Léteznek-e szilvahimlő vírusra kevésbé fogékony szilvafajták?

Agrofórum Online

A már megfertőződött fák életük végéig betegek maradnak, gyógyításuk nem lehetséges, ezért is nagyon fontos a megelőzés, hiszen ez az ellene való védekezés alapja.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Olvasónk!

A csonthéjas gyümölcsfajokon sajnos gyakran megjelennek és jelentős problémát okoznak a szilvahimlő (Plum pox virus) tünetei, legyen szó ültetvényről vagy akár házikertről.

A tünetek a szilva levelén pár mm nagyságú sárgászöld foltok, valamint nagyobb, akár 1 cm-es nagyságú gyűrűk formájában is megjelenhetnek. A gyümölcs felületén enyhén vagy erősebben bemélyülő, rendszerint gyűrű, ritkábban szabálytalan alakú tüneteket okoz.

A beteg termések színe halványabb, egyenetlenül érnek, ízetlenek lesznek. A gyümölcsök húsa idő előtt megpuhul, bennük pedig vörösbarna szövetek találhatók. A beteg fák gyengébben fejlődnek, szártagjaik rövidebbek, hajtásaik pedig vékonyabbak. A már megfertőződött fák életük végéig betegek maradnak, gyógyításuk nem lehetséges, ezért is nagyon fontos a megelőzés, hiszen ez az ellene való védekezés alapja.

A nemesítésnek köszönhetően napjainkban már több fajta is rendelkezésre áll, melyek között nagyobb mértékű eltérés tapasztalható a vírusra való fogékonyságuk tekintetében. Míg a Besztercei szilva, Cacanska rodna, President nagyon fogékonyak, addig a Bluefre, Cacaska rana fajták csak közepesen fogékonyak a szilvahimlőre. A Cacanska lepotica gyümölcsein a szilvahimlő vírus okozta tünetek csak ritkán fedezhetőek fel.  A fajták közül toleránsnak tekinthetőek még az Elena, Stanley, Tophit és a Toptaste is.

A szilvahimlő gyakori és jelentős terjedési módja a fertőzött oltványok ültetése, ezért a fogékony fajták oltványait kellő áttekintéssel vásároljuk meg, csak igazoltan vírusmentes oltványokat telepítsünk. A faiskolából származó, és növényegészségügyi bizonyítvánnyal rendelkező oltványok telepítésével a betegség elkerülhető. Ültetés után is óvjuk növényeinket a levéltetvektől, hiszen táplálkozásuk során a vírus terjesztéséhez is nagymértékben hozzájárulnak. A vírust továbbá növénynedvvel is átvihetjük egyik fáról a másikra a nedvkeringés megindulása után végzett metszéssel, ezért a metszésnél használatos eszközök fertőtlenítésének döntő jelenősége van.

Himlősek a szilvafák?

2020. augusztus 14. 10:35

Kajszi- és szilvafáimon himlő vírusra utaló jeleket találtam, lehet valahogy gyógyítani, esetleg a többi tünetet nem mutató fáimat megvédeni?

Szilva: elkezdődtek itt is a Szedd magad akciók

2024. július 31. 08:40

Jelenleg a legtöbb ültetvény 450-500 forint körüli összegért kínál egy kilogramm gyümölcsöt azoknak, akik nem restek érte menni.

Mitől barnul a szilva terméseinek húsa, ha kártevőnek nincsen nyoma?

2024. augusztus 8. 04:38

A szilváim terméseinek húsa belül barnul, kártevőnek nincs nyoma, nem találni bennük lárvákat. Csatolok képeket a jelenségről. Szeretném megtudni, hogy mi okozza, lehet-e védekezni ellene?

Mitől hervadnak a szilvafa levelei?

2020. május 10. 08:39

Szilvafámon zsugorodó leveleket találtam. Azt hittem hogy levéltetű, de a leveleket kifordítva a levél fonákja tiszta. A levélen sárgás csíkokban elszíneződés látható. Mi lehet a probléma?