24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz

Lehet a klemátiszt otthon szaporítani?

Agrofórum Online

Lehet a klemátiszt otthon szaporítani? Ha igen, mikor és hogyan?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A klemátisz (Clematis) az egyik legszebb virágos kerti kúszónövényünk, amit főként nagyméretű és különböző színekben tündöklő, impozáns virágainak köszönhet. Emellett jellemző rá, hogy virágzási ideje is meglehetősen sokáig tartó, valamint három-négy méteres magasságra képesek felkapaszkodni egyedei. Nemcsak szépségük figyelemre méltó, hanem sokoldalú felhasználhatóságuk is, hiszen akár falakra, akár rácsokra vagy tartókra futtatva is jól mutatnak, de dézsában tartva egyaránt nevelhetők. Akár önmagukban, akár más kúszónövényekkel kombinálva, pl. futórózsával társítva is megállják helyüket.

Legjobban napos helyen tartva érzik magukat, de gyökereiknek és tövi részüknek árnyékos helyet kell biztosítanunk. Talaj szempontjából nem kifejezetten mondhatók igényesnek, de lehetőség szerint talajuk egyenletesen nedves legyen, valamint humuszban és tápanyagban gazdag, nem túlzottan savanyú.

A klemátisz nem tartozik a legkönnyebben szaporítható kerti növényeink közé, azonban szaporítása dugványozással lehetséges. A dugványozására legalkalmasabb időszak késő tavasztól nyár elejéig tart. Szaporításra csak egészséges anyanövényről származó, érett és még nem fásodott hajtások használhatók fel. A biztosabb siker érdekében érdemesebb lehet egyszerre több dugványt is készítenünk. A dugványokat mindig úgy szedjük, hogy egy levélpár megtalálható legyen rajta, alatta pedig legalább 5 cm hosszúságú szárrész is legyen.

A levágott hajtásokat kissé laza és homokos közegbe helyezzük el úgy, hogy a dugvány a talajba egészen a levélnyélig bekerüljön. A levelek közül csak egyet hagyjunk meg, illetve a jobb eredés érdekében akár előzetesen gyökereztető hormonba is márthatók dugványaink. A dugványokat ajánlatos továbbá támasztékkal is ellátni, ezzel ugyanis megelőzhető a levelek talajjal való érintkezése, ezáltal rothadása. Az első időszakban érdemes a kis növények takarása is nejlonnal, mellyel gyökeresedése szintén elősegíthető. Emellett a rendszeres öntözésről se felejtkezzünk el, talaját soha ne hagyjuk teljes mértékben kiszáradni.

Mitől lesz csípősebb a paprika? A virágzás utáni vízmegvonás talán segíthet

2023. október 20. 08:10

Kutatók azt vizsgálták, milyen termesztéstechnológiai megoldásokkal lehetne fokozni egy-egy paprikafajta csípősségét.

Mit tehetek a körte visszatérő barnulásos levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 5. 04:38

Évek óta visszatérő körtebetegséghez kérem tanácsukat. Valamennyi, különböző fajtájú körtefánkat (Bosc kobak, Vilmos, Packham's triumph, Clapp kedveltje) megtámadja, de a szomszédos almatermésűeket nem. Kisebb barna levélfoltokkal kezdődik nyár elején, folyamatosan jelen van ősz végéig. Az elváltozás végül a teljes levél megbarnulásával, elszáradásával fejeződik be. A fa egyéb zöld részein nem látható károsodás, bár egyes fiatal ágak elszáradnak.

Az üvegházas kertészetek vízgazdálkodási problémái – és azok megoldásai

2023. április 25. 16:45

Korábban nem sokat beszéltek az öntözővizekről, hiszen elsősorban tápanyaghordozóként tekintettek rájuk. Most azonban a víz, beleértve az öntözővizet is, egyre több üvegházas kertészettel foglalkozó vállalat napirendi pontjai közé került.

Új öntözési rendszer: Csepegtető öntözés körforgó berendezéssel

2020. augusztus 8. 12:02

A Dragon-Line társaság által kidolgozott rendszer a körforgó öntözési berendezéseket kombinálja a csöpögtető öntözéssel.