Hová tűntek a puszpángmoly hernyói? Nem is kell már védekeznem ellenük?

Agrofórum Online

Puszpángbokraimról eltűntek a puszpángmoly hernyói. Mi történhetett? Olyan szerencsém lesz, hogy nem kell majd védekezni ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Ne reménykedjen, nem szabadul meg a puszpángmolyoktól, azok károsításától! Arról van szó, hogy a bokrokon áttelelt lárvák már annyit rágtak, ettek, hogy teljes méretűvé fejlődtek és bebábozódtak. A bábok, mint köztudott, nem aktívak, látszólag nyugalmi állapotban lévő életformák. Bár mozdulatlanok, élnek, nem étkeznek, nem rágnak, de a belső élettani folyamatok nem álltak le, folyik a lepkévé alakulás a bábing alatt. Ezért érzékeli azt, hogy eltűntek a kártevők, de az észlelése csalóka. Hamarosan kikelnek és rajzani fognak a lepkék, vagy már meg is kezdték. Innentől fel kell készülni az új lárvarágási kártételre, illetve annak megelőzésére.

Selyemfényű puszpángmoly imágója

A puszpángmolynak évente 2-3 nemzedékét figyelték meg hazánkban, az első lepkenemzedék május végén és júniusban jelenik meg, a második pedig július végén és augusztusban. Meleg, hosszú nyár esetén alakulhat ki a 3. nemzedékük szeptemberben. Jó tudni, hogy a kártevő lárva alakban a bokrokon, két összeszőtt levél között telel át. Amint tavasszal felmelegedik a levegő, a téli álmukból felébredő lárvák aktívakká válnak, folytatják a bokor leveleinek fogyasztását.

A lárvák minél nagyobbak – a teljesen kifejlett hernyók elérik a 4 cm hosszúságot is -, annál intenzívebben rágják, károsítják a lombot. Erős fertőzésnél gyakori a tarrágás, a levelek teljes lerágása is. Ilyen esetben a növények nem pusztulnak el, kihajtanak később, de gondosan kell ápolni azokat.

Szövedékben pihenő báb

Védekezni a fiatal lárva alak ellen célszerű, a 0,5-2 cm-es méretű lárvákat érdemes rovarölő szeres permetezéssel kezelni. A bokrok belsejét és alját is alaposan érje a permetlé. Ha nem így történik, gyakran az ott meghúzódó egyedek életben maradnak, így a kezelés nem éri el célját. Minden esetben tapadásfokozó anyagot is javasolt a permetléhez adni, ellenkező esetben a cseppek leperegnek a viaszos felületű levelekről, és nem tudják a rovarölő szerek kifejteni hatásukat.

Buxusmoly súlyos kártétele

Felhasználható a Bacillus thuringiensis hatóanyagú Dipel, melynek előnye, hogy az egyéb rovarokat nem károsítja, és a biológiai termesztésben is alkalmazható, igazi házikertbe való készítmény. Hasonlóan kímélő és természetes eredetű rovarölő szer az azadirachtin hatóanyagú Neemazal. A puszpángmoly hernyói rágó kártevők, minden rágó szájszervű rovar ellen a következő szabadforgalmú (III. kategóriás) rovarölő szerek hatásosak: a deltametrin hatóanyagú Decis, Deltam, a cipermetrin hatóanyagú Ciperkill, az acetamiprid hatóanyagú Mospilan (Gazelle, Spilan stb.). Az eredményességet fokozni lehet, ha felszívódó és kontakt hatású rovarölő szert együtt alkalmazzuk.

A puszpángmoly lepkék kifejlődésének, rajzásának jelzésére szexferomon csapdák is kaphatók, érdemes felhasználni azokat a permetezés hatékony időzítéséhez.

Felhasználóbarát újdonságok a Kvernelandtól a legtökéletesebb munkavégzés érdekében

2023. szeptember 5. 17:10

Menet közben állítható munkamélységű forgóboronát, valamint a permetszer túl- vagy aluladagolást elkerülni segítő kombinált feltöltési programot mutatott be újdonságként a Kverneland.

Növényvédő szer természetes összetevőkből

2024. június 30. 10:10

Nem kell feltétlenül vegyszerekhez nyúlnunk, amikor a levéltetvek vagy más kártevők megtámadják a növényeinket. Íme, egy organikus megoldás.

Keserűsó koncentrátumok nitrogénnel, foszforral és mikroelemekkel

2023. április 11. 07:34

Koncentrátum, amely kiváltja a pormagnézium oldását, a sokféle lombtrágyahasználatot, és csökkenti a permetezővíz-pH-t.

Mik lehetnek a furcsa, tüskés rovarok a kecskerágón?

2022. szeptember 4. 04:36

Kecskerágó bokromon nagyon furcsa tüskés, fekete színű, kicsi rovarfélék élnek tömegesen. A kép alapján meg tudják határozni? Mivel permetezzem a bokrot?