Hogyan szabályozhatjuk hatékonyan az agresszíven terjedő bambusz állományát?

Agrofórum Online

Hosszú évek óta elhanyagolt bambuszok irtásába fogtunk, sajnos nagyon elterjedt, sűrű és nagyméretű növényekről van szó. Eddig vágással, csákányozással, ásással próbálkoztunk. Vegyszert is vettünk már, de azt még nem próbáltuk ki. Nem szeretném feltétlenül a teljes állományt kipusztítani. Több kérdésem is lenne. Például, hogy óvatosan szeretném használni a vegyszert, mert cicánk is van, és más állatoknak sem szeretnénk ártani. Hogy lehetne a legóvatosabban használni a szert? Gyümölcsfák, gesztenyefa is van, ami mellett szintén van bambusz, és azt is meg szeretném kímélni. A nagy rizómák eltávolítása elég a talajból? Én tartok tőle, hogy a talajban maradó kisebb gyökerekből is kisarjadhat idővel. Jogos lehet a félelmem? A bambusz tönkre tudja tenni a kifejlett, vagy fejlődésben lévő gyümölcsfákat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Kertjeinkben sajnos több olyan nehezen irtható dísznövény is előfordul, melyet valaha dekoratív jellege miatt telepítettünk. Nemcsak a bambusz, hanem a lilaakác, trombitafolyondár is ezen nehezen kiirtható növények közé tartozik, gyors és agresszív terjedésük miatt. A bambuszok mélyre hatoló, szerte elágazó gyökérrendszert fejlesztenek. Emellett kisebb és nagyobb méretű rizómákkal is rendelkeznek, melyek a tápanyagok raktározása révén fennmaradásukban és szaporodásukban is szerepet játszanak, az irtást főként e növényi részek talajban maradása akadályozza meg, nem pedig a gyökereké.

A növény kiválóan megél olyan helyeken, ahol fény éri, és tápanyagokat és vizet is talál, melyet jó növekedése és szaporodása is jelez. A rizómákkal, mivel ezek a növény tápanyag-raktáraként működnek, akár hosszabb ideig is képesek a bambuszok fennmaradni, viszont ha a kihajtó, zöld növényi részeit, minél kisebb állapotban, rendszeresen levágjuk (minden kihajtásukkor), jelentősen lecsökkenthetjük életképességüket. A zöld részek kitartóan végzett, állandó levágásával megakadályozhatjuk ugyanis azt, hogy a növény újabb tápanyagokat tudjon készíteni és raktározni, így csak tartalékait tudja felélni, majd egy idő után teljes pusztulása is bekövetkezik.

Gyorsabb és talán eredményesebb megoldást is jelent a gyomirtó készítmény használata, melyet az állatokra és más növényekre való fokozott védelemmel is lehet alkalmazni. A glifozát hatóanyagú totális gyomirtó készítmények mindegyike jó hatékonysággal tudja irtani a nehezebben pusztítható gyomnövényeket is. A kémiai védekezés esetén sem egyszeri kezeléstől várhatjuk a megoldást, havonta több alkalommal is meg kell ismételni a kijuttatást a látványos hatás elérése érdekében. Ezt érdemes kb. áprilisban elkezdeni, a növény aktív növekedési időszakában, amikor a nedvkeringése is élénk már.

A készítményt a bambusz a zöld növényi felületen keresztül tudja felvenni, így pl. a levágott részek, sérült csonkok helyét kell kezelni. A készítmény így tud felszívódni, eljutni a növény föld alatti részeibe, rizómáiba is, ahol hatását kifejti. A felhasználáshoz szükséges hígítás és útmutató a növényvédő szer csomagolásán megtalálható. A készítmény alkalmazása során más növénynek baja nem esik, amennyiben csak a bambusz felületére juttatja ki, erre használat közben ügyelni szükséges. A háziállatoknak sem lesz bajuk, amennyiben nem jutnak hozzá a tömény vegyszerhez, bekevert permetszerhez, a kezelt növényrészt nem fogyasztják el.

A bambusz akár részleges, akár teljes mértékű kiirtása is már önmagában egy hosszú folyamat része lesz, amennyiben csak egy megadott részétől kívánnak megválni, terjedése továbbra is várható lesz, így állandó feladatként lesz jelen szaporodásának megállítása a kertben. A bambusz kedvelőinek jó megoldást jelenthet a növény konténerben való nevelése, így terjedésétől sem kell tartanunk, eközben pedig díszítő értékét is élvezhetjük. A kisebb gyümölcsfák növekedését természetesen terjedésével, jelenlétével, a tápanyagok és víz elvételével tudja gátolni, amennyiben a fa környezetében jelentős mennyiségben megtalálható már a bambusz.

Kiemelt kép: Pixabay

A glifozát egy évvel tovább használható az EU-ban

2022. november 16. 07:36

Az Európai Bizottság úgy döntött, hogy 2023. december 15-ig meghosszabbítja a gyomirtó ideiglenes engedélyezését.

Mitől kanalasodnak a szőlő levelei?

2020. május 26. 12:45

Királyleányka szőlőm levelei kanalasodnak, sárgulnak. A képen látható tőke idén, a szomszéd tőke tavaly is ilyen volt, az most még rosszabb állapotú. Én atka kártételére gondoltam, idén két ízben is védekkeztem ellene, de semmi javulás. Ha tudnak kérem segítsenek! Segítségüket előre is köszönöm.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Elrendelték a glifozát egészségre és környezetre gyakorolt hatásának újraértékelését

2022. június 22. 09:17

A Bayer Roundupot gyártó Monsanto egysége ellenezte az EPA újbóli engedélyezését megkérdőjelező csoportokat.