Hogyan védekezhetünk a káposztát rágó hernyók ellen?

Agrofórum Online

Kertben termesztett káposztámat hernyók rágják. Mit tehetnék ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sajnos a káposztának több kártevője is van, melyek hernyóinak táplálkozása által a káposzta leveleinek lyukacsosodása tapasztalható, most ezek közül a leggyakrabban előforduló fajokat említeném meg. A káposztalepke hernyói kezdetben a leveleken csak hámozgatnak, később viszont nagyobb kiterjedésű szabálytalan alakú foltokat rágnak a leveleken. Tömeges felszaporodásuk esetében akár a növény összes levelét is lerághatják, azoknak csak torzsáját és vastagabb ereit hagyják hátra maguk után. Általában a nyár közepén, illetve végén kell számítani jelentősebb felszaporodásukra. A védekezést érdemes mihamarabb elvégezni, eredményesek ugyanis kémiailag a fiatal, tojásból kelő lárvák ellen lehetünk.

A káposztamoly fiatal lárvái kezdetben a leveleken csak aknát készítenek, majd pedig azt hámozgatják, később pedig teljesen át is rágják a leveleket. Évente 3-4 nemzedéke is van, ezáltal akár az egész tenyészidőszakban lehet számítani jelenlétére, viszont jelentőségük főként a középkorai és késői fajták esetében van. A leveleken táplálkozó hernyók jól gyéríthetők kontakt hatóanyagú készítményekkel is, mint pl. lamdba-cihalotrin vagy a deltametrin.

A káposzta-bagolylepke hernyója eleinte ugyancsak hámozgat, de idővel az egész levéllemezt megeheti, így csak a levél erei maradnak meg a növényből. A növény szárát is megrághatja, valamint őszi nemzedékére jellemző, hogy a fejbe egyaránt képes belerágni. A káposzta fejébe való berágása által a termés ürülékével is szennyezett lesz, valamint a fejek bűzös rothadása is megindul. Jelentős kártételt főként a második, augusztustól szeptemberig rajzó nemzedéke okoz, kisebb egyedszámban nappal, míg nagyobb részük főként éjszaka táplálkozik. Szaporodásuknak a meleg és párás időjárás kedvez. A védekezés időzítéséhez feromoncsapdák is rendelkezésre állnak, melyek segítségünkre lehetnek abban, hogy a permetezést a kelő lárvák ellen tudjuk elvégezni. Emellett más tápnövényeinek felszámolásával, vagyis a gyomok irtásával egyaránt akadályozható felszaporodásuk.   

Káposztafélék félmikro(mezo)- és mikroelemhiány betegségei és gyógyításuk I.

2022. április 12. 04:36

A gyakran tapasztalt mikroelem-hiánytüneteknek sok esetben nem az abszolút hiány az oka, a szükséges mennyiség rendelkezésre áll a talajban, csupán egyes környezeti tényezők, mindenekelőtt talajtulajdonságok gátolják a felvételüket.

Nemcsak a mezőgazdaságnak tenne jót, ha több káposztaféle fogyna

2021. október 11. 10:50

Az elmúlt évhez hasonlóan 2021-ben is mintegy 4 ezer hektáron zajlik a káposztafélék termesztése Magyarországon. A Syngenta ócsai szakmai rendezvényén elhangzott: fejes káposzta területén idén növekszik a hazai frissfogyasztás, a salátafélék iránti igény viszont a pandémia miatt valamelyest visszaesett.

A sváb gasztronómia gyöngyszeme: a kródumpraj

2021. március 19. 04:39

A helyi német közösség egyik kedvencének számító kródumpraj az az étel, amiről a környező településen élő magyarok is azt gondolják, ez egy "echte" német.

Hogyan kell a gyomirtást végezni a káposztában?

2018. május 9. 07:27

H. László kérdése: Hogyan történjen a káposztafélék gyomirtása, főleg a kétszikű gyomok ellen, továbbá a káposztalégy elleni védelme szabadföldön?