6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Hogyan védekezzek az őszibarackon megjelenő levélfodrosodás ellen?

Agrofórum Online

V. Csaba kérdése: Rendszeres probléma az őszibarack levélfodrosodása kertemben. Hogyan védekezhetnék ez ellen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszibarackfák legveszedelmesebb betegsége a tafrinás levélfodrosodás (Taphrina deformans). A fertőzés hatására a levél felületének egy része, vagy az egész levéllemez megnagyobbodik, ráncosodik, fodrosodik. Színük sárgászöld, majd sárgásbarna, végül piros lesz.

A beteg levelek nagy része később lehullik a fáról, súlyos esetben a fa a fiatal levelinek többségét elveszti és felkopaszodik. A hajtásokon és a vesszőkön is megfigyelhető kisebb megvastagodás, deformáció. A termés héja hólyagosodik, alakja torzul, húsa foltokban vagy egészben rothad.  A fertőzés forrása az előző évben rügypikkelyek közé húzódott és a vesszők felületén fennmaradó gombaképletek, levelek.

Rügypattanástól május elejéig fertőz 4-14 °C közötti léghőmérséklet esetén. Járványszerű kártételére nedves időjárás után számíthatunk: a tartósan csapadékos, ködös, magas páratartalmú időszak kedvez felszaporodásának. A jellegzetes tünetek a fertőzés után 1-2 héttel jelentkeznek, tehát a védekezéssel a tünetek megjelenéséig nem lehet várni. A kórokozó ellen csak megelőzéssel lehet hatékonyan védekezni.

Nagy a jelentősége a különböző fajták érzékenységének is. A sárgahúsú közép- vagy kései érésű fajták, illetve nektarinok a legérzékenyebbek. A fehérhúsúak jobban ellenállnak a tafrinának, fertőzés esetén a betegség csak ritkán okoz nagyobb lombveszteséget.

A védekezést már metszéskor elkezdhetjük az alaktalan beteg vesszővégek eltávolításával, megsemmisítésével.  A rezes lemosó permetezésnek is fontos szerepe, mivel a gomba a fa ágain, vesszőin telel át. Rügypattanás előtt a réztartalmú készítmények használata ajánlott (rézszulfát, rézhidroxid), ezután réztartalmú készítménnyel nem szabad permetezni a zöld részek rézérzékenysége miatt.

A hajtások egérfüles állapotában kell a megelőző védekezést kezdeni (március vége; április eleje). Ezután még három alkalommal pirosbimbós állapotban, virágzás végén és terméskötődéskor kell védekezni. A permetezés legkésőbb május első dekádjában befejezhető. Kontakt szerek (pl. kaptán) hatékony védelmet biztosítanak, amikor még nagyon kicsi a levélfelület. A lomblevelek megjelenésekor már használhatóak a hosszabb hatástartamú felszívódó készítményeket (pl. difenokonazol).

A hazai gyümölcsültetvények fagykárainak értékelése

2018. március 14. 11:15

Jelenleg csak rügykárokról lehet beszélni, terméskárokra vonatkozóan csak nagyon áttételes és pontatlan következtetések vonhatók le.

Lehet még védekezni az őszibarack-lisztharmat ellen?

2022. július 9. 04:36

Szeretném megtudni, hogy nyár közepén lehet-e még védekezni az őszibarack-lisztharmat ellen?

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Permetezzünk: most veszélyeztet a tafrinás levélfodrosodás az őszibarackban

2024. április 14. 16:10

Az őszibarack a hazai gyümölcsfajok közül meglehetősen beteg növény, bár kórokozója igazán nincs sok. Ugyanakkor a kórokozók közül néhány, így pl. a tafrinás levélfodrosodás önmagában képes meghatározni nemcsak a termesztés sikerességét, hanem még az állomány létét is gyakorta veszélyeztetheti.