Hogyan gondozzam az ajándékba kapott primulát?

Agrofórum Online

Nőnapra ajándékba kaptam egy szép primulát. Kérem szíves tájékoztatásukat, hogy hogyan gondozzam!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A primula, vagy más néven kankalin egy kedvelt, többféle virágszínben elérhető cserepes dísznövényünk, mely a Valentin-nap, illetve a nőnap körüli időszakban is gyakran megtalálható a kereskedelemben. E növényfaj virágzása utáni gyors kiszáradását és elhalását elsősorban a nem megfelelő tartási körülmények okozzák. A primula ugyanis egy mérsékelt, de inkább hűvös körülményeket kívánó dísznövényünk. Virágainak differenciálódásához az 5-6 °C az ideális, de ehhez mindenképp legalább 15 °C alatt kell tartani a hőmérsékletet. A virágok fejlődéséhez az optimális hőmérséklet 10-14 °C, magasabb hőmérsékleten a virágainak kocsánya megnyúlik. Emellett fény- és páraigénye is közepes, nem is túlzottan vízigényes, valamint a nappalok hosszúsága iránt közömbös. Tápanyagigénye is alacsony, de elsősorban magasabb káliumtartalmú tápoldattal öntözzük, a túlzott nitrogénadagolás a levélzet túl nagy méretre való növekedését okozza. Talaj szempontjából a laza szerkezetű, 5,5-6,5-es pH-értékű a legmegfelelőbb számára.

A primulát, mivel a meleg körülményeket nem szereti, próbáljuk olyan helyre tenni, amely világos, de a hőmérséklet 15 °C körüli. Az öntözéssel is óvatosan bánjunk, hiszen a túlöntözést nehezen viseli, de ne is hagyjuk talaját túlzottan kiszáradni. A virágzás utáni időszakban az a legjobb, ha a növényeket a kertbe kiültetjük, vagy átültetésük után cserépben továbbnevelhetjük, akár az erkélyen is. A kankalinok évelő növényfajok, melyek a hideg időjárást is jól képesek tolerálni, ezáltal az ágyásban is át lehet őket teleltetni. Esetleges takarásáról a nagyon hideg éjszakákon érdemes gondoskodnunk. A cserépben nevelt primuláknak a gyökerei azonban jobban ki vannak téve a hideg időjárásnak, ezért ezek teleltetésére hűvös, de világos helyet érdemes keresni.

A primuláról azt sem árt tudnunk, hogy a növény allergént tartalmaz, amely bőrirritációt és allergiás reakciókat okozhat. Ültetése során tehát tanácsos kesztyűt viselni, valamint a gyermekektől és a háziállatoktól a növényeket távol kell tartani.  

A tél nem viccel

2021. február 16. 13:14

Február közepe van és a tél eddigi legdurvább fagyhullámát éljük át a napokban. Ez nem csak ránk, gazdálkodókra igaz, hanem a szántóföldeken a tél viszontagságainak kitett szántóföldi növénykultúrákra is. A hótakaró elolvadása után több kultúra esetében láthatóak a téli fagy okozta károsodások.

Búza nitrogén reakciója 10-12 elemet tartalmazó starterek adagolása mellett

2022. március 3. 09:53

Az Agrofórum gabonatermesztéssel foglalkozó, 2021 márciusában megjelent különszámában már írtam - a kollégáinkkal közösen folytatott tesztekre alapozva - a gabonafajták mezo- és mikroelem reakcióiról. Abban az volt a fő tanulság, hogy 7,9 t/ha alatti termőhelyeken a gyökéren keresztül történő mezo- és mikroelem ellátás statisztikailag bizonyíthatóan jelentős terméstöbblettel jár. Most, két kisparcellás kísérlet eredményeit elemezve azt vizsgáljuk, hogy a nitrogén ellátás milyen hatással van a búza termésére.

Hogyan csökkentheti nitrogén veszteségét? Stabilizált műtrágyákkal!

2018. október 23. 09:37

A nitrogén rendkívül mobilis tápelem, nagy része elveszik kimosódással vagy ammóniaként elillanva. Az EuroChem saját fejlesztésű technológiáival csökken a nitrogén kimosódás, gazdaságosan növelhető a terméshozam, a termés minősége, és a bevétel.

Aktuális teendők a repcében

2024. február 20. 11:40

Az őszi vetésű szántóföldi kultúrák közül az őszi káposztarepce számára idén már elkezdődött a vegetációs szezon. Megindult a repce növények növekedése és lassacskán időszerű lesz a szárba indulás kezdete is.