Lehetséges egész évben csak rézgáliccal permetezni a szőlőt?

Agrofórum Online

Kérdésem az lenne, hogy rézgáliccal lehet-e permetezni egész évben a szőlőt? A következő évben szeretném kizárólag ezt használni.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A rézgálic hatóanyaga a réz-szulfát, mely a Bordói lé, valamint a Cuproxat kereskedelemben megvásárolható készítmények hatóanyag is (Cuproxat esetében tribázikus réz-szulfát). A rézgálicra jellemző, hogy egy kifejezetten hatékony gombaölő hatóanyagnak tekinthető, a lisztharmaton kívül szinte minden bakteriális és gombás eredetű betegség ellen alkalmazható. A réz továbbá nélkülözhetetlen növényi tápanyag is, viszont szükségletük belőle általában nem mondható túlzottan magasnak. A réz fontos hatóanyaga a lemosó kezeléseknek is, melyet szőlő esetében is minden évben, ősszel és tavasszal is ajánlatos elvégezni. Túlzott mértékű felhasználása viszont kerülendő, hiszen ez akár a talajlakó szervezetekre, gilisztákra, baktériumokra és gombákra is negatív hatást gyakorolhat.

Szőlő esetében az orbáncnál, valamint a peronoszpóránál érhetünk el hatást alkalmazásával. A szőlőt fertőző peronoszpórára jellemző, hogy főként a csapadékos időjárás kedvez felszaporodásának, esős évjáratban nem ritka az sem, hogy 10-12 növényvédelmi kezelés szükséges terjedésének megakadályozásához. Májustól augusztusig rendszeres védekezést kell folytatni ellene (hajlamosító tényezők megléte esetében 7-14 napos időközönként). A rézgáliccal való permetezés jó védelmet nyújthat a fentebb említett kórokozók ellen, viszont csak abban az esetben, ha már a kórokozó megjelenésekor a növény levelének felületén található. A réznek ugyanis nincsen gyógyító hatása! A tünetek megjelenése után, amennyiben a megelőző védekezés nem bizonyult eredményesnek, érdemes felszívódó hatóanyagú készítményt is használni a védekezéshez.

A szőlőnek fontos, sok gondot okozó betegsége a lisztharmat és a szürkepenészes rothadás is, melyek ellen a réz még megelőző jelleggel sem nyújt védelmet. Érdemes e betegségek ellen is védekezni, legalább a lisztharmat ellen ként is a permetlébe keverni, amennyiben hosszantartó meleg és párás időjárás tapasztalható. A szürkepenész ellen pl. a fenhexamid hatóanyagú Teldor 500 SC használható fel.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Megéri manapság szőlőtermesztéssel foglalkozni?

2018. június 26. 04:00

Az egri borvidék egyik friss telepítésű szőlőjében jártunk.

Kevesebbért veszik át a szőlőt

2018. szeptember 27. 14:20

Tavaly a kompenzációs felárat is tartalmazó bruttó őstermelői áron 100 forintért átvett szőlő most a legjobb esetben 90, de általában 70-80 forintért talál vevőre.

Akinek a borászat művészet, nem pedig varázslat

2021. október 25. 08:20

Lehet, hogy már a bölcsőben eldőlt, hogy Koch Pálma borász lesz, hiszen mióta emlékszik, érdekli ez a hivatás.