Meddig károsítanak még a meztelencsigák a kertben?

Agrofórum Online

Közeledünk az ősz közepe felé, de a kertemben még mindig igen aktívak a meztelencsigák. Meddig károsítanak még ezek a csigák?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A meztelencsigák meglehetősen polifág fajnak tekinthetők, vagyis számos, kertben termesztett növényünk kiváló táplálékul szolgál számukra. Kifejezetten kedvelik a salátát, szamócát, zöldpaprikát, káposztaféléket. Sok bosszúságot tudnak kiváltani jelenlétükkel, hiszen kisebb vagy nagyobb lyukakat rágnak a leveleken, fejlettebb egyedeik akár jelentős terméskiesést, növénypusztulást is okozhatnak. A növények gumóin, vastagabb gyökerein való táplálkozásukkal, pl. a céklán, mélyen behatoló, szabálytalan alakú üregeket is rághatnak. A szabadföldi károsítás mellett sajnos a tárolás során is képesen további károkat okozni. Rágásuk mellett nyálkájukkal, illetve jelenlétükkel és ürülékükkel is szennyezik terméseinket. Általában éjszaka aktívak, vagyis nappal a növények védelmében, árnyékos, nedves részeken találhatók meg egyedeik, melyeket csak sötétedés után hagynak el.

A csigákra általában egyéves fejlődés jellemző, de kedvező körülmények megléte esetében egyes fajoknak évente két nemzedéke is kifejlődhet. A telelésük különböző fejlettségi állapotokban, pl. tojás, fiatal vagy középidős állapotban is végbemehet. Általában tojás állapotból a teljesen kifejlett állapotukat, fokozatosan, 2-3 hónap alatt érik el. Telelésük során akár növényi maradványok közé, fatönkök, kövek, de akár talajrögök alá is bújhatnak. Telelőhelyüket már viszonylag korán elhagyhatják, akár tél végén is, amennyiben a hőmérséklet kb. 4 fok fölé emelkedik.

Károsításuk különböző fejlettségi alakjaikban egész tenyészidőszakban lehetséges, viszont eltérő mennyiségben. A legnagyobb egyedszámban általában a nyár végén, ősszel találkozhatunk velük kertjeinkben, főként csapadékosabb időszakban. Jelenlétükre akár az első fagyokig is számíthatunk házikertben, főként, ha táplálkozásának megfelelő növények is rendelkezésére állnak. Táplálkozásukat 4 fokos hőmérséklet esetében hagyják abba, majd 2-3 fokos talajhőmérsékletnél vonulnak telelőre. A csigák ellen érdemes minden évben, még ősszel is védekezni, hiszen károsításukat és szaporodásukat a kert adott részén, telelést követően, a következő év tavaszán fogják folytatni.

Mitől sárgulnak a paradicsompalánta sziklevelei?

2021. április 4. 06:53

A lakáson belül dobozban nevelt paradicsom palántáim sziklevelei sárgulnak, és ez a sárgulás a további levelek végén is megjelent. Mi lehet az oka, és mit kellene tennem?

Mondja el véleményét és formálja a mezőgazdaságot!

2020. március 23. 15:32

A Kleffmann Group alapítása óta elkötelezett híve volt az elsőrangú mezőgazdasági piackutatásnak és szaktanácsadásnak. Az elmúlt több mint 25 év során teljes körű piackutatási szolgáltatást nyújtottunk, amely során kulcsfontosságú információkat biztosítottunk ügyfeleinknek a mezőgazdasági ágazatokkal kapcsolatosan.

Mitől barnult meg a díszalmafa bimbója?

2018. május 7. 07:35

Van három díszalmafánk, levelei és virágai bíbor színűek, csodálatosak virágzásban. Idén számos virág nem nyílt ki, a bimbó megbarnult, a szirmok nem hullottak le. Mi ez, mi okozza? Nagyon félek, hogy fáinkon elhatalmasodik ez a kór.

Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

2023. július 5. 04:39

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?