Hogyan metszhetem meg nyáron az őszibarackot?

Agrofórum Online

Hogyan metszhetem meg nyáron az őszibarackot? Válaszukat előre is köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A csonthéjas gyümölcsfajoknál a fő metszési idő általában a rügyfakadás körüli időszakra tehető. Az almatermésűektől eltérően, a nyugalmi időszakban e fajokon metszést nem szokás végezni a gutaütés kórokozóinak kivédése érdekében. Ezt, a minden évben elvégzendő tél végi fenntartó metszést a nyári, úgynevezett zöldmetszéssel jól ki lehet egészíteni.

A jól átgondolt és jól alkalmazott zöldmetszésből ugyanis számos előnyünk is származhat. Egyik nagy előnye, hogy a fa megmaradt koronarészei több fényben részesülnek, ami így termőrügyeinek képződésére, a hajtások beérésére is pozitív hatással van. A kevesebb koronarésszel rendelkező fák permetlé fedettsége is jobban biztosítható, így a fák lemosó kezelése is hatékonyabban végezhető el. Emellett a nyáron keletkező sebek gyorsabb begyógyulása miatt a fertőzések elkerülésének egyaránt nagyobb esélye van.  

Jól látható tehát, hogy a nyári metszésből számos előnyünk származhat, viszont a metszés folyamata a fákon lévő lombozat miatt nem mondható egyszerű feladatnak, emellett csak olyan fajok, fajták esetében alkalmazható, melyek szürete a nyár közepi időszakban megtörténik. A metszés elvégzése előtt a fát érdemes azonban alaposan szemügyre venni, annak egészségéről, jó kondíciójáról meggyőződni. Fontos, hogy a metszésben részesítendő fa kártevőktől és betegségektől se szenvedjen, illetve pl. tápanyag-hiánytünetek, szárazság-stressz, vagyis abiotikus körülmények okozta elváltozások miatt se sínylődjön.

Az egyébként is kisebb mennyiségű lombbal rendelkező fát nem ajánlatos nyáron megmetszeni, hiszen a metszés által kialakuló még kevesebb lombozat miatt akár a következő évi termésmennyiség is veszélybe kerülhet. A nyári metszés elvégzésére általában nyár közepétől augusztus harmadik dekádjáig van lehetőségünk. Ennek folyamán lehetőség szerint a vízhajtások eltávolítása, a rossz irányba, keresztbe növő, függőlegesen felfelé törő, sűrítő hajtásokat ajánlatos eltávolítani. A nagyobb mértékű, túlzottan erős metszés kerülendő, valamint a visszametszést is csak a hajtásokon, és az 1-2 éves vesszőkön végezzünk el, az idősebb részek visszametszését hagyjuk inkább a tavaszi időszakra!

Kiemelt kép: Pixabay

Hazánkban közel 36,3 ezer hektáron van gyümölcsös az Eurostat adatai szerint

2019. február 21. 12:33

A 2017-es adatokat összegző jelentés szerint a magyarországi gyümölcsösökben valamivel több, mint 25 ezer hektáron almafák találhatók, sárgabarack 5,4 ezer hektáron, őszibarack 3,5 hektáron, körte pedig 2,3 hektáron.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

A hazai gyümölcsültetvények fagykárainak értékelése

2018. március 14. 11:15

Jelenleg csak rügykárokról lehet beszélni, terméskárokra vonatkozóan csak nagyon áttételes és pontatlan következtetések vonhatók le.

Most a mandula, a kajszi és az őszibarack megelőző védelme a legfontosabb feladat

2020. március 9. 12:30

Most a csonthéjasok moníliás virág- és hajtásfertőzésének a megakadályozása kell, hogy legyen a fő csapásirány a gyümölcsösök növényvédelmében.