Hogyan gondozzuk a kertbe ültetett bazsalikomot?

Agrofórum Online

Hogyan kell gondozni a kertbe ültetett bazsalikomot? Mikor vágjuk le? Mi legyen a virágaival?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A bazsalikom egy kedvelt egynyári fűszernövényünk, melyet nemcsak a lakásban, így cserépben, hanem kertünkbe kiültetve is nevelhetünk a nyár folyamán. Érdemes a növényből tavasszal palántát vásárolni, vagy akár az általunk magról nevelt kis növényt kiültetni május közepén. Szaporítása állandó helyre vetéssel is történhet, ennek optimális ideje április végére, május elejére tehető, hiszen magjainak csírázása csak magasabb hőmérsékleten megy végbe. A magról vetett növények esetében azonban számítanunk kell arra, hogy csak később adnak szedhető leveleket számunkra.

A bazsalikom kedveli a meleg és napos fekvést, így lehetőség szerint ilyen helyet keressünk számára kertünkben. Melegigényessége miatt a gyorsan melegedő, jó vízgazdálkodású, középkötött, homok- vagy vályogos homoktalajok tekinthetők termesztése szempontjából a legalkalmasabbnak. A növény kb. 40-60 cm-es magasságra nő meg, melyen sűrűn állnak fényes felületű, tojás alakú, sötétzöld színű, kellemes illatú levelei. Virágzatai általában fehér színűek, álfüzérben, a hajtások végein állnak.

A magvetésnél fontos ápolási feladatnak tekinthető a kelés elősegítése öntözéssel, valamint a túl sűrű vetés esetében történő egyelés is. A növények tőtávolsága legalább 30 cm-es legyen növekedési erélyük miatt. Az öntözés mellett az állományt, akárcsak cserépben való nevelésnél, érdemes az öntözéssel egymenetben tápanyagokkal is ellátni kétheti rendszerességgel. A növény gondozásának részét képezi a gyomok irtása, a talaj kapálással való lazítása és a rendszeres öntözés egyaránt.

A növényről a már éppen megjelent bimbókat is el kell távolítani, ennek lekésése esetében a füzérvirágzatot egyben eltávolítani. Ez fontos feladatnak tekinthető, hiszen így érhető el, hogy a növényt állandó vegetációban tartsuk, ne öregedjen el, és levelei egész nyáron szedhetők legyenek. A levelek közül mindig a nagyobb méretűeket és puhábbakat szedjük le. A leveleket akár frissen is felhasználhatjuk, de szárítás után is tárolhatók, valamint le is fagyaszthatók.

Kiemelt kép: Pixabay

Fűszernövények szárítása otthon

2023. augusztus 21. 05:40

A friss fűszerek használata sokkal finomabb, élénkebb ízeket ad az ételeknek és csodás illatokkal gazdagítja az étkezéseket is. A saját magunk által termesztett és szárított fűszernövényeket pedig „leszüretelni” és kiszárítani sem nehéz. Lássuk, mire érdemes figyelnünk!

Hogyan készítsünk organikus molyirtót?

2022. április 30. 07:23

Fontos minden évben gondoskodni az apró kártevők elleni hatékony védelemről.

Vanília: mind a mai napig kézzel termékenyítik

2024. április 20. 12:10

Kapható többféle színű, formájú kis tasakban, műanyag flakonocskában az igazit pedig üvegkapszulába zárják, hogy semmihez sem fogható aromáját megőrizze. Hogy miről beszélek? Természetesen a vaníliáról.

Így szárítjuk a fűszereket a szüret után

2021. június 29. 05:29

Talán mondhatom már azt, hogy régi motoros vagyok a fűszerszárításban és nem csak azért, mert már gyerekkorban rámragadt, hogy mindent megszedtem és leszárítottam vagy préseltem, hanem egy élelmiszermanufaktúra egyik tulajdonosaként gyakori vendég nálunk a saját szárítású fűszer és sok év kísérletezés volt, mire minden úgy száradt, ahogyan én szerettem volna. Magas ízélménnyel és megmaradó színekkel, ahogyan illendő, ha már prémium élelmiszert akarunk gyártani.