Kifagyhattak a szamócatövek a tél folyamán?

Agrofórum Online

Kerti szamócáim levelei fokozatosan halnak el, új leveleket még nem látok rajtuk, ki fognak hajtani, esetleg kifagyhattak?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szamóca esetében a régi levelek elhalása, ezzel együtt pedig új leveleinek képződése nemcsak a tavasszal, hanem az egész vegetációs időszakban a természetes folyamat részének tekinthető. A felmelegedéssel párhuzamosan, a tavaszi időszakban az új levelek képződése általában gyorsan meg is indul, már 7-10 fokos nappali hőmérséklet hatására. Kellő hőmérséklet mellett általában 3-4 hét alatt a levelek el is érik teljesen kifejlett állapotukat.

Egy-egy új levélkezdemény megjelenésére általában rövid időn belül, 8-10 naponta számíthatunk. Jellemző, hogy a tavasszal képződött levelek nagy mérettel rendelkeznek, levélnyelük is hosszú, így biztosítva a jó fényellátást gyümölcseik képződéséhez. Élettartamuk kb. 1-2 hónapra tehető, az általuk termelt szerves és ásványi anyagok egy része pedig elhalásuk előtt a gyöktörzsbe kerül elszállításra. Gyümölcsfejlődés alatt a levelek képződésének üteme általában lecsökken. 

A szamóca téli fagykárt csak nagyon ritkán szenved hazánkban. Levelek, illetve megfelelő hótakarás mellett akár a -20- -25 fokos hideget is képes könnyedén átvészelni. Hó takarása nélküli teleken azonban -10 fok alatti hőmérsékleten az áttelelő leveleiknek elpusztulása hamar bekövetkezik. További veszélyt jelent a tél második felében bekövetkező enyhe időjárás, melyet a későbbiekben újra fagyos időszak követ. A növények téli fagyérzékenységét azonban a téli időjárás mellett több tényező is befolyásolhatja. Nem mindegy ugyanis, hogy a szamóca tövei milyen egészségügyi állapotban voltak a nyár végén és az ősz folyamán, hogyan tudtak felkészülni a hideg évszakra.

A gombás betegségekkel, esetleg atkákkal erősen fertőzött növényeknek jelentősen lecsökken ugyanis a fagyállóságuk, hiszen kevesebb lombozatuk miatt tápanyag-raktározó képességük is mérséklődik. Az elégtelen vízellátás is gyakran okoz korai lombhullást a szamóca esetében, hiszen gyökereinek nagy része a talajfelszín hamar kiszáradó felszínéhez közel helyezkedik el. Ez azt jelenti, hogy aszályos napokon vízpótlással, illetve a tápanyagok megfelelő utánpótlásával is érdemes a növényt a téli időszakra felkészíteni.

Kiemelt kép: Pixabay

Gyümölcsöseinkben előforduló környezeti stresszhatások

2022. november 10. 12:24

A növényvédelemben a növényt érő külső hatásokat két nagy csoportra osztjuk.

Berobbant a cseresznyeszezon, ilyen minőséget ígérnek a szakemberek

2024. június 1. 12:10

Az idén az átlagosnál jobb termés várható, az időjárás azonban – főként az érési időszakban lehulló csapadék – jelentős mértékben befolyásolhatja a tényleges termésmennyiséget.

Már egy mínusz 2 fokos fagy is komoly károkat okozhat a gyümölcsösökben

2024. március 18. 13:10

Most kell szorítani a gyümölcsösökért, hiszen a héten fagyos légtömeg szivárog a Kárpát-medencébe, és fennáll a veszélye annak, hogy súlyos károkat szenvednek az ültetvényeink.

Hogyan küzdjünk a „fekete fagy” ellen?

2025. február 10. 07:10

A kertet borító fehér jégkristályok aggodalomra adhatnak okot. Elpusztíthatják a növények bizonyos részeit, vagy akár az egész növényt is.