Meddig károsítanak még a meztelencsigák a kertben?

Agrofórum Online

Közeledünk az ősz közepe felé, de a kertemben még mindig igen aktívak a meztelencsigák. Meddig károsítanak még ezek a csigák?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A meztelencsigák meglehetősen polifág fajnak tekinthetők, vagyis számos, kertben termesztett növényünk kiváló táplálékul szolgál számukra. Kifejezetten kedvelik a salátát, szamócát, zöldpaprikát, káposztaféléket. Sok bosszúságot tudnak kiváltani jelenlétükkel, hiszen kisebb vagy nagyobb lyukakat rágnak a leveleken, fejlettebb egyedeik akár jelentős terméskiesést, növénypusztulást is okozhatnak. A növények gumóin, vastagabb gyökerein való táplálkozásukkal, pl. a céklán, mélyen behatoló, szabálytalan alakú üregeket is rághatnak. A szabadföldi károsítás mellett sajnos a tárolás során is képesen további károkat okozni. Rágásuk mellett nyálkájukkal, illetve jelenlétükkel és ürülékükkel is szennyezik terméseinket. Általában éjszaka aktívak, vagyis nappal a növények védelmében, árnyékos, nedves részeken találhatók meg egyedeik, melyeket csak sötétedés után hagynak el.

A csigákra általában egyéves fejlődés jellemző, de kedvező körülmények megléte esetében egyes fajoknak évente két nemzedéke is kifejlődhet. A telelésük különböző fejlettségi állapotokban, pl. tojás, fiatal vagy középidős állapotban is végbemehet. Általában tojás állapotból a teljesen kifejlett állapotukat, fokozatosan, 2-3 hónap alatt érik el. Telelésük során akár növényi maradványok közé, fatönkök, kövek, de akár talajrögök alá is bújhatnak. Telelőhelyüket már viszonylag korán elhagyhatják, akár tél végén is, amennyiben a hőmérséklet kb. 4 fok fölé emelkedik.

Károsításuk különböző fejlettségi alakjaikban egész tenyészidőszakban lehetséges, viszont eltérő mennyiségben. A legnagyobb egyedszámban általában a nyár végén, ősszel találkozhatunk velük kertjeinkben, főként csapadékosabb időszakban. Jelenlétükre akár az első fagyokig is számíthatunk házikertben, főként, ha táplálkozásának megfelelő növények is rendelkezésére állnak. Táplálkozásukat 4 fokos hőmérséklet esetében hagyják abba, majd 2-3 fokos talajhőmérsékletnél vonulnak telelőre. A csigák ellen érdemes minden évben, még ősszel is védekezni, hiszen károsításukat és szaporodásukat a kert adott részén, telelést követően, a következő év tavaszán fogják folytatni.

Mi lehet a furcsa, narancssárga színű folyás a diófán?

2023. április 23. 11:38

Diófám fás részén furcsa, narancssárga színű habos folyást észleltem a napokban egy seb mellett. Mi ez a furcsa képződmény, mit tegyek vele? Nem fog kipusztulni a fa?

Hogyan védekezzünk az uborka peronoszpóra ellen?

2018. szeptember 29. 15:21

K. Balázs kérdése: Idén nyár végén a családom fogyasztásra nevelt uborkákat tönkretette a peronoszpóra. Jövőre szeretném elkerülni a betegséget. Hogyan készüljek fel, hogyan védekezzek ellene?

Miért dőlnek el az árvácskák a balkonládában?

2023. november 7. 04:37

Tudnának abban segíteni, hogy a balkonládába ültetett árvácskáim egy része miért dől el? Úgy tudtam, ez a legigénytelenebb növény, mégis lehet, hogy kifog rajtam? Speciális balkonnövény virágföldbe ültettem, naponta locsolom, hetente tápoldatozom, mégsem olyan, mint szeretném.

Miként előzhetem meg, hogy "barna borzalmakká" váljanak a szőlőfürtök?

2023. szeptember 1. 04:38

A kertemben lévő, két általam ismeretlen nevű szőlőfajta idei várható terméséről egy-egy fényképét mellékelek. Több, mint tíz évi termesztés során, még ennyire szörnyű szőlőfürtöket nem láttam. Úgy 3-4 hét alatt változtak normálisnak látszó fürtökből a képeken látható borzalmakká. Milyen módon és egyáltalán, meg lehetett volna akadályozni a probléma kialakulását?