Lisztharmatosak a szőlőszemek – menthető még a termés?

Agrofórum Online

Lisztharmatosak a szőlő szemei. Megmenthető még valahogyan?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő esetében peronoszpóra mellett a lisztharmat minden évben kisebb vagy nagyobb mértékben, de megnehezíti szőlőtermesztésünket. Az elmúlt hetek időjárása a lisztharmat kórokozójának is kedvezett, hiszen meleg, páradús, így kedvező körülményeket biztosított számára. Azt azonban jobb, ha tudjuk, hogy a lisztharmat elleni védekezést nem elég már a tünetek kialakulása után megkezdeni, a növény egészsége megőrzése érdekében mindenképp a megelőzésre kell törekedni.

A kórokozó telelése a rügyekben, fás részeken is lehetséges, ezért a metszéssel, a lemosó kezelés elvégzésével is sokat tehetünk azért, hogy a betegség mértékét lecsökkentsük. Tavasszal a friss levelek megjelenésekor már el kell távolítani azokat a fertőzött hajtásokat, melyek valamennyi levelén összefüggő lisztes bevonat látható. Ezekről a beteg hajtásokról könnyedén képes a kórokozó továbbterjedni, hiszen a rajtuk keletkező gombaképletek az egészséges leveleket is megfertőzik.

A tipikus fehéres, lisztharmatos bevonat mellett a levelek sodródása, görbülése és elszáradása is jelentkezik másodlagos tünetként. A fürtök egészen a virágzástól a szüretig fertőződhetnek, erre kiemelten ügyeljünk! A zöld bogyók a fehéres bevonat hatására parásodni kezdenek, majd a megkeményedett héj a növekedés során gyakran fel is reped. A felrepedt, úgynevezett sérves bogyók hamar tönkremennek, azokon ugyanis másodlagosan egyéb kórokozók megtelepedése várható. A már fejlettebb, érőfélben lévő bogyókon megjelenő fehéres bevonat hatására már kevésbé jellemző a bogyók felrepedése, viszont ekkor a bogyó beszáradása vagy nedves időben rothadása következhet be.

Jól látható, hogy a lisztharmat a szőlőt az egész vegetációs időszakban képes megfertőzni, ezzel jelentős terméskárosodást okozni. Nem tekinthető tehát elegendőnek a már látható tünetek esetében történő permetezés, azt megelőző jelleggel kell végezni. A permetezést már néhány cm-es hajtáshosszúságnál ajánlatos megkezdeni kontakt készítménnyel (kén hatóanyag). A virágzás előtt közvetlenül (20-30 cm hajtáshosszúság) is érdemes permetezni, felszívódó vagy mélyhatású gombaölő készítménnyel (Switch, Quadris, Universalis, Romeo). A már megjelent tünetek továbbterjedésének megakadályozása csak felszívódó készítmények alkalmazásával érhető el. A bogyóvédelemre is fektessünk nagy hangsúlyt, valamint a szerkombináció megválasztásának és a zöldmunkák szakszerű és időben történő elvégzésének is kiemelt szerepe van!

Kiemelt kép: Pixabay

A Kárpát-medence borászati kultúráját meg kell őriznünk!

2023. március 4. 05:36

A kormány a tavalyi évben hívta életre a Schams Ferenc Tervet, hogy támogassa a Kárpát-medence magyar borászati kultúrájának fejlesztését.

Gyümölcsös pezsgőkkel rukkolt elő a Varga Pincészet

2019. december 10. 14:43

A Varga Pincészet Friss Aranymetszés gyümölcsös pezsgő termékcsaládjával jelent meg az idei ünnepekre, amelynek mind a három tagja extra száraz.

Zöldinfrastruktúra és tájtörténet – a múlt „zöld” lenyomatai történeti térképeken

2019. augusztus 10. 04:36

A történeti térképek elemzése érdekes feladat, nincs két hasonló területegység. Mindig kiderülnek apró részletek, melyek az adott település, térség, illetve a táj változásának értelmezését megkönnyítik vagy éppen tarkítják.

A kacs, a szőlő indája (2/1.)

2019. február 13. 04:47

A szőlő a különleges kúszó és futó növényi csoporthoz tartozik, amely tagjai sajátos szerveikkel a fény felé kapaszkodnak, támaszkodnak és rögzítik hajtásaikat. E fontos funkciót végző szerv a kacs (cirrhi), népiesen inda, formája ágkacs, ami kapaszkodásra módosult hajtásrész, szárképlet. A kacs képződésére, morfológiájára, a termesztésben való szerepére vonatkozó ismereteket tartalmaz az írás, amely a végül a kacs művészetekben való megjelenésével zárul.