Hogyan készüljünk fel, ha ősszel gyümölcsfát ültetnénk?

Agrofórum Online

Kertembe szeretnék ősszel pár gyümölcsfát ültetni. Hogyan készüljek fel erre?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák ültetésének egyik fő időszaka ősszel, a másik pedig tavasszal van. A konténeres kiszerelésben vásárolt fákat szinte egész évben, a fagyok kivételével, míg a szabadgyökerűeket októbertől a fagyokig, majd tavasszal, február végétől a rügyfakadásig van lehetőség ültetni. A gyümölcsfajok közül jó eredéssel ültethetők az almatermésűek, illetve a bogyós gyümölcsfajok az ősz folyamán. E fajok ugyanis jobban képesek a tél viszontagságait átvészelni, míg pl. a kajszi és őszibarack ültetését érdemesebb inkább a tavaszi időszakra hagyni ezzel előzve meg érzékenyebb gyökereik téli kiszáradását. A tavaszi ültetés egyébként a dió és a mandula, valamint a gesztenye esetében is ajánlatosabbnak mondható.

Az ültetést azonban nemcsak a fa helyének kiválasztása, a talaj előkészítése, a gödör kiásása, tápanyaggal való feltöltése, a fák megvásárlása előzi meg. A folyamat előtt ugyanis még jó pár dolgot ajánlatos átgondolni. Először is a rendelkezésre álló hely sajátosságait érdemes figyelembe venni, mely tulajdonságainak a választott gyümölcsfaj igényeinek is meg kell feleljen. Abban az esetben, ha már tudjuk, milyen fajt szeretnénk ültetni, annak fajtájáról is szükséges dönteni. Számos fajta elérhető már minden gyümölcsfajból, melyek mind-mind más tulajdonságokkal rendelkeznek.

Almatermésűek esetén pl. választhatunk nyári, őszi, illetve téli fajták közül, de a fajták érési ideje mellett a termések fizikai és beltartalmi tulajdonságai ugyancsak meghatározók. Emellett a termesztést befolyásoló jellemzők, mint a termőképesség, termésbiztonság, betegségekkel szembeni ellenálló képesség stb. is jelentősen eltérhetnek a fajták esetében. Jól látható, hogy a fajtaválasztás nem egyszerű feladat, hiszen rengeteg fajta, számos, különböző jó, illetve rossz tulajdonsággal rendelkezik. Érdemes tehát megfontoltan választani, akár fajtaleírásokat olvasni, akár pedig a faiskolák segítségét kérni a választásban. Emellett ne felejtsünk el a kiválasztott fajta termékenyülési viszonyairól is tájékozódni, hiszen önmeddő fajták ültetésekor elengedhetetlen annak beporzását végző fajta ültetése is!

Tapasztalatok az intenzív kajszitermesztésről egy hazai ültetvényben

2018. május 2. 08:59

Bikalon kajszit, nektarint, cseresznyét és kevés szamócát termesztenek. A legfontosabb cél és a vezérelv az intenzív művelésmódon alapuló termesztés.

Megmenthető még a teljesen bebarnult levelű Hardenpont téli vajkörtefa?

2023. július 25. 04:38

Idén tavasszal ültetett Hardenpont téli vajkörtém levelei teljesen bebarnultak. Mi lehet az oka? A levelek nem foltokban rozsdásodtak és azután barnultak, hanem az egész levél teljes felülete kezdett fokozatosan barnulni és elszáradni. Most tavasszal április elején ültettem. Megmetszettem a csúcsát, a törzsben úgy tűnik, van még nedvkeringés. Megmenthető még esetleg? Vagy ki kell ásni és újat ültetni helyette?

Meddig fertőzi a tafrina az őszibarackfákat?

2024. április 3. 04:37

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz: meddig fertőzheti a tafrina az őszibarackfáimat?

Körtetermesztés: fontos a fajtaválasztás a maximális haszon érdekében

2019. február 28. 04:48

A nagyüzemi körtetermesztés napjainkban a haszon maximalizálásáról szól. Nem mindegy, hogyan választják meg a termeszteni kívánt fajtákat, ezen a szinten már nem elég szimpátia alapján dönteni.