Hogyan kezeljük a gyümölcsfák metszése során kialakuló sebeket?

Agrofórum Online

Közeledik a tavasz, hamarosan szeretném megkezdeni a gyümölcsfák metszését a kertemben. Hogyan kezeljem a fák metszése során kialakuló sebeket?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák évenkénti metszése során számos sebfelület keletkezik a fákon, melyek közül főként a nagyobb sebeket érdemes a munka végeztével kezelni. A csonthéjas gyümölcsfajoknál általában a téli időszakban lassabb és vontatottabb sebgyógyulással kell számolni, emiatt, illetve a gutaütés elkerülése érdekében is a metszést ajánlatos a fakadás utáni időszakra hagyni. Ez nem jelenti viszont azt, hogy a sebeken keresztül fertőző kórokozók ellen a fák sérüléseit ekkor már nem is kell ápolni, valamint a többi gyümölcsfaj esetében is, télen egyaránt ajánlatos eljárásnak számít a fasebek kezelése.

A sebek közül legalább az 5 cm-es átmérőt meghaladókat kell kezelni, mely sebek szélét első körben egy éles késsel kell simára vágni. Ezt főként a fűrésszel történő metszések alkalmával tegyük meg, hiszen ekkor a kérget minden esetben kisebb-nagyobb mértékű roncsolás éri. A fasebek kezelésére olyan sebkezelő anyagot válasszunk, mely rugalmas, de ennek ellenére szellőzni képes bevonatot hoz létre! Célunk az, hogy a seb szöveteinek gyógyulását, a sebforradást elősegítésük, emellett viszont a fertőzések kialakulását is akadályozhatjuk, így tehát előnyösnek számít az is, ha az anyagunk gombaölő szert is tartalmaz. A kenésnél törekedjünk az egyenletes felvitelre, a seb szélétől kb. fél cm-es sávban a sérülésmentes részre való felvitelre egyaránt.

A sebek gyógyulásának időtartamát viszont nemcsak a sebkezelés elvégzése, hanem több tényező egyaránt befolyásolhatja. A fiatalabb nem termő fák sebei, az idősebb fáknál hamarabb gyógyulnak, jobb regenerálódó képességüknek köszönhetően. Az erősebb növekedési eréllyel rendelkező alanyra oltott fáknak is gyorsabb a sebgyógyulási folyamatuk, de nemcsak az alany, hanem a fajta tulajdonságai is befolyásolják ennek időtartamát. A nagyobb fák sebei is általában lassabban gyógyulnak, főként, ha azok a fénynek kevésbé kitett belső és alsó részeken helyezkednek el. A fénnyel jobban ellátott koronarészeken a sebzések gyors gyógyulása tapasztalható, ezzel együtt pedig ritkábban is alakul ki ezek kórokozók általi fertőzöttsége. 

Kiemelt kép: Pixabay

Legyen saját fűszerkertünk - 2. rész

2019. május 14. 07:37

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben vagy konyhánkban? Mit kívánnak a gyönyörű virágokat hozó fűszernövények? Íme a zsálya, a borsikafű és a levendula!

Nyári kertápolási tippek: Hogyan maradjon szép és üde a nyár végéig a kert?

2019. július 19. 07:36

Cikkünkben hasznos tanácsokat adunk, hogyan tudja megtartani kertje szépségét késő őszig, illetve Besenyei Péter műrepülő pilóta is megosztja kertgondozási praktikáit.

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.

Itt a tavasz! - Fel kell gyorsítani az aktuális tennivalók elvégzését a kertben

2020. február 26. 15:06

A kertekben fel kell gyorsítani a teendőket, különösen a metszési munkálatokat, a talajerő visszapótlását és a tél végi lemosó permetezések elvégzését.