Hogyan tartsam távol a csigákat a szamócámtól?

Agrofórum Online

Gyakori eset nálunk, hogy a csigák rágják a szamóca terméseit is. Hogyan tarthatom távol a csigákat a szamócámtól?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A csigák sajnos sok kellemetlenséget tudnak okozni a kertben, hiszen jelentős kártételük mellett a növényeket is szennyezik nyálkás testükkel, ürülékükkel és jelenlétükkel egyaránt. A tavasz vége felé, főként, ha bőséges mennyiségű csapadék, vagy öntözés áll rendelkezésre kertünkben, rendszerint nagyobb számban találhatók már meg növényeink közelében.

A csigáknak táplálkozásuk szempontjából több kedvelt növénye is van, de nemcsak zöldségeket, hanem dísznövényeket egyaránt képesek megrágni. Kisebb-nagyobb lyukakat a levelekbe, de a termésekbe is rághatnak, de az is előfordulhat, hogy a még fejlődő növények tövét, szárát elrágva okozzák azok pusztulását. A leggyakrabban a kártevőt nem láthatjuk kertünkben, hiszen éjszaka, nedves és sötét körülmények között válik tevékennyé, így az önmaguk után hagyott nyomok alapján (rágás, nyálka, ürülék) kell beazonosítanunk a csigákat. A szamóca termésén általában kisebb vagy nagyobb bemélyedés jelzi táplálkozásukat, de akár az egész gyümölcsöt is elfogyaszthatják.

A csigák elleni védelem nem egyszerű feladat a kertben, de számos trükk, házi praktika létezik, melyeket érdemes lehet kipróbálni. Első körben, a reggeli órákban, vagy sötétedés után egyedei akár tetten is érhetők, összegyűjthetők. A szamóca esetében jó szolgálatot tehet a friss, száraz szalmával való takarás, de a növények köré szórt hamu egyaránt. Vannak, akik a tojáshéj, műtrágya, kávézacc kiszórását részesítik előnyben, de akár a sörcsapdák kihelyezése is jó módszerként szolgálhat.

Akik nem kedvelik a házi módszerek alkalmazását, azok számára biztosabb megoldást jelenthet a kereskedelemben kapható készítmények vásárlása. Természetes ásványi anyagokból készült, így bio módszernek számít a kiváló nedvszívó képességgel rendelkező, szepolit szilikát tartalmú készítmény kiszórása. Ennek kijuttatása a növény köré, 3-4 cm-es sávban történjen, így a csigák ezzel mozgásuk során találkoznak! Száraz időjárás esetében akár több hét elteltével is képes az anyag hatását kifejteni, viszont jelentős esőzés után ajánlatos a csigaölő készítmény kijuttatását megismételni.

Kiemelt kép: Pixabay

Nehezen indul az európai eperszezon

2023. március 21. 15:29

A déli féltekén tapasztalható szélsőséges éghajlati változások komoly nehézségeket okoznak a spanyolországi, olaszországi és görögországi szamócatermesztőknek.

Rubion: földieper-szedő robot a szezonmunkások helyett

2019. augusztus 3. 09:38

Az angolok azért folytatják nagy lendülettel a mezőgazdasági robotok fejlesztését mert a Brexit utáni időkre készülnek.

Miként kezelhetem a szamócát mikoszferellás levélfoltosság ellen?

2024. szeptember 7. 04:38

Hogyan kezeljem a képen látható levélbetegséget a szamócán? Segítségüket nagyon köszönöm!

A szamóca leveleit valóban le kell szedni március 15-ig?

2023. március 5. 04:39

A tavalyi szamóca leveleit tényleg le kell szedni március 15-ig? RS2 tőzegbe szoktam ültetni a palántákat, ez jó a szamócának?