Hogyan védhetjük meg a körtefát házikertben?

Agrofórum Online

Visszatérő problémám van egy körtefám fiatal terméseivel. Kicsi megkötött termései között sok olyan van, ami nagyobb, mint a többi, hamar lehullik, benne apró lárvák élnek. Milyen kártevő lehet? Kertemben nem használok semmiféle permetszert kicsi gyerekek miatt.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A körte termésének számos kártevője van, a korai, éppen megkötött terméskezdeményeit csak néhány rovar károsítja.

A poloskaszagú körtedarázs (Hoplocampa brevis) jelenlétére akkor gyanakodhatunk, ha a mogyorónál kisebb körte termések tömegével hullanak. A gyümölcskezdemény csészelevél felöli végén nagy lyuk észlelhető. Szétvágva a gyümölcs belsejében ragacsos rovarürülék és 8-10 mm-es, 10 pár lábú, világos színű lárva él, mely erős poloska szagot áraszt. A fertőzött körtékből a lárvák a talajba húzódnak, ott telelnek. A kifejlett darazsak a körte virágbimbók kifejlődése idején rajzanak, és a csészelevelek mellé rakják tojásaikat. A lárvák 3-4 hét alatt fejlődnek ki, ekkor levetik magukat a talajra, ott begubózva várják a telet. Ennél a kártevőnél 1 db, közel 1 cm hosszú lárva él a termésben.

A körtetermés gubacsszúnyog (Contarinia pyrivora) fertőzésére jellemző, hogy a fiatal körte kezdemények nagyobbra nőnek és szabálytalan alakúak, deformáltak, hamar lehullanak. Részlegesen vagy teljesen elfeketednek. A fekete belsejű termésekben 10-20 vagy még ennél is több apró lárva nyüzsög, melyek legfeljebb 3 mm hosszúak, fehéres színűek. A szúnyogok a körte virágbimbók megjelenésével egy időben bújnak elő a talajból, bimbókba rakják tojásaikat, kikelő lárvák a magházban 4-6 hétig nevelkednek. A lehullott termésekből a lárvák a talajba másznak, gubót készítve ott is telelnek.

A két kártétel az apró körtetermések belsejében élő lárvák mérete és száma alapján egyértelműen meghatározható. Életmódjuk is hasonló, a talajban telelnek a fák lombja alatt. Károsításuk ideje is azonos fenológiai periódusra, a körte virágzás kezdetére esik.

Védekezés Házi kertben a fák lombkoronája alattiterület beborításával, letakarásával – a tömeges hullásuk idejére – megelőzhető a lárvák telelőre húzódása. Ahol ez nem kivitelezhető, eredményre vezet a fa alatti talaj fellazítása 8-10 cm mélységben a fák nyugalmi időszakában, a beavatkozás az áttelelő alakok többségét elpusztítja. Hatásos és eredményes eljárás a nyár végén elvégzett talajkezelés a rovarparazita gomba tartalmú Artis Pro készítménnyel is.

Mitől lesznek összesodrott levelek a körtefákon?

2023. augusztus 2. 04:36

Mitől lesznek a körtefákon elszáradó levelek, melyek össze vannak sodorva?

Hullik a beteg termés a szilvafákról – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 6. 08:10

A kései érésű szilvafajtákon, hasonlóan az almához és a körtéhez, sok a gyümölcsfertőző monília és a beteg termés hullása. A fa alatti termést a különböző kártevők dézsmálják.

Művelési rendszerek a korszerű körteültetvényekben

2019. november 4. 10:37

Az innováció megindult a körtetermesztésben is, amelynek célja a gyorsan termőre forduló, gazdaságosan üzemeltethető, tisztes jövedelmet biztosító ültetvények létesítése. Erre többféle lehetőség van a sövényművelési rendszerek és a koronaformák kialakítása tekintetében is. A lényeg az, hogy a kiválasztott módszer megvalósításának lépéseit a termőhelyünk és az alkalmazott fajták jellemzőit figyelembe véve következetesen hajtsuk végre.

Sokkal kevesebb lesz a körte

2019. augusztus 22. 04:36

Javában zajlik a Vilmos körte szedése. Az előzetes adatok alapján idén a megszokottnál 20-25 százalékkal kevesebb, mintegy 25 ezer tonnányi lehet a hazai termés körtéből, a minőség megfelelőnek ígérkezik – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképéből.