Hogyan lehet a zöld cserebogár ellen védekezni szőlőben?

Agrofórum Online

K. Vilmos kérdése: Szőlőmben zöld színű bogarak rágják a leveleket. Mit tehetek ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A szőlőinkben sok cserebogár okozhat kárt, áprilisi cserebogár, májusi cserebogár, közönséges cserebogár, kalló cserebogár stb. Ezek a szőlőben elsősorban lárváikkal tesznek kárt. A zöldszínű cserebogarak pedig elsősorban a lombozatot károsítják. A zöldszínű cserebogarak közül a szőlőinkben találkozhatunk a rezes cserebogárral, a kunsági zöld cserebogárral és a zöld cserebogárral.

Zöld cserebogár rágása

A rágása

A zöld cserebogár a közönséges rózsabogárhoz hasonló, de a háta nem sima, hanem domború. A zöld cserebogár hazánkban a homokos területek lakója. A zöld  cserebogarak tojásaikat a talajba rakják le. Két évig a talajban fejlődnek a lárvák, eleinte csak a humuszt esznek, később a növények gyökereit károsítják. A pajorok a talajban telelnek át, június második felében és júliusban rajzanak.

Közönséges rózsabogár

Közönséges rózsabogár

Jó hír, hogy a feromoncsapdák érzékenyen jelzik a kártevő megjelenését, így a fertőzési gócok könnyen behatárolhatók, majd felszámolhatók. A többi cserebogártól eltérően ezek nem este, hanem nappal repülnek. Varsás csapda nagy tömeg hím bogarat képes befogni. A csapdázás könnyebben kivitelezhető, mint a bogarak hajnali lerázása és megsemmisítése, amit egyébként javasolnak. E módszer azért is nehézkes, mert más cserebogaraktól eltérően a lerázott bogarak azonnal a talajba fúrják magukat, vagy elrepülnek. A megfogott bogarak a háztáji gazdaságokban baromfieledelként is hasznosíthatók.

Zöld cserebogarak csapdakörüli tevékenysége

Zöld cserebogarak csapdakörüli tevékenysége

Hatékony védekezési módszerek a zöld cserebogár ellen a szőlőültetvényben

A feromoncsapdákat (pl. szőlőmoly) általában az ültetvényekben, vagy közvetlen közelében helyezzük el. A zöld cserebogár esetében nem szabad az ültevényben elhelyezni, mert, ha a szőlőültetvényben helyezzük el a csapdát vagy csapdákat, akkor a csapdához repülő bogarak a szőlőtökén „megpihennek” és „haláluk előtt” még egyszer jóllaknak a szőlő lombjával, így a csapda kihelyezője nem védi meg az ültetvényt, hanem „lelegelteti” azt. Ezért azt javaslom, hogy a zöld cserebogarak feromoncsapdáit 5-10 méterre helyezzük az ültetvénytől.

„Nemcsak a palackban van a csoda, hanem ez az egész itt az”

2023. május 11. 10:21

Ahogy a megfelelő palack után kutat fütyörészik. Ismerős a dallam, bosszant, hogy nem jut eszembe, hogy mi is ez. „Galántai táncok-mondja-Kodály Zoli bácsi.” Erdőbényén jártam, Dávid Rémusz borásznál, a Budaházy-Fekete Kúriában.

Tudjunk meg többet a rozéról!

2020. június 10. 16:19

Abban talán mindenki egyetért, hogy a forró nyári esték elviselhetőbbek egy jól behűtött friss, gyümölcsös jellegű, élénk savakkal rendelkező rozébor társaságában. Bár rengetegen kedvelik, hogy miként készül, arról kevés információval rendelkezünk.

A szőlőn milyen atkafajok fordulhatnak elő? Mit lehet tenni ellenük?

2019. április 11. 08:51

S. Soma kérdése: Milyen atkafajok fordulhatnak elő a szőlőn leggyakrabban, és hogyan érdemes védekezni ellenük?

Mi szövi össze a szőlő fürtjeit?

2023. augusztus 16. 04:38

Érdekes jelenségre lettem figyelmes szőlőültetvényemben. Vajon mi lehet, ami összeszövi a szőlő fürtjeit?