Hogyan lehet védekezni a darazsak ellen a fügénél?

Hogyan lehet védekezni a darazsak ellen a fügénél?

Agrofórum Online

Tavaly ellepték a fügét a darazsak, a terméseket károsították. Mit tehetek ellenük? Hogyan védhetem meg a termést?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sajnos a darazsak nagyon kellemetlen látogatói lehetnek kertjeinknek, megjelenésükre viszont nemcsak a füge esetében, hanem más kerti növényeknél egyaránt számítanunk kell. Az ellenük való védekezés nem mondható könnyű feladatnak, viszont érdemes lehet többféle csalogató módszerrel is próbálkozni, egyedeiket így összegyűjteni, és ellenük a harcot felvenni. Nemcsak azért, mert a gyümölcseinken, esetleg zöldségnövényeinken táplálkozva okoznak számunkra gondot, hanem csípésük is rendkívül kellemetlen és fájdalmas. Zavaró jelenlétükre legtöbbször az érőfélben lévő gyümölcsök, illetve szőlő esetén számíthatunk.

Jellemző, hogy a darazsak a gyümölcsök egyik oldalát táplálkozásuk során szabálytalan alakban kimélyítik, a körte esetében például teljes mértékben elfogyaszthatják a termést, csak azok magjait hagyják hátra maguk után. A darázs által megkezdett gyümölcsök legtöbb esetben tönkremennek, hiszen azokat másodlagosan különböző kórokozók is fertőzik. Általában a gyümölcsök érési időszakáig a darazsak egyébként hasznos szervezetnek tekinthetők, hiszen káros rovarokat ragadoznak.

A házi gyártású műanyag palackból készített csapdák mindenki számára ismeretesek, melyeket különböző csalétkekkel tölthetünk fel. Általánosan elterjedt a cukros, valamint ecetes víz használata, de vannak, akik pl. gyümölcslé, sör vagy bor felhasználására esküsznek, ezzel sikerült ugyanis a legtöbb darazsat elfogniuk. A kereskedelemben beszerezhetők már olyan csapdák, melyek előre elkészítettek, csak bele kell tölteni az általunk elkészített elegyet.

Emellett olyan készre gyártott csapdákat is tudunk már vásárolni, melyek feromonnal vannak ellátva, így csalogatva oda magukhoz kellemetlen vendégeinket. Nagyobb mértékű és nagyszámú fészek jelenléte esetében ajánlatos szakembert felkeresni, a fészkek irtását rájuk bízni. Jelentős egyedcsökkenésük ilyen esetben ugyanis csak a fészkek összességének felderítésétől és azok elpusztításától várható. A késő esti, illetve hajnali órákban van csak értelme a fészkek elpusztításának, ugyanis csak ekkor tartózkodik a család legnagyobb része fészkeikben.

Kiemelt kép: Pixabay

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – Lepkék és darazsak

2023. június 16. 05:36

A beporzásban szerepet játszó darázs- és lepkefajok igen díszes társaság – szó szerint: a darázsfajok között nehéz csillogóbbat találni a fémdarazsaknál, és érdekesebb felépítésűt a kaparódarazsaknál. A nappali lepkék és a molylepkék sem szenvednek hiányt változatosságban – ismerjük meg őket!

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

A darazsak is segítik a beporzást

2018. szeptember 19. 14:40

A kutatások hiánya a darazsak védelmének kidolgozását is akadályozza, pedig számuk csökken a klímaváltozás és az élőhelyek zsugorodása miatt.

Kínai darázs tizedeli a spanyol gesztenyéseket

2019. január 28. 09:17

Az elmúlt három évben, amióta a kártevő megjelent, számtalan fa pusztult el, ezért a károk korlátozása érdekében egyes gazdálkodók elégetik a fertőzött fákat az egészségesek védelme érdekében.