Kerti ágyásba mikor érdemes sóskát vetni, tavasszal vagy ősszel?

Agrofórum Online

A sóskát magvetéssel szaporítják, lendületes csírázása 10-20 °C - os talajhőmérséklet mellett biztosítható.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Mezei sóska

Hazai kereskedelmi forgalomban többségében a mezei sóska (Rhumex acetosa) magját forgalmazzák és azt is nevelik. Nyugat-Európában elterjedt a római sóska (Rumex scutatus) is, melynek lombja alacsony, kúszó, elsősorban nyersen salátákban fogyasztják. Újabban megjelent a piacon a díszítő értékkel is bíró vérsóska (Rumex sanguineus ssp. sanguineus) is, zöld levelein az erek vörös színűek. Kevésbé savanyú, mint a házi (mezei) sóska, elsősorban a fiatal leveleit ajánlják étkezésre. A növény kevésbé télálló, és rendszeres nedves talajt kíván, nem bírja a szárazságot.

Rumex sanguineus – vérsóska

A sóskát magvetéssel szaporítják, lendületes csírázása 10-20 °C – os talajhőmérséklet mellett biztosítható. Bár ennél hidegebb talajban is elindul a csírázás, de lassú, és jellemzően sok mag csírakorban elhal a talajban, hiányos lesz a kelés. Keléshez is – és a növény teljes élete során – nedves talajt kíván, kifejezetten vízigényes növény. Bő levéltömeget csak tápanyagdús talajban fejleszt, erről gondoskodni kell. Tavasztól őszig folyamatosan neveli tőlevél rózsában leveleit, azok folyamatosan szedhetők is. A nyári meleg és a hosszú nappalos körülmények elindítják a magképződését, ekkor a levélképződése leáll.

Magvetésre két időszak vált be: tavaszi vetés ideje március, április, először nyár végén, ősszel szedhetők róla levelek. Az őszi vetésre augusztus, szeptember hónapok alkalmasak, és a következő év tavaszán tudunk róla betakarítani finom, zsenge leveleket. Ez utóbbinál arra kell törekedni, hogy a kikelt növények meg tudjanak kellően erősödni a téli fagyok beköszöntéséig, különben a fagy miatt kipusztulhatnak.

Mivel a sóska magok csírázás elhúzódó, és szabadban olyan körülmények között történik, amit sokszor nem tudunk befolyásolni, terjedőben van sóska növényekből palánták nevelése. Amennyiben tud a sóska magvetésre lakásában, háza körül 10-15 °C -os körülményeket biztosítani, a kelés és a csíranövények (palánták) fejlődése optimális, ellenőrzött körülmények között gyorsan megy végbe. Palánta nevelésre a sejtes szerkezetű vető és palánta nevelő tálcák váltak be, melyeknél egyesével nőnek a palánták, az átültetés gyökerük sérülése nélkül végezhető. Mire a szabadban biztonsággal vethető lenne a sóska, addigra az előnevelt palánták már készen várják a kiültetést, és hetekkel megelőzik a helyre vetett növényeket. Ez a módszer házi kerti körülmények között eredményesen folytatható.

A klímaváltozás és az özönnövények I.

2023. február 23. 06:37

Az özönnövények közös jellemzője, hogy rendkívül gyorsan és hatékonyan képesek alkalmazkodni egy adott terület környezeti adottságaihoz. De mi közük lehet a klímaváltozáshoz? Milyen növényfajok terjedtek el az éghajlatváltozás hatására?

A sóskaborbolya szerepe a rozsdagomba terjedésében

2019. május 15. 07:33

A sóskaborbolya jelentette veszélyt az is világosan jelzi, hogy a 2017-es svédországi szárrozsda-járvány olyan területen tört ki, ahova ezt a növényt visszatelepítették.

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban VI. rész – évelő gyomnövények

2018. október 17. 03:39

Az évelő gyomnövények visszaszorítása vagy teljes kiirtása a területről rendkívül nehéz: áttelelő szerveik, melyek lehetővé teszik sokéves fennmaradásukat, szaporodásukat és közvetlen terménykárosításukat, igen szívósak, szó szerint ragaszkodnak a termőföldhöz.

Tényleg lehet még most sóskát vetni?

2023. szeptember 15. 11:37

Szomszédom javasolta, hogy ősszel is vessek sóskát. Tényleg lehet még most sóskamagokat vetni?