17℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua

Hogyan védhetjük meg a kerti rózsákat?

Agrofórum Online

Kertembe minél több rózsát szeretnék ültetni. Milyen betegségek fordulnak elő leggyakrabban a rózsákon? Hogyan védekezzünk ellenük?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A rózsának számos betegsége ismert, mely betegségek az okozott tünetek alapján könnyen elkülöníthetőek. A rózsa diplokarponos levélfoltossága (Diplocarpon rosae) az egyik leggyakoribb betegség, mely a leveleken 5-20 mm átmérőjű barnás-fekete, csipkézett szélű foltok formájában jelenik meg. A kórokozó súlyos esetben akár a lomb teljes elvesztését, idő előtti lehullását is okozhatja. A megelőzés érdekében tavasztól őszig ajánlott többszöri gombaölő szeres védekezés elvégzése. A rózsarozsda (Pragmidium mucronatum) megjelenésére csak később, nyár végén, ősz elején számíthatunk. A növény valamennyi részén észlelhetjük fertőzésének tüneteit. A spóratelepek kezdetben narancssárga, azután sárga, majd fekete színűek lesznek. A fertőzés hatására a növényi részek megvastagodása, valamint deformálódása is a tünetek közé sorolható. A kémiai védekezés mellett a károsodott növényi részek eltávolításával is csökkenthető a betegség terjedése.

rózsalisztharmat (Sphaerotheca pannosa var. rosae) kialakulásának kedvez a túlzott nitrogénadagolás, valamint a páradús időjárás. A fehér lisztszerű bevonat megjelenése mellett súlyos fertőzés esetében a levelek, hajtások és a generatív részek deformálódása is megfigyelhető. A tünetek megjelenésekor a beteg részeket ajánlatos eltávolítani, továbbá a vegetációs időszakban gombaölő szeres kezeléssel védekezni. A botritisz (Botrytis cinerea) elsősorban a rózsa virágait károsítja. A virágok szirmán a betegség pár mm nagyságú kör alakú foltokat okoz. A kórokozónak kedvező csapadékos, párás időjárás esetében a betegség okozta jellegzetes szürke színű penészgyep kialakulása is megfigyelhető. A kórokozó bimbóelhalást is okozhat, a fertőzött bimbó nem nyílik ki, bimbós állapotban megbarnul. Szabadforgalmi kategóriába tartozó szerek közül dísznövényeknél a kontakt hatóanyagok közül a kén a lisztharmat ellen, még a réz a többi gombás megbetegedés esetében használatos. A felszívódó készítmények közül a ciprodinil, fludioxonil, azoxistrobin és penkonazol hatóanyagok is hatásosak.

Hogyan mentsük meg a levendulát?

2020. augusztus 24. 09:40

Tönkrementek a levendula bokraim, levelei, a megmaradt levelek foltosak, a bokor alján a levelei lebarnultak. Mi okozza, mit tehetek?

Hogyan szaporíthatom dugványozással a fokföldi ibolyát?

2021. január 5. 11:16

A tarka színű anyanövényekről szedett dugványokból nagy eséllyel egyszínű, mutáns növényeink lesznek.

Mi okozhatta az ősszel ültetett örökzöldek leveleinek sárgulását?

2022. április 12. 06:36

Több késő ősszel ültetett díszbokornál, díszfánál pl. liliomfa, rododendron, tiszafa, levélsárgulások, elhalások jelentek meg pár hete, főleg a levelek szélein. Mi okozhatta? Hogyan védhetem ki a hasonló károkat?

Galagonya: a szív jótevője és értékes dísznövény

2023. február 12. 07:37

A galagonya a rózsafélék családjának egyik nemzetsége, az ide tartozó növényeknek kiváló gyógyhatásuk miatt nem csak a díszértékük jelentős.