4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Kell-e télen is öntözni a kertben?

Agrofórum Online

A szomszédomat a minap öntözni láttam a kertjében. Télen is kell locsolni a kertben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kertben található növények egy részét annak ellenére, hogy pihenő időszakukat töltik, élettevékenységük is lassulást mutat, öntözésben kell részesíteni. Rendszeres csapadék megléte esetében természetesen nem kell külön a kerti növények öntözésével foglalatoskodnunk, viszont általában a csapadék egyenetlen eloszlása miatt a víz utánpótlására egyes esetekben mégiscsak szükséges odafigyelnünk.

A legtöbb kerttulajdonos számára ismeretes, hogy az örökzöldek, főként tuják esetében kell a száraz periódusokban még télen is nagy gondot fordítani az öntözésre, a növények jó kondíciójának megőrzése érdekében. Nem is főként a vízhiány, hanem a páraszegény környezet megléte okoz különös problémát. A víz a talajban továbbá ilyenkor gyakran megfagy, mely miatt felvétele ugyancsak gátolva van.

Az öntözésre viszont nemcsak a tujánál, hanem a többi örökzöldnél is ajánlatos odafigyelni, hiszen ezek a növények a téli napok alkalmával is folytatják élettevékenységüket. Az örökzöldek közül gyakori és szép díszítőként van jelen kertjeinkben a tuják mellett a babérmeggy, kecskerágófajok, tűlevelű fenyők, tiszafa, boróka stb. Az öntözést lehetőség szerint fagymentes időszakban végezzük, napos időjárásban lenne a legjobb, a déli órákban! A napközben kijuttatott nagy mennyiségű vízből van ideje a növénynek még az éjjeli fagy előtt elegendő mennyiséget felvenni, nem kell annak hirtelen megfagyásától tartani.

Az örökzöld fák és bokrok mellett viszont a kisebb méretű, akár cserépben nevelt növényekről sem szabad a téli hónapokban elfelejtkeznünk. Az árvácskák, díszkáposzták, erikafélék, hangafélék ugyancsak igényelhetik a hideg időszakban történő vízpótlást. Sok helyen, főként sziklakertekben a varjúháj, kövirózsa is megtalálható, de emellett a télen virágaival díszítő fajokra is figyeljünk oda! Télen virágzik pl. télizöld jázmin, varázsmogyoró, bangitafélék. Az említett fajok esetében viszont jobb, ha tudjuk, hogy a vízellátás mellett a jó áttelelés feltételeihez a megfelelő termőhely kiválasztása, tápanyagokkal való helyes ellátása és a növényvédelmi problémák elleni védekezés szintén hozzátartozik.

Kiemelt kép: Pixabay

Miért haltak el a beültetett muskátlipalánták?

2023. április 11. 04:36

Beültetett muskátlinövényeim levelei elhaltak. Évek óta futómuskátlit nevelünk, gyönyörűek szoktak lenni, idén pórul jártunk. Mi történhetett velük? Mindent úgy csináltunk, ahogy szoktuk, az ablakpárkányon vannak.

Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

2019. február 27. 04:44

B. Attila kérdése: Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

Miért száradnak el a babarózsa virágai egy-két nap alatt?

2018. május 19. 08:17

H. Ilona kérdése: A babarózsa és a törpemandula bokrok virágai, miután virágzásnak indultak, 1-2 nap alatt leszáradtak, elhaltak. Úgy néztek ki, mintha leforrázták volna azokat. Hasonló módon elszáradtak a fiatal hajtások is. Megelőzhető-e a betegség?

Miért megy tönkre hamar a cserepes fűszernövény?

2023. március 7. 05:36

Mi lehet az oka annak, ha a cserepes fűszernövény a megvásárlását követően hamarosan tönkremegy? Bizonyos, hogy a nem megfelelő ápolás áll a probléma hátterében? Nézzük most sorra a valós okokat!