23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek

Hogyan vigyük vissza a házba a kertből a szobanövényeket?

Agrofórum Online

Lassan a szobai növényeket vissza kell telepítenem a kertből a lakásba. Hogyan készítsem fel őket a hosszú téli időszakra, a szobai létre?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, okleveles kertészmérnök, növénydoktor,  ny. egyetemi adjunktus

Üdvözlöm, kedves kérdező!

Szerencsés ember, aki nyárra a szobai növényeit ki tudja helyezni a kertjébe. A legtöbb virág félárnyékban elhelyezve a szabadban megerősödik, dús virágzásnak indul, és jobb kondícióba kerül, mint zárt térben, persze ha közben igénye szerint gondozzák.

Az éjszakai lehűlések miatt valóban időszerű a szobai növények visszahelyezése eredeti helyükre. Mielőtt ezt megtennék, javaslom, hogy alaposan vizsgálják át a virágok lombját, leveleit, azok hátoldalát is, szárát. Hasznos ilyenkor kézi nagyító segítségével nézni a növényt.

Pajzstetvek pálmán

A szabadban „nyaraló”növényeken nem csak a tipikus szobai károsítók, hanem szabadföldi károsítók is megtelepednek: gyakoriak az őszre telelő helyet kereső levéltetvek, pajzstetvek, tripszek, lisztecskék és az atkák is. Az a veszélyes, ha kis egyedszámban vannak csak jelen, és mivel aprók, nem feltűnő jelenlétük. Megbújnak a levélnyelek tövében, a száron, vagy a levelek fő ere mentén. A szabadföldi kártevők lakásban is életben maradnak, folytatják élettevékenységüket, és károsítanak. Tipikus eset, hogy a lakásba visszahelyezés után 3-4 héttel szaporodnak el olyan számban ezek az apró szívó kártevők, amik már észlelhető kártételt okoznak a virágokon. Mivel a felsorolt kártevők szinte minden növényt képesek megfertőzni, úgynevezett sok-tápnövényű kártevők, a lakásban, az egy helyiségben lévő valamennyi növényt veszélyeztetik. Viszont zárt térben a növényvédő szeres kezelésük bonyolultabb, nehezebben kivitelezhetők, mint a szabadban.

Leánder súlyos atkafertőzése

Ezért célszerű még visszatelepítés előtt a szabadban alapos növényvédő szeres kezelésben részesíteni őket, megelőzendő a kártevők lakásba történő bevitelét. Permetezésre az acetamiprid hatóanyagú (Careo, Gazelle Mospilan, Spilan) széles hatásspektrumú, felszívódó hatású rovarölő szert ajánlom, melyet cserepes növényeknél talajba öntözéssel is ki lehet juttatni. Az atkák ellen speciális atkaölő szer szükséges, mivel azokra a rovarölő szerek nincsenek hatással. Szabadföldön az abamektin (Vertimec), az etoxazol (Zoom), a hexitiazox (Nissorun) hatóanyagú atkaölő szerek bármelyike felhasználható. A permetezésnél a levelek mindkét oldalát egyenletesen be kell fednie a cseppeknek, és a sima, bőrszerű levelű növényeknél tapadásfokozó hozzáadása is szükséges. A lakásban hasznos a sárga és kék színű ragacsos színcsapdák kihelyezése, az előbbi a levéltetveket, lisztecskéket, az utóbbi a tripszek megfogásával hívják fel a figyelmet jelenlétükre.

Az atkák és pajzstetvek különösen súlyos kártételt szoktak okozni a leándereknél is, ha bekerülnek a teleltetett a növényekkel. Ne hagyja ki azoknál sem a megelőző védekezést!

Miért érdemes összegyűjteni a lehullott lombot a kertben?

2019. október 16. 04:36

R. Éva kérdése: Kertemben többféle gyümölcsfa található, érdemes-e a lombot összegyűjtenem és megsemmisítenem? Kisebb lesz így a következő évi megbetegedés?

Miért nem érzi jól magát a szobában tartott agglegénypálma?

2022. december 9. 04:36

Miért nem érzi jól magát a szobában tartott agglegénypálma? A növény levelei kissé lankadtak, rajtuk egy ideje már barna foltok is láthatók.

Mely kártevők jelenlétére számíthatunk legelőször tavasszal a gyümölcsfákon?

2022. április 22. 04:36

Mely kártevők jelenlétére számíthatok legelőször tavasszal a gyümölcsfákon? Kérem segítségüket abban, hogy mikor és hogyan védekezzek ezek ellen?

Nagyon óvatos és gyors kártevőt fotóztam le. Milyen rovar lehet ez?

2022. július 25. 04:36

Sikerült fotót készítenem egy rovarról. Nagyon óvatos és gyors! Milyen rovar lehet ez?