Meddig károsítanak még a meztelencsigák a kertben?

Agrofórum Online

Közeledünk az ősz közepe felé, de a kertemben még mindig igen aktívak a meztelencsigák. Meddig károsítanak még ezek a csigák?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A meztelencsigák meglehetősen polifág fajnak tekinthetők, vagyis számos, kertben termesztett növényünk kiváló táplálékul szolgál számukra. Kifejezetten kedvelik a salátát, szamócát, zöldpaprikát, káposztaféléket. Sok bosszúságot tudnak kiváltani jelenlétükkel, hiszen kisebb vagy nagyobb lyukakat rágnak a leveleken, fejlettebb egyedeik akár jelentős terméskiesést, növénypusztulást is okozhatnak. A növények gumóin, vastagabb gyökerein való táplálkozásukkal, pl. a céklán, mélyen behatoló, szabálytalan alakú üregeket is rághatnak. A szabadföldi károsítás mellett sajnos a tárolás során is képesen további károkat okozni. Rágásuk mellett nyálkájukkal, illetve jelenlétükkel és ürülékükkel is szennyezik terméseinket. Általában éjszaka aktívak, vagyis nappal a növények védelmében, árnyékos, nedves részeken találhatók meg egyedeik, melyeket csak sötétedés után hagynak el.

A csigákra általában egyéves fejlődés jellemző, de kedvező körülmények megléte esetében egyes fajoknak évente két nemzedéke is kifejlődhet. A telelésük különböző fejlettségi állapotokban, pl. tojás, fiatal vagy középidős állapotban is végbemehet. Általában tojás állapotból a teljesen kifejlett állapotukat, fokozatosan, 2-3 hónap alatt érik el. Telelésük során akár növényi maradványok közé, fatönkök, kövek, de akár talajrögök alá is bújhatnak. Telelőhelyüket már viszonylag korán elhagyhatják, akár tél végén is, amennyiben a hőmérséklet kb. 4 fok fölé emelkedik.

Károsításuk különböző fejlettségi alakjaikban egész tenyészidőszakban lehetséges, viszont eltérő mennyiségben. A legnagyobb egyedszámban általában a nyár végén, ősszel találkozhatunk velük kertjeinkben, főként csapadékosabb időszakban. Jelenlétükre akár az első fagyokig is számíthatunk házikertben, főként, ha táplálkozásának megfelelő növények is rendelkezésére állnak. Táplálkozásukat 4 fokos hőmérséklet esetében hagyják abba, majd 2-3 fokos talajhőmérsékletnél vonulnak telelőre. A csigák ellen érdemes minden évben, még ősszel is védekezni, hiszen károsításukat és szaporodásukat a kert adott részén, telelést követően, a következő év tavaszán fogják folytatni.

Jégeső után: miért rothadnak a kajszi termései?

2018. június 7. 08:56

M. István kérdése: a minap kevés jég esett elég sok esővel, nem láttam sérülést a gyümölcsökön. Mégis rothadásnak indult a kajszi. Mi okozhatja ezt?

Mitől lesz lilás színű a paradicsompalánta levele?

2023. április 22. 04:58

Mitől lesz sötétebb, kissé lilás színű a paradicsompalánta levele?

Mitől foltosodik a szőlő levele?

2018. július 12. 06:43

B. Éva kérdése: Szeretném megtudni mitől foltos a szőlő levele? Nem volt permetezve.

Mi bántja a mandula termését?

2020. augusztus 3. 06:22

F. Klára kérdése. Mézgásodást figyeltem meg mandulám termésein, melyek sajnos idő előtt le is hullanak. Mi bánthatja a terméseket?