssel és gondozással akár a következő évben is gyönyörködhetünk fehér, piros vagy rózsaszín, tölcsér alakú, liliomszerű impozáns virágaiban.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az amarillisz a téli időszak egyik legnépszerűbb ajándéknövénye. Némi odafigyeléssel és gondozással akár a következő évben is gyönyörködhetünk fehér, piros vagy rózsaszín, tölcsér alakú, liliomszerű impozáns virágaiban. A virágok elnyílása után, még a tél folyamán, a virágszárat kb. 5 cm-es magasságban a hagyma felett vágjuk vissza. A növényt helyezzük lehetőség szerint egy világos, napsütötte ablakpárkányra, ahol a hőmérséklet 20 °C körül van.

Amikor talajának felszíne száraznak látszik, akkor öntözzük meg, valamint 2-3 hetente gondoskodjunk tápoldatozásáról is. A késő tavaszi fagyok elmúltával (májusban) a növényt kivihetjük, cserepében és kiültetve is nevelhetjük tovább. A kinti környezethez való szoktatást fokozatosan tegyük meg, hogy növényünket megóvjuk a körülmények hirtelen változásának viszontagságaitól. Ideális számára a félárnyékos hely, a tápdús és jó szerkezetű talaj, valamint a bőséges öntözés és a tápanyagok utánpótlása.

A legtöbb hagymás növénynek nyugalmi időszakra van szüksége a virágzást megelőzően, ezért legkésőbb szeptember végén szedjük fel a leveles hagymákat. A hagymákat szellős helyre pl. kamrába is helyezhetjük vízszintesen lefektetve, amíg levelei és a gyökérzet egy része leszárad. Cserepes növényeknél megoldás lehet az is, hogy öntözésüket abbahagyjuk, és gyengén megvilágított helyiségbe tesszük, így várva leveleik leszáradását.

November elején a megbarnult leveleket távolítsuk el, tisztogassuk meg a hagymákat, valamint a nyáron keletkezett fiókhagymákat is válasszuk le. Ültetéshez friss, és tápdús virágföldet válasszunk és a hagymákat úgy helyezzük el a cserépben, hogy a fele a talaj felszíne fölé emelkedjen. Az egyszeri alapos beöntözést követően helyezzük a cserepezett hagymákat sötét helyre, vagy papírból készített süveggel takarjuk le.  Nagyon fontos, hogy öntözés nélkül hagyjuk pihenni őket, legalább 6 héten keresztül a sötétben.

A hagyma középső részéből levélrügyek törnek elő, míg az oldalsó részéből pedig a vastag virágrügyek megjelenése várható. Amikor a virágszár eléri a 15-20 cm magasságot, helyezzük át őket világos és meleg helyre, ahol rendszeres öntözése mellett tápoldatozását is megkezdjük.

 

Seprűzanót: Minden, amit tudni érdemes

2021. december 23. 04:36

A seprűzanót vagy seprőzanót hazai karrierje egy amerikai mesével kezdődött, majd a különleges téli dekorációt igénylők bejárati ajtajánál folytatódott. Mit kell tudnunk a növényről? Hogyan gondozzuk, hogy év közben a kertünket díszítse?

Milyen tüneteket mutat az a szobanövény, amelyik megfázott?

2023. január 9. 04:39

Sajnos néhány szobanövényem pár napra hűvösebb körülmények között maradt. Mi jelzi megfázásukat?

Gyakori kérdések a szobanövény-gondozásról - I. rész

2021. január 5. 10:57

Kávézacc és használt föld, növényfürösztés, otthoni talajfertőtlenítés, magukra hagyható növények és ki nem nyíló virágok. Csak néhány kulcskérdés a sok közül, melyet talán már Önök is feltettek, de csak a sötétben tapogatóztak.

Vágott virágok a kertből

2021. július 17. 06:16

Akár méhbarát, akár lepkebarát kertünk van, vágott virágot a vázákba mindig találhatunk. Lelkünk egészsége szempontjából a vágott virágok ugyanúgy jótékony hatásúak lehetnek, mint a cserepes szobanövények otthonunkba, így mindenképpen megéri egy falat kertet a lakásba is becsempészni.