Hogyan tartsam távol a csigákat a szamócámtól?

Agrofórum Online

Gyakori eset nálunk, hogy a csigák rágják a szamóca terméseit is. Hogyan tarthatom távol a csigákat a szamócámtól?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A csigák sajnos sok kellemetlenséget tudnak okozni a kertben, hiszen jelentős kártételük mellett a növényeket is szennyezik nyálkás testükkel, ürülékükkel és jelenlétükkel egyaránt. A tavasz vége felé, főként, ha bőséges mennyiségű csapadék, vagy öntözés áll rendelkezésre kertünkben, rendszerint nagyobb számban találhatók már meg növényeink közelében.

A csigáknak táplálkozásuk szempontjából több kedvelt növénye is van, de nemcsak zöldségeket, hanem dísznövényeket egyaránt képesek megrágni. Kisebb-nagyobb lyukakat a levelekbe, de a termésekbe is rághatnak, de az is előfordulhat, hogy a még fejlődő növények tövét, szárát elrágva okozzák azok pusztulását. A leggyakrabban a kártevőt nem láthatjuk kertünkben, hiszen éjszaka, nedves és sötét körülmények között válik tevékennyé, így az önmaguk után hagyott nyomok alapján (rágás, nyálka, ürülék) kell beazonosítanunk a csigákat. A szamóca termésén általában kisebb vagy nagyobb bemélyedés jelzi táplálkozásukat, de akár az egész gyümölcsöt is elfogyaszthatják.

A csigák elleni védelem nem egyszerű feladat a kertben, de számos trükk, házi praktika létezik, melyeket érdemes lehet kipróbálni. Első körben, a reggeli órákban, vagy sötétedés után egyedei akár tetten is érhetők, összegyűjthetők. A szamóca esetében jó szolgálatot tehet a friss, száraz szalmával való takarás, de a növények köré szórt hamu egyaránt. Vannak, akik a tojáshéj, műtrágya, kávézacc kiszórását részesítik előnyben, de akár a sörcsapdák kihelyezése is jó módszerként szolgálhat.

Akik nem kedvelik a házi módszerek alkalmazását, azok számára biztosabb megoldást jelenthet a kereskedelemben kapható készítmények vásárlása. Természetes ásványi anyagokból készült, így bio módszernek számít a kiváló nedvszívó képességgel rendelkező, szepolit szilikát tartalmú készítmény kiszórása. Ennek kijuttatása a növény köré, 3-4 cm-es sávban történjen, így a csigák ezzel mozgásuk során találkoznak! Száraz időjárás esetében akár több hét elteltével is képes az anyag hatását kifejteni, viszont jelentős esőzés után ajánlatos a csigaölő készítmény kijuttatását megismételni.

Kiemelt kép: Pixabay

A friss, magyar szamóca a legjobb választás

2020. május 31. 11:55

A friss és ízletes magyar "földieper" a legjobb választás a családoknak a gyümölcsfogyasztásra, az elmúlt időszak időjárásának köszönhetően nagyon jó epertermés várható - mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztéséért felelős államtitkára szombaton Budapesten, a Dunakorzón szervezett termelői vásáron.

Botrítisz a szamócán! Hogyan védekezhetünk ellene?

2022. április 27. 04:36

Fólia alatt nevelek szamócát, egyes töveknél az alsó levelek tövében penészbevonat fejlődött, szürkés színű. Meg lehet állapítani, hogy mi okozza? Mivel védekezhetek ellene?

Átlagos lehet az idei szamócatermés

2020. április 23. 13:17

Az enyhe ősz és tél miatt téli fagykár nem sújtotta az ültetvényeket, a napsütésben gazdag február és március pedig nagyon is kedvező volt a növények fejlődése, a virágzatok, illetve virágkezdemények kialakulása szempontjából.

UV-lámpákkal a szamóca kártevői ellen?

2022. december 30. 08:28

A takácsatka nagy károkat képes okozni a szamóca ültetvényekben. Erre jelenthet ígéretes megoldást egy formabontó módszer!