Lehetséges egész évben csak rézgáliccal permetezni a szőlőt?

Agrofórum Online

Kérdésem az lenne, hogy rézgáliccal lehet-e permetezni egész évben a szőlőt? A következő évben szeretném kizárólag ezt használni.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A rézgálic hatóanyaga a réz-szulfát, mely a Bordói lé, valamint a Cuproxat kereskedelemben megvásárolható készítmények hatóanyag is (Cuproxat esetében tribázikus réz-szulfát). A rézgálicra jellemző, hogy egy kifejezetten hatékony gombaölő hatóanyagnak tekinthető, a lisztharmaton kívül szinte minden bakteriális és gombás eredetű betegség ellen alkalmazható. A réz továbbá nélkülözhetetlen növényi tápanyag is, viszont szükségletük belőle általában nem mondható túlzottan magasnak. A réz fontos hatóanyaga a lemosó kezeléseknek is, melyet szőlő esetében is minden évben, ősszel és tavasszal is ajánlatos elvégezni. Túlzott mértékű felhasználása viszont kerülendő, hiszen ez akár a talajlakó szervezetekre, gilisztákra, baktériumokra és gombákra is negatív hatást gyakorolhat.

Szőlő esetében az orbáncnál, valamint a peronoszpóránál érhetünk el hatást alkalmazásával. A szőlőt fertőző peronoszpórára jellemző, hogy főként a csapadékos időjárás kedvez felszaporodásának, esős évjáratban nem ritka az sem, hogy 10-12 növényvédelmi kezelés szükséges terjedésének megakadályozásához. Májustól augusztusig rendszeres védekezést kell folytatni ellene (hajlamosító tényezők megléte esetében 7-14 napos időközönként). A rézgáliccal való permetezés jó védelmet nyújthat a fentebb említett kórokozók ellen, viszont csak abban az esetben, ha már a kórokozó megjelenésekor a növény levelének felületén található. A réznek ugyanis nincsen gyógyító hatása! A tünetek megjelenése után, amennyiben a megelőző védekezés nem bizonyult eredményesnek, érdemes felszívódó hatóanyagú készítményt is használni a védekezéshez.

A szőlőnek fontos, sok gondot okozó betegsége a lisztharmat és a szürkepenészes rothadás is, melyek ellen a réz még megelőző jelleggel sem nyújt védelmet. Érdemes e betegségek ellen is védekezni, legalább a lisztharmat ellen ként is a permetlébe keverni, amennyiben hosszantartó meleg és párás időjárás tapasztalható. A szürkepenész ellen pl. a fenhexamid hatóanyagú Teldor 500 SC használható fel.

Növekvő trend figyelhető meg a borok alkoholtartalmában

2021. július 10. 04:38

Az alkoholtartalom alakulására egy adott évjárat időjárási körülményei, valamint a borász által hozott számos döntés hatást gyakorol.

November végéig lehet pályázni a szőlő szerkezetátalakítási támogatásra

2020. november 16. 15:49

A szőlőültetvények korszerűsítését, a termelés hatékonyabbá tételét szolgáló beruházásokra 2020 novemberétől három éven keresztül közel 12 milliárd forint támogatás érhető el. A pályázatok elbírálásánál elsőbbséget élveznek az integrált termelési láncokban résztvevő gazdák.

Hogyan lehet a zöld cserebogár ellen védekezni szőlőben?

2019. június 21. 08:36

K. Vilmos kérdése: Szőlőmben zöld színű bogarak rágják a leveleket. Mit tehetek ellenük?

Gyümölcsös pezsgőkkel rukkolt elő a Varga Pincészet

2019. december 10. 14:43

A Varga Pincészet Friss Aranymetszés gyümölcsös pezsgő termékcsaládjával jelent meg az idei ünnepekre, amelynek mind a három tagja extra száraz.