6℃ -2℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Hogyan szaporíthatók a szobanövények?

Agrofórum Online

Szeretnék tájékoztatást kérni arról, hogy a szobanövények szaporítására milyen módszereket lehet alkalmazni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szobanövények esetében is gyakran elterjedt szaporítási módszer a dugványozás. Ekkor a szaporítani kívánt növényről levágva, vagy letörve egy részét gyökereztető közegbe helyezzük addig, amíg azok gyökeret nem fejlesztenek. A gyökeresedéshez sok víz, magas páratartalom és jó fényellátás is szükséges. Szobanövényeinkről megfelelő fejlettség esetében bármikor szedhető dugványkészítésre alkalmas hajtás. Dísznövényeink közül e módszerrel szaporítható pl. a krizantém, muskátli, futóka, borostyán, korallvirág, mikulásvirág és a buzogányvirág is.

A dugványozáshoz a hajtásokat a szárcsomó alatti résznél vágjuk el, majd a jobb eredés érdekében gyökereztető hormonba is dughatjuk. A közeg nemcsak víz, hanem homok, perlit, kőzetgyapot, tőzeg, valamint ezek keveréke is lehet, a lényeg, hogy a levegőt és a vizet is jól tartsa, jól kezelhető legyen és fertőzésmentes. Vízben pl. a leander, fukszia, mályvarózsa gyökereztethetők eredményesen.

Vannak szobanövények, melyek a leveleik, vagy a levelei egy részének dugványozásával is kiválóan szaporíthatók (begónia, afrikai ibolya, korallvirág, vízipálma, szanzevéria). Az afrikai ibolya esetében a levélnyél, a begóniánál pedig a levéllemez teljes felülete jól gyökeresedik. A szanzevéria leveleit kb. 10 cm-es nagyságú darabokra vágjuk fel és úgy helyezzük bele gyökereztető közegünkbe. A páratartalom biztosítása érdekében zacskót is húzhatunk a cserepekre.

Sok növény könnyen szaporítható tőosztással is. A páfrányok, vitorlavirág, flamingó, kukoricavirág tövei. Ebben az esetben a töveket egymástól óvatosan szétbontva, esetleg vastagabb részeit szétvágva osszuk fel a növényeket, majd ezt követően végezzük el ültetésüket. 

A kúszó és futó szobanövények esetében egyszerű szaporítási mód a bujtás, az ilyen növények szárcsomói a talajon vagy a talajban jól gyökeresednek, így az anyanövényről történő leválasztás nélkül is szaporíthatók pl. szobai futóka. A megöregedett, felkopaszodott, felnyurgult növények esetében ifjítást is végezhetünk bujtással.

Hogyan lehet a fák gyökerét magas nyomású levegővel feltárni?

2022. október 8. 04:36

Külföldi tartózkodásom alatt városi közműmunkáknál láttam olyan megoldást, hogy a fák gyökerei alatti árkok földjét magasnyomású levegővel távolították el. Így a fák gyökerei épen maradtak, a fa nem károsodott. Tudnának erről a módszerről bővebb információt adni?

A szamóca leveleit valóban le kell szedni március 15-ig?

2023. március 5. 04:39

A tavalyi szamóca leveleit tényleg le kell szedni március 15-ig? RS2 tőzegbe szoktam ültetni a palántákat, ez jó a szamócának?

Hogyan védekezzünk a cseresznyelégy ellen?

2020. május 26. 12:01

Kertemben lévő cseresznyefák gyümölcsei késői érésűek, a cseresznyelégy fogására alkalmas sárga ragacslapokat már megvásároltam, hogyan helyezzem ki őket, mikor és hogyan védekezzek?

Mi károsítja a csodálatos ibolya leveleit?

2020. március 5. 05:37

J. Adél kérdése: Kertünkben rengeteg ibolya található. Több növényen is megfigyeltem, hogy a levelek bepödrődtek. Mi okozhatja a jelenséget?