18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár

Lapos kórócsiga látható nagy egyedszámban a fa törzsén?

Agrofórum Online

A csigák alkalmazkodóképességüknek köszönhetően a Földön mindenhol megtalálhatóak. Ezen a képen a fatörzsön lapos kórócsigák tömege látható.

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

A lapos kórócsiga melegkedvelő faj, száraz, füves lejtőkön, réteken, töltéseken, útszéleken fordul elő. Helyenként nagyobb számban is megtalálható kórókra, bokrokra, magas fűszálakra felkapaszkodva. Elfonnyadt vagy korhadó növényi részekkel táplálkozik. A nyári melegben az átforrósodott talajt elkerülve növényi szálakra mászik, hogy a kiszáradást megelőzze. Nyálkahártyával zárják le a csigaház bejáratát. A bokrok hajtásaira tapasztják magukat, és ott vészelik át az aszályos időszakot. Ez tették ezen a fán is. Ilyen állapotban hosszú aszályt is képes átvészelni.

A lapos kórócsigák Európában honosak, a tüdőscsigákhoz tartozó szárazföldi csigafaj. Délkelet-Franciaországtól kelet felé egészen Kisázsiáig előfordul, a Balkántól észak felé pedig a Balti-tengerig. Az Alpokban és Bulgáriában egészen 1900 méteres magasságig megtalálható. Magyarországon az alföldi tájakon gyakori. Újabban Észak-Amerikába is behurcolták, ahol az általa terjesztett betegségek miatt mezőgazdasági és egészségügyi kártevőnek számít. A lapos kórócsiga ugyanis köztesgazdája lehet a kecskéket és juhokat megbetegítő fonálféregnek, valamint a laposférgeknek. Ezenkívül átviheti az Alternaria, Fusarium, Phytophthora és más növényeket károsító gombák spóráit.

Évente két nemzedéke van, tavasszal és ősszel. Egyszerre 25-40 (1,5 mm átmérőjű) petét rak le a talajba ásott lyukba, amit utána betakar. A lapos kórócsiga két-három évig él. Magyarországon nem védett.

Nem ismert olyan állat, amely a csigákat nagy mennyiségben fogyasztaná. Természetes megoldásként javasolt a nedves, hűvös rejtekhelyek felszámolása, illetve sörcsapdák kihelyezését, ugyanis a sör illata odavonzza a csigákat. A kis műanyag poharakat be kell ásni peremükig a talajba, hogy a sör illatára könnyen belemászhassanak (a lapos kórócsigák). Kártétele nem jelentős.

Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

2019. január 31. 09:37

É. Zoltán kérdése: A tél beálltával egyre feltűnőbbé, láthatóvá válnak az elpusztult (kiszáradt) fenyők a környékünkön. Különösen a lucfenyőknél gyakori. Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

Miért barnulnak a babérmeggy levelei?

2022. augusztus 21. 04:36

Milyen igényei vannak a babérmeggynek? Miért barnulnak el a babérmeggy levelei?

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.

Mi rághat lyukakat a muskátli leveleire és bimbóiba?

2022. szeptember 6. 04:36

Megtámadta valami a muskátlikat, lyukasak a levelei, illetve mintha üresek lennének a bimbói. Mi okozhatja?