Hogyan kezeljük a gyümölcsfák metszése során kialakuló sebeket?

Agrofórum Online

Közeledik a tavasz, hamarosan szeretném megkezdeni a gyümölcsfák metszését a kertemben. Hogyan kezeljem a fák metszése során kialakuló sebeket?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák évenkénti metszése során számos sebfelület keletkezik a fákon, melyek közül főként a nagyobb sebeket érdemes a munka végeztével kezelni. A csonthéjas gyümölcsfajoknál általában a téli időszakban lassabb és vontatottabb sebgyógyulással kell számolni, emiatt, illetve a gutaütés elkerülése érdekében is a metszést ajánlatos a fakadás utáni időszakra hagyni. Ez nem jelenti viszont azt, hogy a sebeken keresztül fertőző kórokozók ellen a fák sérüléseit ekkor már nem is kell ápolni, valamint a többi gyümölcsfaj esetében is, télen egyaránt ajánlatos eljárásnak számít a fasebek kezelése.

A sebek közül legalább az 5 cm-es átmérőt meghaladókat kell kezelni, mely sebek szélét első körben egy éles késsel kell simára vágni. Ezt főként a fűrésszel történő metszések alkalmával tegyük meg, hiszen ekkor a kérget minden esetben kisebb-nagyobb mértékű roncsolás éri. A fasebek kezelésére olyan sebkezelő anyagot válasszunk, mely rugalmas, de ennek ellenére szellőzni képes bevonatot hoz létre! Célunk az, hogy a seb szöveteinek gyógyulását, a sebforradást elősegítésük, emellett viszont a fertőzések kialakulását is akadályozhatjuk, így tehát előnyösnek számít az is, ha az anyagunk gombaölő szert is tartalmaz. A kenésnél törekedjünk az egyenletes felvitelre, a seb szélétől kb. fél cm-es sávban a sérülésmentes részre való felvitelre egyaránt.

A sebek gyógyulásának időtartamát viszont nemcsak a sebkezelés elvégzése, hanem több tényező egyaránt befolyásolhatja. A fiatalabb nem termő fák sebei, az idősebb fáknál hamarabb gyógyulnak, jobb regenerálódó képességüknek köszönhetően. Az erősebb növekedési eréllyel rendelkező alanyra oltott fáknak is gyorsabb a sebgyógyulási folyamatuk, de nemcsak az alany, hanem a fajta tulajdonságai is befolyásolják ennek időtartamát. A nagyobb fák sebei is általában lassabban gyógyulnak, főként, ha azok a fénynek kevésbé kitett belső és alsó részeken helyezkednek el. A fénnyel jobban ellátott koronarészeken a sebzések gyors gyógyulása tapasztalható, ezzel együtt pedig ritkábban is alakul ki ezek kórokozók általi fertőzöttsége. 

Kiemelt kép: Pixabay

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.

6 fügetermesztési hiba, amit el kell kerülnünk

2024. augusztus 15. 08:10

A füge termesztésével kapcsolatban az a legbosszantóbb, hogy mindenki azt mondja, milyen könnyű fügét termeszteni, hiszen alig van vele tennivaló.

Lehet januárban facsemetét ültetni?

2023. január 6. 04:36

Lehet a napokban facsemetét ültetni? A szakkönyvek novemberig és márciustól javasolják. Jelenleg ideiglenesen fektetve elástam őket. Metszési munkák is végezhetők a gyümölcsfáknál? Érdemes-e már most a metszést elkezdeni?